Tajlandia

Tajlandia w pigułce

Flaga Tajlandii
Oficjalna nazwa Królestwo Tajlandii (ราชอาณาจักรไทย, Prathet Thai)
Stolica
Bangkok
Waluta
baht (THB)
Język
tajski
Liczba ludności
67 091 089
Powierzchnia
513 120m2
Religia
buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Tajlandii Hotele w Tajlandii

Komunikacja & środki lokomocji w Tajlandii

Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po terytorium Tajlandii. Ambasada Polski w Bangkoku nie zaleca jednak przebywania w miejscowościach przygranicznych na wybuchające tam okresowo konfliktu o podłożu etnicznym. Zagrożenie występuje najczęściej na terenie czterech prowincji, które leżą przy granicy z Malezją (Yala, Songkhla, Narathiwat i Pattani).

Środki lokomocji na terenie Tajlandii

Auto
Należy pamiętać, że w Tajlandii można kierować samochodem tylko z międzynarodowym lub wydanym przez miejscowe władze prawo jazdy. Wypożyczenie auta lub motocyklu jest łatwo dostępne. Niemniej trzeba pamiętać, aby korzystać tylko z renomowanych wypożyczalni.
Drogi na terenie kraju są w bardzo dobrym stanie, do tego kierowcy mają do dyspozycji liczne autostrady. Obowiązuje ruch lewostronny. Kierowca i pasażerowi muszą mieć zapięte pasy. Osoba, która prowadzi auto w czasie jazdy nie może rozmawiać przez telefon komórkowy. W Bangkoku należy liczyć się z korkami i dużą ilością jednokierunkowych ulic.

Autobus
Ze względu na dobry stan dróg podróżowanie autobusem jest dobrym pomysłem. W Tajlandii istnieje kilka kategorii autobusów. Z lotniska do centrum Bangkoku dostaniemy się autobusem Airport Express. W samej stolicy istnieją trzy dworce autobusowe, z których można dostać się w każdą część kraju. W miastach kursują także autobusy miejskie. Koszt biletu zależy od tego czy posiadają klimatyzację oraz od długości kursu. Na krótszych trasach mamy do dyspozycji minibusy; szczególnie w północnej części kraju.

Autostop
Jest to bezpieczny i dobry pomysł na podróżowanie po kraju; szczególnie dla backpakerów. Kierowcy bardzo chętnie podwożą i pomagają przy zorganizowaniu transportu w kolejne miejsce, które jest naszym celem.

Metro
Możemy skorzystać z niego w Bangkoku. Ten środek transportu to najszybsza opcja przemieszczania się po stolicy Tajlandii.

Pociąg
Wybierając ten środek transportu mamy do wyboru trzy klasy. Klasą trzecią w większości jeżdżą tylko lokalni mieszkańcy. Wybierając drugą lub pierwszą klasę należy odpowiednio wcześniej zarezerwować bilet. Stolica kraju Bangkok posiada dwa dworce kolejowe. Jeden z nich, Hualamphong – dworzec główny, obsługuje połączenia z całego kraju. Natomiast drugi Thonburi tylko te pociągi, które jadą do Kanchanburi.

Rower
Popularny i tani środek przemieszczania się po miastach i ich okolicy. Przed wynajęciem roweru warto dobrze sprawdzić jego stan.

Prom lub Łódź
Będąc w Bangkoku mamy możliwość podróżowania łodziami, które są wodnym odpowiednikiem tramwajów. Nazywają się Chao Phraya Express.

Promem dotrzemy do najpopularniejszych wysp, które znajdują się na wschodnim i zachodnim wybrzeżu.

Samolot
Linie, które latają po Tajlandii to: Bangkok Airways, Thai Airways, Air Asia, One-Two-Go, PB Air, Nok Air oraz SGA. Bilety lotnicze są w przystępnej cenie.

Taksówka
To dobra opcja poruszania się po miastach. Koszt podróży jest niewielki. Należy jednak pamiętać o tym, aby przed wejściem do taksówki poprosić taksówkarza o włączenie licznika lub o określenie z góry kosztu przejazdu.

Tuk-tuk, czyli motoriksze
Jest to bardzo znany i podstawowy środek transportu po mieście. Cenę ustalamy z góry. Kierowcy tuk-tuków słyną z naciągania turystów, dlatego przed skorzystaniem z usługi warto dowiedzieć się, ile faktycznie wynoszą w tym momencie ceny rynkowe.

Zgłoś błąd

Tajlandia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Królestwo Tajlandii (ราชอาณาจักรไทย, Prathet Thai)
Stolica
Bangkok
Waluta
baht (THB)
Język
tajski
Liczba ludności
67091089
Powierzchnia
5131202
Religia
buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Tajlandia - więcej informacji