Jezioro Onega

Jezioro Onega
Autor: СафроновАВ, Licencja: CC-BY-SA

Jezioro Onega, drugie co do wielkości jezioro w Europie, liczące prawie 10 tysięcy kilometrów kwadratowych to potężny akwen pochodzenia tektoniczno – lodowcowego znajduje się w rosyjskiej Karelii. Bogata, rozczłonkowana linia brzegowa, liczne wyspy oraz surowe krajobrazy to jego główne atuty, które dostrzegli już dawno koneserzy dalekich wypraw.
Karelia to region Rosji leżący nad Morzem Białym, blisko koła podbiegunowego. Znajdują się tu obok siebie dwa największe europejskie naturalne zbiorniki słodkowodne. Jezioro Onega, mniejsze z nich to piękny akwen, który otaczają surowe krajobrazy. Połączenie wody, lasów i skał robi duże wrażenie. Zimą jezioro zamarza w całości. Staje się wtedy ogromnym torem bojerowym. Służy także do uprawiania łyżwiarstwa.

Przyrodę okolic Jeziora Onega chroni się w Parku Narodowym Vodlozerie. Jest to największy obszar chroniony w Europie, podzielony na kilka mniejszych okręgów. Na jego terenie znaleźć można duże połacie naturalnej tajgi, charakterystycznej dla tych szerokości geograficznych. Żyje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących bagna, jeziora, rzeki oraz tajgę. Dzika rosyjska Północ to miejsce, które zaskakuje swoim surowym pięknem i wprawia w podziw turystów z całego świata.

Oprócz wspaniałych naturalnych krajobrazów nad Jeziorem Onega znaleźć można także ciekawe ślady działalności człowieka. Na południowo-wschodnich wybrzeżach znajduje się kompleks prehistorycznych petroglifów. Powstawały one przez blisko dwa tysiące lat, między 4 a 2 tysiącleciem przed naszą erą.

Ale najbardziej znanym miejscem w rejonie jeziora jest wyspa Kiży. Znajduje się tu XVIII wieczna drewniana cerkiew Przemienienia Pańskiego z dwudziestoma dwoma kopułami. Z daleka wygląda jak wielki, udekorowany bogato tort. To jeden z ważniejszych rosyjskich zabytków drewnianych. Na wyspie zgromadzono także kilkadziesiąt innych zabytków drewnianych, zarówno domów i obiektów użytkowych, jak i cerkwi. To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w północnej Rosji.

Okolice Jeziora Onega to także miejsce związane mocno z historią Polski. W rejon ten już za czasów carskich zsyłano podejrzanych o działalność antypaństwową. W okresie rządów Stalina wybrzeże Morza Białego było siedzibą gułagów, których więźniowie pracowali między innymi przy budowie kanału łączącego je z Morzem Bałtyckim. Dziś obozy nie istnieją, ale w świadomości Rosjan jest to ziemia przeklęta, naznaczona ludzkim cierpieniem. Dlatego też często na statkach wycieczkowych pływających po jeziorze panuje przejmująca cisza.

Północna Rosja to region w Polsce mało znany i odwiedzany raczej sporadycznie. Zapuszczają się tam przede wszystkim osoby, które poszukują naturalnego piękna oraz oderwania od cywilizacji. W wielu miejscowościach na wybrzeżu Jeziora Onega nadal nosi się tradycyjne stroje, a sposób życia nie zmienił się zbytnio w ciągu ostatnich dwustu lat. Stąd też jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne, choć wymagające wcześniejszego przygotowania do wyjazdu.

Miejscowości nad Jeziorem Onega:
Petrozavodsk
Kondopoga
Pudozh
Medvezhyegorsk

Atrakcje nad jeziorem Onega:
Park Narodowy Vodlozerie
Cerkiew Przemienienia Pańskiego na Wyspie Kiży
Kompleks drewnianych budynków na Wyspie Kiży
Petroglify na Półwyspie Besov Nos (Nos Diała)
Wyspa Wielki Klimenetsky

Zobacz też

Wielkie Jezioro Niewolnicze

W północno-zachodniej części Kanady, w pobliżu koła podbiegunowego leży Wielkie Jezioro Niewolnicze. To drugi...
Wielkie Jezioro Niewolnicze

Morze Wschodniochińskie

Trzeba by było naciągnąć fakty, aby móc powiedzieć, że Morze Wschodniochińskie leży w spokojnym...
Morze Wschodniochińskie

Rzeka Kolorado

Znacie Wielki Kanion Kolorado? Któż by go nie znał. Dla wielu ludzi w Polsce,...
Rzeka Kolorado

Morze Filipińskie

Morze Filipińskie to sporych rozmiarów akwen znajdujący się na zachodnim skraju Oceanu Spokojnego. Rozciąga...
Morze Filipińskie

Rzeka Dunaj

Dunaj jest rzeką ze wszech miar zasługującą na turystyczną uwagę. Po pierwsze, osiągając prawie...
Rzeka Dunaj

Jezioro Sewan

Jezioro Sewan jest jedną z największych atrakcji całej Armenii. Jest to największe jezioro wysokogórskie...
Jezioro Sewan