Tajlandia

Tajlandia w pigułce

Flaga Tajlandii
Oficjalna nazwa Królestwo Tajlandii (ราชอาณาจักรไทย, Prathet Thai)
Stolica
Bangkok
Waluta
baht (THB)
Język
tajski
Liczba ludności
67 091 089
Powierzchnia
513 120m2
Religia
buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Tajlandii Hotele w Tajlandii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Tajlandii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Tajlandia leży w południowo-wschodniej Azji. Do 1949 roku oficjalną nazwą państwa był Syjam. Kraj sąsiaduje z Laosem, Kambodżą, Malezją i Mjanmą.

30 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Tajlandii pojawił się człowiek. Początki historii kraju wiążą się z migracją Tajów z południowo-zachodniej części Chin. W 1350 roku założono słynną Ajutthaję, która była stolicą królestwa. W XVII wieku miasto zostało zajęte przez Birmę. W drugiej połowie XIX wieku Tajlandia formalnie to kraj niepodległy, ale w rzeczywistości zależny od państw kolonialnych. Obecnie państwo jest monarchią konstytucyjną, a głową państwa jest król.

Stolicą Tajlandii jest Bangkok, który należy do najchętniej wybieranych przez turystów miast na świecie. Uznawany jest także za najgorętsze miasto na Ziemi. Jego pełna nazwa znajduje się w Księdze Rekordów Guinnesa jako najdłuższa nazwa geograficzna na świecie, licząca 64 sylaby. Na terenie Bangkoku znajduje się ok. 400 świątyń buddyjskich i hinduistycznych.

Administracyjnie Tajlandia dzieli się na 6 regionów oraz 76 prowincji, tzw. czangwadów. Najliczniejszymi grupami etnicznymi są Tajowie, Chińczycy oraz Malajowie.

Kraj ten to góry, dżungla, niziny, wybrzeże, małe wysepki oraz zabytki takie, jak np. dawne miasta Sukhotai i Ayutthaya. Osoby interesujące się kulturą i historią powinny wybrać się na nizinę Menam, która jest kolebką tajskiej kultury. W Tajlandii znajduje się także uliczka Khan San Rd – jedno z najsłynniejszych miejsc backpakerskich na świecie.

Tajlandia spodoba się zarówno poszukiwaczom przygód, miłośnikom gór, osobom lubiącym wylegiwać się na plaży, fanom nurkowania i podziwiania raf koralowych, jak i imprezowiczom oraz tym wszystkim, którzy lubią smakować ostrych potraw.

Zgłoś błąd

Regiony w Tajlandii

Miasta w Tajlandii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Tajlandii

Tajlandia - galeria zdjęć

Tajlandia w pigułce

Tajlandia
Oficjalna nazwa Królestwo Tajlandii (ราชอาณาจักรไทย, Prathet Thai)
Stolica
Bangkok
Waluta
baht (THB)
Język
tajski
Liczba ludności
67091089
Powierzchnia
5131202
Religia
buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Tajlandia - więcej informacji