Japonia

Japonia w pigułce

Flaga Japonii
Oficjalna nazwa Państwo Japonia (jap. 日本 Nihon lub Nippon)
Stolica
Tokio
Waluta
jen ((en, 円) (JPY, ¥))
Język
japoński
Liczba ludności
127 650 000
Powierzchnia
377 835m2
Religia
buddyzm, shintō
Ustrój
monarchia konstytucyjna o gabinetowo-parlamentarnej formie rządów
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Japonii Hotele w Japonii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Japonii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Japonia jest państwem wyspiarskim na zachodnim Pacyfiku, na wschodnim wybrzeżu Azji. Większość kraju położona jest na czterech wyspach: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Nazywana Krajem Kwitnących Wiśni i Krajem Wschodzącego Słońca.

Dzieje Japonii sięgają kilku tysięcy lat przed naszą erą. Pierwszą stolicą tego kraju była Nara, w której znajdują się zachowane do dnia dzisiejszego najstarsze na świecie drewniane budowle buddyjskie. Największe metropolie to Tokio, Kioto, Jokohama, Sapporo, Osaka, Kobe i Fukuda.

Stolicą Japonii jest Tokio leżące na wyspie Honsiu, nad Zatoką Tokijską Oceanu Spokojnego. To jedna z najsłynniejszych metropolii na świcie. Razem z Jokohamą, Kawasami i Cibą tworzą megapolis. Jeszcze w XII wieku było niewielką osadą rybacką o nazwie Edo. Dziś to jedno z nowoczesnych miast oraz centrum życia finansowego, politycznego, edukacyjnego i kulturowego. O Tokio zwykło się mówić jako o oknie na świat.

W świadomości większości osób Japonia to gejsze, haiku, origami, manga, japońskie horrory, ogrody, sake, samuraje, sushi, sumo, symetria czy tradycja parzenia zielonej herbaty. Kraj Kwitnącej Wiśni ma także do zaoferowania turystom wiele pięknych miejsc i interesujących zabytków. W trakcie podróży po Japonii warto odwiedzić miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: jeden z największych zespołów świątyń buddyjskich Enryaku-ji, Góry Shirakami na Honsiu, dawną stolicę Heijō-kyō (Nara) oraz tamtejszy kompleks świątynny wchodzący w skład Pawilonu Wielkiego Buddy (znajduje się tam ogromny posąg Buddy Rushany), jedną z najstarszych świątyń buddyjskich Hōryū-ji, bramę chramu Itsukushima Jinja, dawną stolicę i siedzibę cesarza – Kioto oraz tamtejszą najstarszą świątynię buddyjską w Japonii Tō-ji (Świątynia Wschodnia), zen Kinkaku-ji (Świątynia Złotego Pawilonu) i buddyjską Świątynią Uspokojonego Smoka Ryōan-ji ze słynnym kamiennym ogrodem Ryōan-ji no Sekitei, kopułę bomby atomowej w Hiroshimie, grupę ośmiu gór, w którym położonych jest ponad 100 świątyń i licznych budowli – Kōya-san, kompleks chramów Nikkō Tōshō-gū w Nikkō, Park Narodowy Shiretoko, archipelach wysp wulkanicznych Ogasawara, wyspę Yakushima i tamtejszy park narodowy oraz Zamek Himeji zwany Zamkiem Białej Czapli.

Zgłoś błąd

Regiony w Japonii

Miasta w Japonii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Japonii

Japonia - galeria zdjęć

Japonia w pigułce

Japonia
Oficjalna nazwa Państwo Japonia (jap. 日本 Nihon lub Nippon)
Stolica
Tokio
Waluta
jen ((en, 円) (JPY, ¥))
Język
japoński
Liczba ludności
127650000
Powierzchnia
3778352
Religia
buddyzm, shintō
Ustrój
monarchia konstytucyjna o gabinetowo-parlamentarnej formie rządów

Japonia - więcej informacji