Seszele

Seszele w pigułce

Flaga Seszeli
Oficjalna nazwa Republika Seszeli (Seychelles, Sesel, Repiblik Sesel, République des Seychelles, Republic of Seychelles)
Stolica
Victoria
Waluta
rupia seszelska (SCR)
Język
urzędowy: kreolski seszelski, francuski, angielski
Liczba ludności
87 786
Powierzchnia
455m2
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Seszeli Hotele w Seszelach

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Seszelach

Zalecane szczepienia

Zalecanym szczepieniem jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, jednakże jest ono obowiązkowe kiedy pasażerowie, którzy lądują na Seszelach przebywali 12 godzin w tranzycie w krajach, w których występuje ta choroba – zalicza się do nich kraje Ameryki Łacińskiej oraz Afryki Środkowej (przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie kraje aktualnie znajdują się na liści, gdyż jest ona ciągle aktualizowana).

Dla poczucia bezpieczeństwa warto wykonać szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby WZW typu a i B, błonicy, polio, tężcowi i durowi brzusznemu. Kobietom w ciąży zaleca się indywidualne skonsultowanie listy szczepień z lekarzem prowadzącym.

Aby uniknąć biegunek trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny a także unikać wody z wodociągów – nawet do mycia zębów zaleca się używanie wody butelkowanej.

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania

Na Seszele warto ze sobą zabrać sprzęt, który pozwoli nam uwiecznić chwile na pięknych spędzone na wyjątkowych plażach.

Jednakże najważniejsze jest to aby zabrać ze sobą kosmetyki z wysokimi filtrami, gdyż słońce jest tu bardzo ostre i może dojść do ciężkich poparzeń słonecznych. Oczywiście punktem obowiązkowym na liście rzeczy do zabrania są wszelkiego rodzaju stroje kąpielowe i przewiewne ubrania. Jednakże trzeba mieć ze sobą kilka rzeczy bardziej eleganckich, takich jak długie spodnie, czy długa sukienka. Jest to o tyle istotne, gdyż sporo hoteli i restauracji wieczorem wymaga bardziej stonowanego stroju od swoich klientów.

W czasie pobytu na Seszelach sprawdzą się także buty do wody, jak również wygodne obuwie spacerowe.

Z pewnością warto zabrać też środki odstraszające owady, w tym komary i moskity, które mogą przenosić malarię. Należy też pamiętać o środkach łagodzących biegunkę i leki na malarię. Dobrze mieć ze sobą symbiotyki wspomagające naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Przed dłuższym wyjazdem dobrze jest też zaopatrzyć się w środki antykoncepcyjne, gdyż na wyspach mogą one być trudno dostępne.

Choroby zakaźne

Najczęściej występujące tu choroby to tyfus i polio. Często dochodzi też do zakażeń wścieklizną. Każdorazowo w wypadku pogryzienia przez zwierzę należy zwrócić się do lekarza.
Istnieje też ryzyko wystąpienia biegunki i malarii.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa

Przebywając na Seszelach trzeba zwrócić uwagę na kieszonkowców i drobnych złodziei. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, wystarczy zachować podstawowe środki ostrożności – nie zostawiać wartościowych rzeczy na wierzchu, nie oddalać się w miejsca odludne i nie korzystać z niestrzeżonych kąpielisk. Dobrze też unikać zgrupowań i wieców politycznych. Aby w pełni zabezpieczyć wartościowe rzeczy takie jak dokumenty czy biżuteria należy zostawić je w hotelowym sejfie.

Należy też zwrócić uwagę, że Seszele leżą w strefie monsunowej, dlatego też, jeśli zdecydujemy się na wyjazd w okresie od grudnia do kwietnia szczególną uwagę powinniśmy zwracać na radiowe komunikaty o ewentualnym zagrożeniu. Często występują też tu sztormy.

Insekty

W związku z tym, że panuje tutaj klimat tropikalny najbardziej uciążliwe są tu moskity. Trzeba także uważać na lokalnie występujące trujące rośliny i zwierzęta (także w wodzie). Niekiedy może się zdarzyć, że w pokojach hotelowych pojawią się pluskwiaki, jednakże zdarza się to bardzo rzadko, gdyż wszystkie hotele na wyspach dbają o swoją reputację.

Opieka medyczna

Państwowa opieka medyczna jest dość ograniczona na wyspach. Większość przychodni czy klinik jest prywatnych i niestety bardzo drogich. Na największej wyspie Mahe, znajduje się tylko jeden państwowy szpital. W związku z tym trzeba się liczyć z wydatkami od 30 do 200 USD za usługi medyczne, które nie obejmują najmniejszych nawet zabiegów, za które będziemy musieli zapłacić osobno.
Jeśli wybieramy się na Seszele warto wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Wtedy, jeśli będziemy musieli skorzystać z usług medycznych i zachowamy dokumenty poświadczające to, że korzystaliśmy z usług, możemy odzyskać pieniądze wydane na leczenie. Jednakże tylko wtedy, gdy korzystaliśmy z państwowych szpitali.

Podróżowanie z dzieckiem

Większość ośrodków turystycznych jest przyjaznych dzieciom. Jednakże przed wyjazdem warto dowiedzieć się, czy w hotelu dostaniemy na przykład dostawkę dla dziecka, albo będziemy mogli wykupić dla niego specjalnie przygotowane posiłki. Jest to o tyle ważne, gdyż część z hoteli nastawionych jest wyłącznie na dorosłych klientów – szczególnie na nowożeńców i nie przyjmuje dzieci, nawet do 12 roku życia.

Ważna jest, aby dziecko miało swój paszport. Na pobyt z małymi dziećmi dobrze wybrać chłodniejsze pory roku. Jednak najlepiej zabrać na pobyt na Seszele dzieci, które skończyły już 2 0 3 lata.

Trzeba pamiętać, że małe dzieci bardziej narażone są na zachorowanie na biegunkę, dlatego też trzeba zwracać szczególną uwagę na podawane im jedzenie oraz podawać leki wzmacniające florę bakteryjną jelit.
Bardzo ważne jest smarowanie dzieci kosmetykami z wysokimi filtrami oraz blokreami słonecznymi.

Zgłoś błąd

Seszele w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Seszeli (Seychelles, Sesel, Repiblik Sesel, République des Seychelles, Republic of Seychelles)
Stolica
Victoria
Waluta
rupia seszelska (SCR)
Język
urzędowy: kreolski seszelski, francuski, angielski
Liczba ludności
87786
Powierzchnia
4552
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Seszele - więcej informacji