Morze Wschodniochińskie

Morze Wschodniochińskie
Autor: Map-fan, Licencja: CC-BY-SA

Trzeba by było naciągnąć fakty, aby móc powiedzieć, że Morze Wschodniochińskie leży w spokojnym regionie świata. Jego zachodnie wybrzeża to Chiny kontynentalne a północne i wschodnie to Japonia. Państwa te rywalizują ze sobą o dominację w regionie. Na południu leży zaś Tajwan. Dla Chin jest to zbuntowana prowincja, ale dla Tajwanu takie same są… Chiny. A na dodatek w pobliżu leży Korea Północna, która wydaje się być najbardziej agresywnym państwem, przynajmniej w okolicy.

Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z wycieczki do Japonii lub do Chin nad ich wschodnie wybrzeże? Nie przesadzajmy. Ponoć najskuteczniejszym gwarantem pokoju jest zbrojny pokój. A przecież turystyka na Daleki Wschód jest coraz bardziej popularna. Poza załatwieniem formalności wizowych i posiadaniem dość zasobnego portfela żadnym problemem nie jest wyjazd do Japonii i Korei Południowej. Są to przecież rozwinięte państwa, więc i pobyt będzie przyjemny, a atrakcji turystycznych jest cała masa.

Jednak i Chiny są chętnie wybierane także przez polskich turystów. Ustrój tego państwa bynajmniej nie przekłada się na fakt, że kraj ten zamyka się przed turystami. Nie będziemy opisywać wszystkich atrakcji, jakie możemy zobaczyć w Chinach, ponieważ nie jest to tematem naszego przewodnika. Z tej części Chin, która leży nad Morzem Wschodniochińskim, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Szanghaj: gospodarczą stolicę chińskiego molocha i jedno z najszybciej rozwijających się miast w tej części świata.

Możemy również odwiedzić Tajwan. Gdy już tam będziecie, proponujemy przejechać się tajwańską szybką koleją, która kursuje z północy na południe wyspy, przekraczając prędkość 300 kilometrów na godzinę.

Japońska część Morza Wschodniochińskiego to przede wszystkim Wyspy Riuku, które ciągną się praktycznie od Tajwanu po właściwe Wyspy Japońskie. Ta część Japonii jest mało znana i turyści europejscy, a przynajmniej polscy, udają się tutaj dość rzadko. Zważywszy jednak na fakt, że niektóre wyspy z Archipelagu Riuku są bardzo malownicze, może warto rozważyć wybranie się w to miejsce. My gorąco polecamy.

Państwa nad Morzem Wschodniochińskim:
Chiny
Tajwan
Japonia
Korea Południowa

Duże miasta nad Morzem Wschodniochińskim:
Szanghaj
Hangzhou
Shaoxing
Ningbo
Wenzhou
Fuzhou

Zobacz też

Jezioro Górne

Podróżując po północno-wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, nie można odmówić sobie wybrania się w rejon...
Jezioro Górne

Jezioro Winnipeg

Jezioro Winnipeg jest jednym z największych jezior w Ameryce Północnej. Swoją wielkością wyprzedza nawet...
Jezioro Winnipeg

Morze Kaspijskie (jezioro)

Leżące w przeważającej większości w zachodniej Azji bezodpływowe Morze Kaspijskie to największe na świecie...
Morze Kaspijskie (jezioro)

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński, do którego uchodzi Odra (nie jest on estuarium, czyli rozszerzonym jej ujściem,...
Zalew Szczeciński

Rzeka Kama

Kama to jedna z głównych rzek Rosji. Jest dopływem Wołgi i liczy sobie 1805...
Rzeka Kama

Morze Alandzkie

Morze Alandzkie to niewielki akwen będący częścią Morza Bałtyckiego, wciśnięty miedzy wybrzeże Szwecji na...
Morze Alandzkie