Słowiński Park Narodowy

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego Hotele w Słowińskim Parku Narodowym

Co warto zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym?

Spośród dwóch parków nadmorskich usytuowanych na terenie naszego kraju, na szczególne zainteresowanie zasługuje Słowiński Park Narodowy. Utworzony w 1967 roku, był jedenastym parkiem w Polsce. Został on utworzony nie tylko w celu ochrony fauny i flory. Wśród jego założeń można znaleźć również zapisy o zachowaniu systemów jezior przymorskich, torfowisk, łąk oraz w głównej mierze pasa wydm. Słowiński Park Narodowy może się poszczycić ponadto unikatowymi na europejską skalę wydmami ruchomymi.

O niezwykłej wyjątkowości Słowińskiego Parku Narodowego świadczy chociażby fakt wpisania go na listę międzynarodowej sieci obszarów chronionych („Światowy Rezerwat Przyrody” czy „Ramsar”, chroniony obszar wodny – błotny). Ponadto dokładnie w 1977 roku Słowiński Park Narodowy został dodatkowo objęty specjalnym programem UNESCO „Człowiek i Biosfera”.

Unikatowa przyroda Słowińskiego Parku
Głównym celem tego nadmorskiego parku narodowego jest przede wszystkim ochrona przyrody, polegająca na zachowaniu różnorodności biologicznej oraz na zapewnieniu ciągłości istnienia poszczególnych gatunków roślin oraz zwierząt. Tutejsza przyroda odznacza się dużym bogactwem oraz jednocześnie sporym zróżnicowaniem. Na terenie parku występują różne zbiorowiska, w tym wydmowe, łąkowe, leśne oraz torfowiskowe. Wydawać by się mogło, iż Słowiński Park Narodowy to przede wszystkim wydmy, a tymczasem można tu spotkać aż dziewięćset różnych gatunków roślin, pięćset gatunków glonów oraz blisko czterysta gatunków grzybów (występują tu także grzyby, znajdujące się pod ochroną – między innymi purchawica olbrzymia i sromotnik bezwstydny).

Świat zwierząt wydaje się być równie imponujący oraz bogaty. W przeważającej jednak większości park ten został zdominowany przez ptactwo. Można tu spotkać blisko trzysta różnych gatunków ptaków. W pobliżu jezior można się zetknąć między innymi z łabędziami, mewami, kaczkami, na bagnach egzystują czaple oraz żurawie, natomiast w lasach najczęściej zauważalne są myszołowy, dzięcioły oraz sowy. Nie brak tu także owadów oraz płazów. Ssaki reprezentowane są przez lisy, borsuki, piżmaki oraz bobry.

Największe atrakcje turystyczne
Niewątpliwie za największą atrakcję turystyczną Słowińskiego Parku Narodowego uznawane są wydmy ruchome, które przyciągają co roku bardzo dużą liczbę turystów. Można się z nimi zetknąć właściwie na całej długości Mierzei Helskiej. Ich tempo przemieszczania się nie jest jednolite. Niegdyś wydm było tu więcej, dzisiaj część z nich została porośnięta lasami.

Wydmy, które są widoczne, są w głównej mierze wydmami parabolicznymi, które wyróżniają się stosunkowo niewielką ruchliwością. Co więcej, wydmy, ze względu na kierunek wiejących wiatrów (północno – zachodni), są przesuwane w stronę jeziora Łebsko, a niektóre z nich nawet wkraczają do zbiornika.

Poza ruchomymi wydmami na terenie Słowińskiego Parku Narodowego czeka na turystów jeszcze sporo innych atrakcji. Zainteresowani historią regionu mogą udać się do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, natomiast miłośnikom historii można polecić przede wszystkim dawny poligon niemiecki na Mierzei Łebskiej. To pozostałość z okresu II wojny światowej. Testowane tu były między innymi liczne rakiety batalistyczne oraz przeciwlotnicze.

Porady i wskazówki dla zwiedzających
Teren Słowińskiego Parku Narodowego dostępny jest dla turystów przez cały rok, od wschodu do zachodu słońca. Opłaty za wejście pobierane są w okresie od 1 maja do 30 września. Koszty wstępów ponosi się także za wejścia do niektórych obiektów oraz muzeów.

Na obszarze parku znajduje się dość gęsta sieć szlaków turystycznych (na obecną chwilę obejmujące długość stu siedemdziesięciu kilometrów), po których mogą się poruszać osoby uprawiające zarówno turystykę pieszą, jak i rowerową. Uprawianie turystyki związanej ze sportami wodnymi możliwe jest tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach.

Poza licznymi ścieżkami turystycznymi, latem turyści mogą tu także korzystać z usług żeglugi pasażerskiej na jeziorze Łebsko. Kursują tu statki na kilku trasach.

Na terenie parku nie można znaleźć bazy noclegowej, ale w jego pobliżu znajduje się bardzo wiele pensjonatów oraz prywatnych gospodarstw agroturystycznych.

Zgłoś błąd

Mapa Słowińskiego Parku Narodowego

Miasta w Słowińskim Parku Narodowym

Atrakcje turystyczne i zabytki w Słowińskim Parku Narodowym

W okolicy Słowińskiego Parku Narodowego

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego

Miasta w pobliżu Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna