Samoa

Samoa w pigułce

Flaga Samoa
Oficjalna nazwa Niezależne Państwo Samoa (Malo Sa'oloto Tuto'atasi o Samoa, Independent State of Samoa)
Stolica
Apia
Waluta
tala (WST)
Język
samoański, angielski
Liczba ludności
177 714
Powierzchnia
2 944m2
Religia
Kościół Kongregacjonalny, Katolicyzm, Zbory Boże, Metodyzm, Mormoni
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Samoa Hotele w Samoa

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Samoa?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Samoa, czy też jak brzmi oficjalna nazwa Niezależne Państwo Samoa, to położony na terenie Oceanii kraj, który obejmuje zachodnią część Wysp o tej samej nazwie. Pozostała część niewielkiej wyspy zajmowana jest przez Amerykanów i oficjalnie figuruje pod nazwą Samoa Amerykańskie.

Sięgając do kart historii, pierwsze ślady osadnictwa na Archipelagu Samoa datowane są na 1000 lat przed naszą erą, kiedy pojawili się tutaj przedstawiciele ludności polinezyjskiej. Europejczycy po raz pierwszy przybyli tutaj natomiast na początku XVII wieku. Wiedza na temat archipelagu uległa jednak rozmyciu i po raz kolejny wyprawa ze Starego Kontynentu trafiła tutaj dopiero w 1722 roku. Prawdziwy napływ kolonistów rozpoczyna się w pierwszej połowie wieku XIX, a cały archipelag podzielono między niemieckie, brytyjskie oraz amerykańskie strefy wpływów.

O pełnej niepodległości Samoa, mówić możemy od roku 1962. W 1997 miejsce miała natomiast zmiana nazwy z Samoa Zachodniego na Samoa.

Co do spraw administracyjnych kraju, to głową państwa jest konstytucyjny monarcha, władza ustawodawcza leży natomiast w rękach parlamentu zwanego powszechnie fono. Samo imię władcy brzmi równie oryginalnie – O le Ao o le Malo (w przybliżeniu oznacza to szefa rządu) Tupua Tamasese Tupuola Tufua Efi (imię i nazwisko obecnego monarchy).

Chociaż pod względem gospodarczym licząca sobie niespełna 200 tysięcy mieszkańców Samoa jest bardzo słabo rozwinięta, to dzięki swojej lokalizacji cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony przyjezdnych gości oraz turystów. Panujący tutaj gorący i wilgotny klimat równikowy zapewnia stałe temperatury w okolicach 27 stopni Celsjusza, które w skali roku wahają się o maksymalnie 2 stopnie. Niemal wszystkie pomniejsze wysepki znajdujące się na terytorium kraju otoczone są rafami koralowymi osiągającymi w wielu przypadkach ogromne rozmiary.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Samoa - galeria zdjęć

Samoa w pigułce

Samoa
Oficjalna nazwa Niezależne Państwo Samoa (Malo Sa'oloto Tuto'atasi o Samoa, Independent State of Samoa)
Stolica
Apia
Waluta
tala (WST)
Język
samoański, angielski
Liczba ludności
177714
Powierzchnia
29442
Religia
Kościół Kongregacjonalny, Katolicyzm, Zbory Boże, Metodyzm, Mormoni
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Samoa - więcej informacji