Japonia

Japonia w pigułce

Flaga Japonii
Oficjalna nazwa Państwo Japonia (jap. 日本 Nihon lub Nippon)
Stolica
Tokio
Waluta
jen ((en, 円) (JPY, ¥))
Język
japoński
Liczba ludności
127 650 000
Powierzchnia
377 835m2
Religia
buddyzm, shintō
Ustrój
monarchia konstytucyjna o gabinetowo-parlamentarnej formie rządów
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Japonii Hotele w Japonii

Komunikacja & środki lokomocji w Japonii

Środki lokomocji na terenie Japonii:

Japonia ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć komunikacji krajowej. Do dyspozycji mamy autobusy, kolej, samoloty, metro w Tokio oraz auta (wypożyczenie możliwe tylko za dla osób posiadających międzynarodowe prawo jazdy. Wyrabiane w Polsce nie jest honorowane na terenie Japonii). Warto zaznaczyć, że japońskie środki komunikacji są bezpieczne, czyste, punktualne i szybkie. Udając się do autobusu, metra lub pociągu w zwyczaju jest ustawianie się w kolejce oczekujących.

Autobus
Szczególnie korzystne jest podróżowanie na dłuższych odcinkach nocą (oszczędność na noclegu). Japońskie autobusy maja wysoki standard; są klimatyzowane i zawsze przyjeżdżają na czas. W dużych miastach, jak np. Tokio czy Osaka, autobusy traktowane są jako drugorzędny środek komunikacji miejskiej. Podstawową komunikacją są tam metro i pociągi. Natomiast w mniejszych miastach i na prowincji są podstawowymi środkami lokomocji.
Dla turystów kłopotliwy może być brak napisów w języku angielskim lub ich znikoma ilość. Korzystanie z autobusów wygląda inaczej niż u nas i jest zależne od konkretnego przewoźnika. Przy planowaniu poruszania się autobusami na terenie Japonii warto wcześniej dokładnie dowiedzieć się na jakich zasadach odbywa się korzystanie z tego środka komunikacji.

Autostop
Jest to forma, której nie należy polecać podczas podróży po Japonii. Po pierwsze niewielu kierowców się zatrzymuje, a po drugie Japończycy słabo mówią po angielsku co jest problemem w komunikacji.

Kolej
Jest to jedna z najlepszych opcji podróżowania po kraju. Japońskie pociągi są komfortowe i szybkie. Warto zakupić tzw. Japan Rail Pass, która zmniejszy koszty przejazdów. Jeszcze przed wyjazdem z kraju należy kupić promesę. Niestety nie można tego zrobić na terenie Polski. Najbliższe biura mieszczą się w Czechach i Niemczech i oferują sprzedaż online. Po przyjeździe do Japonii w biurze przewoźnika, po okazaniu paszportu i promesy, wymieniamy ją na Japan Rail Pass (7, 14, 21 dni). Ważną informacją jest, że Japan Rail Pass daje możliwość korzystania z japońskich kolei JR. Jeśli chcemy wsiąść do pociągu innego przewoźnika należy uiścić opłatę u konduktora. Chcąc skorzystać z szybkich japońskich Shinkansenów należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. Bezpłatnie możemy dokonać rezerwacji expresów Hikari i Kodama. Natomiast rezerwacja miejscówki w Nozomi i Mizuho będzie wymagała z naszej strony wniesienia podstawowej opłaty.
Posiadając Japan Rail Pass możemy także skorzystać z autobusów i promów JR.

Rower
Popularna w Japonii forma przemieszczania się po mieście. Jest też tanią opcją dla turystów. Już od ok. 25 zł za dobę możemy wypożyczyć rower np. w Tokio.

Samolot
W Japonii jest kilka wewnętrznych linii lotniczych. Głównymi grupami lotniczymi są JAL i ANA, które obsługują kilkadziesiąt lotnisk na terenie całego kraju.

Samochód
Na terenie kraju Kwitnących Wiśni obowiązuje ruch lewostronny. W zwyczaju przyjęte jest przejeżdżanie na tzw. późnym żółtym lub wczesnym czerwonym. W obrębie miast nie możno parkować samochodów na ulicy, a jedynie na płatnych parkingach. Poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu jest płatne.

W godzinach szczytu, po weekendach, przed i tuż po japońskich świętach, na drogach są gigantyczne korki.
Jeśli zdecydujemy się na poruszanie po kraju samochodem bez problemu możemy wynająć auto. Warunkiem jest posiadanie międzynarodowego prawo jazdy. Niestety te wydane na terenie Polski nie jest honorowane.

Taxi
Korzystanie z usług taksówkarzy jest drogie. Warto wiedzieć, że drzwi pasażera (tylnie) otwiera kierowca (odbywa się to automatycznie) i często tył samochodu odgrodzony jest od kierowcy.

Zgłoś błąd

Japonia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Państwo Japonia (jap. 日本 Nihon lub Nippon)
Stolica
Tokio
Waluta
jen ((en, 円) (JPY, ¥))
Język
japoński
Liczba ludności
127650000
Powierzchnia
3778352
Religia
buddyzm, shintō
Ustrój
monarchia konstytucyjna o gabinetowo-parlamentarnej formie rządów

Japonia - więcej informacji