Morze Wschodniochińskie

Morze Wschodniochińskie
Autor: Map-fan, Licencja: CC-BY-SA

Trzeba by było naciągnąć fakty, aby móc powiedzieć, że Morze Wschodniochińskie leży w spokojnym regionie świata. Jego zachodnie wybrzeża to Chiny kontynentalne a północne i wschodnie to Japonia. Państwa te rywalizują ze sobą o dominację w regionie. Na południu leży zaś Tajwan. Dla Chin jest to zbuntowana prowincja, ale dla Tajwanu takie same są… Chiny. A na dodatek w pobliżu leży Korea Północna, która wydaje się być najbardziej agresywnym państwem, przynajmniej w okolicy.

Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z wycieczki do Japonii lub do Chin nad ich wschodnie wybrzeże? Nie przesadzajmy. Ponoć najskuteczniejszym gwarantem pokoju jest zbrojny pokój. A przecież turystyka na Daleki Wschód jest coraz bardziej popularna. Poza załatwieniem formalności wizowych i posiadaniem dość zasobnego portfela żadnym problemem nie jest wyjazd do Japonii i Korei Południowej. Są to przecież rozwinięte państwa, więc i pobyt będzie przyjemny, a atrakcji turystycznych jest cała masa.

Jednak i Chiny są chętnie wybierane także przez polskich turystów. Ustrój tego państwa bynajmniej nie przekłada się na fakt, że kraj ten zamyka się przed turystami. Nie będziemy opisywać wszystkich atrakcji, jakie możemy zobaczyć w Chinach, ponieważ nie jest to tematem naszego przewodnika. Z tej części Chin, która leży nad Morzem Wschodniochińskim, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Szanghaj: gospodarczą stolicę chińskiego molocha i jedno z najszybciej rozwijających się miast w tej części świata.

Możemy również odwiedzić Tajwan. Gdy już tam będziecie, proponujemy przejechać się tajwańską szybką koleją, która kursuje z północy na południe wyspy, przekraczając prędkość 300 kilometrów na godzinę.

Japońska część Morza Wschodniochińskiego to przede wszystkim Wyspy Riuku, które ciągną się praktycznie od Tajwanu po właściwe Wyspy Japońskie. Ta część Japonii jest mało znana i turyści europejscy, a przynajmniej polscy, udają się tutaj dość rzadko. Zważywszy jednak na fakt, że niektóre wyspy z Archipelagu Riuku są bardzo malownicze, może warto rozważyć wybranie się w to miejsce. My gorąco polecamy.

Państwa nad Morzem Wschodniochińskim:
Chiny
Tajwan
Japonia
Korea Południowa

Duże miasta nad Morzem Wschodniochińskim:
Szanghaj
Hangzhou
Shaoxing
Ningbo
Wenzhou
Fuzhou

Zobacz też

Rzeka Kolorado

Znacie Wielki Kanion Kolorado? Któż by go nie znał. Dla wielu ludzi w Polsce,...
Rzeka Kolorado

Rzeka Dunaj

Dunaj jest rzeką ze wszech miar zasługującą na turystyczną uwagę. Po pierwsze, osiągając prawie...
Rzeka Dunaj

Morze Lakkadiwskie

Morze Lakkadiwskie jest częścią Oceanu Indyjskiego, położone u południowo-zachodnich wybrzeży Indii. Od otwartego oceanu...
Morze Lakkadiwskie

Ren

Jedna z największych europejskich rzek, która na swym górskim odcinku, wyglądając jeszcze dość niepozornie,...
Ren

Rzeka Oka

„Płynie, płynie Oka jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka”. Te słowa żołnierskiej piosenki śpiewanej...
Rzeka Oka

Jezioro Michigan

Amerykanie lubią szczycić się posiadaniem wszystkiego co największe, najlepsze i bezkonkurencyjne w skali światowej....
Jezioro Michigan