Tajlandia

Tajlandia w pigułce

Flaga Tajlandii
Oficjalna nazwa Królestwo Tajlandii (ราชอาณาจักรไทย, Prathet Thai)
Stolica
Bangkok
Waluta
baht (THB)
Język
tajski
Liczba ludności
67 091 089
Powierzchnia
513 120m2
Religia
buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Tajlandii Hotele w Tajlandii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Tajlandii

Szczepienia
Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) – niekonieczne
BTP (błonica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – niekonieczne
Wścieklizna – zalecane
Japońskie zapalenie mózgu – zalecane
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne

Lekarstwa do zabrania
Należy zabrać odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, repelenty, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe.
Osoby noszące soczewki powinny zaopatrzyć się w krople nawilżające.
Trzeba zabrać ze sobą także kremy z filtrem przeciwsłonecznym chroniące nas przed zbyt dużym nasłonecznieniem.

Choroby zakaźne
Przy granicach kraju zdarzają się przypadki malarii.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Tajlandia jest krajem przyjaznym turystom, niemniej należy pamiętać o kilku sprawach, które pomogą miło spędzić czas na terytorium tego kraju.

W hotelach zdarzają się kradzieże dokumentów, pieniędzy i sprzętu fotograficznego. Można się także spotkać z zawyżaniem cen dla turystów.

Należy też uważać na różnych kanciarzy i oszustów, którzy oferują nam rzekomo tańsze produkty (bardzo popularne jest naciąganie turystów na rzekomą wyprzedaż biżuterii po niskiej cenie), lepsze wycieczki, rzekomy brak biletów do danej atrakcji lub podejrzane nierealne promocje.

Odradza się zawieranie przypadkowych znajomości. Nie należy przyjmować od obcych słodyczy, papierosów czy napojów, ponieważ mogą zawierać narkotyki. Ostrożność należy zachować przede wszystkim w lokalach nocnych czy pubach.

Nie dotykamy głów Tajów, szczególnie dzieci, ponieważ jest to dla nich najświętsza część ciała.

W miejscach kultu religijnego należy okazywać szacunek i być stosowanie ubranym. Jeśli chcemy zobaczyć tajskie świątynie trzeba mieć zakryte ramiona, nie wolno nosić szortów oraz mieć na nogach klapek.

Nie krytykujemy króla i staramy się unikać dyskusji politycznych.

Ambasada RP w Bangkoku przestrzega przed wypożyczaniem skuterów w lokalnych biurach podróży oraz w lokalnych biurach zajmujących się ich wynajmem. Odradza się to turystom ze względu na fakt, że najczęściej umowa, którą podpisujemy zawierana jest w miejscowym języku oraz wymaga zdeponowania paszportu. Przypadki kradzieży wypożyczonych skuterów są dość częste. Do tego znanych jest wiele sytuacji, kiedy złodziej współpracował z właścicielem wypożyczalni. Kiedy zdarzy się, że to nam zostanie ukradziony skuter wówczas ponosimy wysokie koszty na rzecz wypożyczalni. Jeśli ich nie uregulujemy nie odzyskamy paszportu.

Należy pamiętać, że na terenie Tajlandii obowiązują surowe kary (więzienie lub deportacja) za wykonywanie pracy bez urzędowego pozwolenia.

Nie można zapomnieć, że Tajlandia to kraj, który nakłada surowe kary za posiadanie narkotyków, broni palnej, niektórych gatunków roślin i zwierząt oraz różnego rodzaju materiałów pornograficznych. Za przestępstwa narkotykowe grozi kara wieloletniego więzienia lub nawet kara śmierci.

Woda z kranu nie nadaje się do picia. Zaleca się picie wody butelkowanej.

Insekty
W okresie letnim uciążliwe mogą okazać się komary. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie repelenty.

Podróżowanie z dziećmi
Odpowiednio wcześniej należy udać się do lekarza i zapoznać się z obowiązującymi szczepieniami.

Według najnowszych przepisów jeśli rodzice wybierają się z małym dzieckiem w podróż samolotem; odpowiednio wcześniej przed wylotem należy zadbać o dokumenty tożsamości dla dziecka. Obecnie jest to własny dokument podróży.

W razie choroby
Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia zaleca się wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli decydujemy się na wykupienie polisy u polskiego ubezpieczyciela należy dokładnie sprawdzić czy posiada przedstawicielstwo w Tajlandii, bowiem tylko w takim przypadku nasza polisa będzie honorowana na terytorium tego kraju.

Dostęp do opieki medycznej jest łatwy, a usługi medyczne świadczone są na bardzo wysokim poziomie. Za standardową wizytę u lekarza należy liczyć się z kosztami rzędu 500-800 THB. Za dobę w szpitalu zapłacimy różnie. Koszty są tu uzależnione od poziomu standardu jaki oferuje konkretny szpital, od 2000-5000 THB, a nawet 20 000 THB.

Zgłoś błąd

Tajlandia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Królestwo Tajlandii (ราชอาณาจักรไทย, Prathet Thai)
Stolica
Bangkok
Waluta
baht (THB)
Język
tajski
Liczba ludności
67091089
Powierzchnia
5131202
Religia
buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Tajlandia - więcej informacji