Seszele

Seszele w pigułce

Flaga Seszeli
Oficjalna nazwa Republika Seszeli (Seychelles, Sesel, Repiblik Sesel, République des Seychelles, Republic of Seychelles)
Stolica
Victoria
Waluta
rupia seszelska (SCR)
Język
urzędowy: kreolski seszelski, francuski, angielski
Liczba ludności
87 786
Powierzchnia
455m2
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Seszeli Hotele w Seszelach

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Seszelach?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Seszele to jedno z wyspiarskich państw położonych na Oceanie Indyjskim. Składają się one z blisko stu wysepek różnego pochodzenia – wśród Seszelskich wysp znajdują się wyspy granitowe, koralowe, a także pochodzenia wulkanicznego. Położone są one mniej więcej w odległości 1600 km od wschodniego wybrzeża Afryki, na północny wschód od Madagaskaru.

Ze wszystkich wysp, które składają się na Seszele jedynie połowa jest zamieszkała, z których kilka bardzo chętnie odwiedzanych jest przez turystów. Z uwagi na położenie geograficzne państwo dzieli się na Seszele Wewnętrzne i Seszele Zewnętrzne. Stolica państwa jest Victoria położona na wyspie Mahe.

Podobnie jak inne państwa tego regionu również i Seszele charakteryzuje niebywała wielokulturowość, która mimo wszystko współgra ze sobą. Jako pierwsi na wyspy przybyli około X wieku kupcy arabscy. Jednakże pierwsze wzmianki pojawiające się w źródłach pisanych a dotyczące wysp pojawiają się dopiero w XVI w. O Seszelach wspominają portugalscy żeglarze, którzy zawitali swych podróżach w ten zakątek świata. Pierwsi stali osadnicy pochodzili z Francji i pojawili się na tych terenach dopiero w połowie XVIII w. Po okresie wojen napoleońskich Seszele stały się kolonią brytyjską. Od 1903 r. były już niezależną od Mauritiusa kolonią, a w 1976 r. uzyskały niepodległość.

Seszele można śmiało nazwać małym rajem na ziemi, z uwagi na malowniczość terenów i na niespotykaną nigdzie indziej, endemiczną faunę i florę, która sama w sobie stanowi niebywałą atrakcję dla wszystkich turystów. Jest to idealne miejsce na wypoczynek na plaży, ale także do uprawiania sportów wodnych i nauki nurkowania. Należy tutaj zwrócić uwagę, że rząd Seszeli stara się chronić naturalne środowisko wodne w jak największym stopniu, więc surowo zabronione jest uprawianie tu sportów motorowodnych, które mogłyby wpłynąć na podwodną faunę i florę.

Największą z wysp jest Mahe, gdzie zamieszkuje najwięcej obywateli Seszeli. Znajduje się tu również stolica państwa Victoria. Jest to jedna z najbardziej zróżnicowanych pod względem krajobrazu, wysp. Jest tu blisko 70 plaż, które kuszą swoją nieskazitelną bielą. Z uwagi na to, że tutaj skupiało się życie kolonialnych osadników, jedną z największych atrakcji są dworki pochodzące z przełomu XVIII i XIX w. Będąc na Mehe koniecznie trzeba wybrać się do Fabryki Herbaty i na lokalny targ w mieście Victoria.

Kolejną z wysp Archipelagu Seszeli jest wyspa Praslin, na której rosną jedyne w swoim rodzaju palmy Coco de Mer. Na szczególną uwagę zasługują kształty owoców tego drzewa, które przyjmują antropomorficzne formy. Znajduje się tu Park Narodowy i rezerwat Valee De Mai, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeżeli zaś pragniemy zaznać niesamowitego luksusu w wyjątkowej, prawie nie naruszonej przez człowieka scenerii wtedy powinniśmy wybrać się na Wyspę Północną, która leży zaledwie 5 km od wyspy Mahe. Wybudowanych zostało tu wiele najwyższej klasy ośrodków wypoczynkowych.

Wszystkie wyspy wchodzące w skład Seszeli są malownicze. Jednakże najpiękniejsze z nich wchodzą w skład Archipelagu La Diuge. To właśnie tutaj znajdują się najchętniej odwiedzane przez turystów plaże oraz nurkowiska, które zaskakują niebywałą feerią barw podwodnej fauny i flory.

Pozostałe regiony Seszeli są równie malownicze, jednak nie są tak tłumnie odwiedzane przez turystów, dlatego panuje na nich spokój. Średnica wielu z nich nie przekracza 1 km długości. Jednak jeśli lubimy przygodę i nieskalaną niczym dziką przyrodę to również i na tych wyspach powinniśmy zawitać.

Zgłoś błąd

Regiony w Seszelach

Miasta w Seszelach

Atrakcje turystyczne i zabytki w Seszelach

Seszele - galeria zdjęć

Seszele w pigułce

Seszele
Oficjalna nazwa Republika Seszeli (Seychelles, Sesel, Repiblik Sesel, République des Seychelles, Republic of Seychelles)
Stolica
Victoria
Waluta
rupia seszelska (SCR)
Język
urzędowy: kreolski seszelski, francuski, angielski
Liczba ludności
87786
Powierzchnia
4552
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Seszele - więcej informacji