Morze Wschodniochińskie

Morze Wschodniochińskie
Autor: Map-fan, Licencja: CC-BY-SA

Trzeba by było naciągnąć fakty, aby móc powiedzieć, że Morze Wschodniochińskie leży w spokojnym regionie świata. Jego zachodnie wybrzeża to Chiny kontynentalne a północne i wschodnie to Japonia. Państwa te rywalizują ze sobą o dominację w regionie. Na południu leży zaś Tajwan. Dla Chin jest to zbuntowana prowincja, ale dla Tajwanu takie same są… Chiny. A na dodatek w pobliżu leży Korea Północna, która wydaje się być najbardziej agresywnym państwem, przynajmniej w okolicy.

Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z wycieczki do Japonii lub do Chin nad ich wschodnie wybrzeże? Nie przesadzajmy. Ponoć najskuteczniejszym gwarantem pokoju jest zbrojny pokój. A przecież turystyka na Daleki Wschód jest coraz bardziej popularna. Poza załatwieniem formalności wizowych i posiadaniem dość zasobnego portfela żadnym problemem nie jest wyjazd do Japonii i Korei Południowej. Są to przecież rozwinięte państwa, więc i pobyt będzie przyjemny, a atrakcji turystycznych jest cała masa.

Jednak i Chiny są chętnie wybierane także przez polskich turystów. Ustrój tego państwa bynajmniej nie przekłada się na fakt, że kraj ten zamyka się przed turystami. Nie będziemy opisywać wszystkich atrakcji, jakie możemy zobaczyć w Chinach, ponieważ nie jest to tematem naszego przewodnika. Z tej części Chin, która leży nad Morzem Wschodniochińskim, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Szanghaj: gospodarczą stolicę chińskiego molocha i jedno z najszybciej rozwijających się miast w tej części świata.

Możemy również odwiedzić Tajwan. Gdy już tam będziecie, proponujemy przejechać się tajwańską szybką koleją, która kursuje z północy na południe wyspy, przekraczając prędkość 300 kilometrów na godzinę.

Japońska część Morza Wschodniochińskiego to przede wszystkim Wyspy Riuku, które ciągną się praktycznie od Tajwanu po właściwe Wyspy Japońskie. Ta część Japonii jest mało znana i turyści europejscy, a przynajmniej polscy, udają się tutaj dość rzadko. Zważywszy jednak na fakt, że niektóre wyspy z Archipelagu Riuku są bardzo malownicze, może warto rozważyć wybranie się w to miejsce. My gorąco polecamy.

Państwa nad Morzem Wschodniochińskim:
Chiny
Tajwan
Japonia
Korea Południowa

Duże miasta nad Morzem Wschodniochińskim:
Szanghaj
Hangzhou
Shaoxing
Ningbo
Wenzhou
Fuzhou

Zobacz też

Morze Południowochińskie

Morze Południowochińskie należy do najważniejszych akwenów oblewających Azję. Jest częścią Oceanu Spokojnego i rozciąga...
Morze Południowochińskie

Rzeka Jangcy

Licząca ponad 6300 kilometrów Jangcy należy do najdłuższych rzek na świecie. Płynie w całości...
Rzeka Jangcy

Jezioro White Rock

Jezioro White Rock to sztuczny zbiornik powstały przez przegrodzenie tamą potoku White Rock Creek....
Jezioro White Rock

Morze Balijskie

Morze Balijskie jest częścią Oceanu Spokojnego. Wielu geografów uznaje je za część Morza Jawajskiego....
Morze Balijskie

Jezioro Huron

Położone na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady Jezioro Huron to czwarte pod względem wielkości...
Jezioro Huron

Jezioro Maracaibo

Na północno – zachodnim wybrzeżu Wenezueli leży Jezioro Maracaibo. Odpowiedź na pytanie czym jest...
Jezioro Maracaibo