Sztokholm

Sztokholm w pigułce

Kraj
Sztokholm
Liczba ludności
825057
Powierzchnia
188 km2
Nr. kierunkowy
+46 (0)8
Współrzędne
N:59.333333
E:18.05
Herb
Herb Sztokholmu

Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Największe miasto i stolica Szwecji. Mieści się tutaj siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Ze względu na fakt, iż obszar miasta obejmuje m.in. archipelag sztokholmski, czyli 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych, Sztokholm nazywany często bywa Wenecją Północy.
Początki miasta sięgają XIII wieku – tradycyjnie, jak w przypadku większości nadmorskich państw, zaczęło się od małej, rybackiej osady, której pozostałości tworzą Stare Miasto, czyli Gambla Stan. Szczególne znaczenie rybacko-łowieckie wynikało z samej lokalizacji osady położonej pomiędzy Bałtykiem a wielkim Jeziorem Mälaren. Doskonała trasa żeglugowa z czasem coraz częściej zaczęła być wykorzystywana przez kupców. Dokładne początki samego miasta nie są jednak dokładnie znane – tradycyjnie za ten moment uznano założenie twierdzy Tre Kronor, która wprawdzie już dziś istnieje jedynie w legendach, ale na jej miejscu wznosi się Pałac Królewski. Sztokholm bardzo szybko się rozwijał, zwłaszcza w sferze handlu i nie przeszkadzał temu fakt, że był stosunkowo małym miastem. W XIV wieku panowanie objęli Duńczycy i dopiero XVII wiek i wielki pożar spowodowały, że Sztokholm zaczął się przebudowywać i unowocześniać.
Oprócz zabytków związanych z historią miasta w Sztokholmie spotkać można również polskie akcent, np. namiot zdobyty przez Sobieskiego pod Wiedniem, zbroje królów Polski, sztandary polskiego wojska czy armaty.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Sztokholmie

W okolicy Sztokholmu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Sztokholmu

Sztokholm - galeria zdjęć

Sztokholm w pigułce

Kraj
Sztokholm
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
825057
Powierzchnia
188 km2
Nr. kierunkowy
+46 (0)8
Współrzędne
N:59.333333
E:18.05

Sztokholm - więcej informacji