Jezioro Onega

Jezioro Onega
Autor: СафроновАВ, Licencja: CC-BY-SA

Jezioro Onega, drugie co do wielkości jezioro w Europie, liczące prawie 10 tysięcy kilometrów kwadratowych to potężny akwen pochodzenia tektoniczno – lodowcowego znajduje się w rosyjskiej Karelii. Bogata, rozczłonkowana linia brzegowa, liczne wyspy oraz surowe krajobrazy to jego główne atuty, które dostrzegli już dawno koneserzy dalekich wypraw.
Karelia to region Rosji leżący nad Morzem Białym, blisko koła podbiegunowego. Znajdują się tu obok siebie dwa największe europejskie naturalne zbiorniki słodkowodne. Jezioro Onega, mniejsze z nich to piękny akwen, który otaczają surowe krajobrazy. Połączenie wody, lasów i skał robi duże wrażenie. Zimą jezioro zamarza w całości. Staje się wtedy ogromnym torem bojerowym. Służy także do uprawiania łyżwiarstwa.

Przyrodę okolic Jeziora Onega chroni się w Parku Narodowym Vodlozerie. Jest to największy obszar chroniony w Europie, podzielony na kilka mniejszych okręgów. Na jego terenie znaleźć można duże połacie naturalnej tajgi, charakterystycznej dla tych szerokości geograficznych. Żyje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących bagna, jeziora, rzeki oraz tajgę. Dzika rosyjska Północ to miejsce, które zaskakuje swoim surowym pięknem i wprawia w podziw turystów z całego świata.

Oprócz wspaniałych naturalnych krajobrazów nad Jeziorem Onega znaleźć można także ciekawe ślady działalności człowieka. Na południowo-wschodnich wybrzeżach znajduje się kompleks prehistorycznych petroglifów. Powstawały one przez blisko dwa tysiące lat, między 4 a 2 tysiącleciem przed naszą erą.

Ale najbardziej znanym miejscem w rejonie jeziora jest wyspa Kiży. Znajduje się tu XVIII wieczna drewniana cerkiew Przemienienia Pańskiego z dwudziestoma dwoma kopułami. Z daleka wygląda jak wielki, udekorowany bogato tort. To jeden z ważniejszych rosyjskich zabytków drewnianych. Na wyspie zgromadzono także kilkadziesiąt innych zabytków drewnianych, zarówno domów i obiektów użytkowych, jak i cerkwi. To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w północnej Rosji.

Okolice Jeziora Onega to także miejsce związane mocno z historią Polski. W rejon ten już za czasów carskich zsyłano podejrzanych o działalność antypaństwową. W okresie rządów Stalina wybrzeże Morza Białego było siedzibą gułagów, których więźniowie pracowali między innymi przy budowie kanału łączącego je z Morzem Bałtyckim. Dziś obozy nie istnieją, ale w świadomości Rosjan jest to ziemia przeklęta, naznaczona ludzkim cierpieniem. Dlatego też często na statkach wycieczkowych pływających po jeziorze panuje przejmująca cisza.

Północna Rosja to region w Polsce mało znany i odwiedzany raczej sporadycznie. Zapuszczają się tam przede wszystkim osoby, które poszukują naturalnego piękna oraz oderwania od cywilizacji. W wielu miejscowościach na wybrzeżu Jeziora Onega nadal nosi się tradycyjne stroje, a sposób życia nie zmienił się zbytnio w ciągu ostatnich dwustu lat. Stąd też jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne, choć wymagające wcześniejszego przygotowania do wyjazdu.

Miejscowości nad Jeziorem Onega:
Petrozavodsk
Kondopoga
Pudozh
Medvezhyegorsk

Atrakcje nad jeziorem Onega:
Park Narodowy Vodlozerie
Cerkiew Przemienienia Pańskiego na Wyspie Kiży
Kompleks drewnianych budynków na Wyspie Kiży
Petroglify na Półwyspie Besov Nos (Nos Diała)
Wyspa Wielki Klimenetsky

Zobacz też

Morze Wewnętrzne

Japonia od wieków pociąga mieszkańców Starego Kontynentu swoja egzotyką i malowniczością. Nawet dziś, gdy...
Morze Wewnętrzne

Jezioro Michigan

Amerykanie lubią szczycić się posiadaniem wszystkiego co największe, najlepsze i bezkonkurencyjne w skali światowej....
Jezioro Michigan

Rzeka Dunaj

Dunaj jest rzeką ze wszech miar zasługującą na turystyczną uwagę. Po pierwsze, osiągając prawie...
Rzeka Dunaj

Jezioro Jabi

Naturalny zbiornik wodny, znajdujący się około 10 kilometrów od samej Abudży. Chociaż większa jego...
Jezioro Jabi

Morze Balearskie

Morze Balearskie dawniej znane było jako Morze Iberyjskie. Morze to stanowi niewielki fragment Morza...
Morze Balearskie

Jezioro Ładoga

Największe jezioro Europy, położone w Rosji, na północny wschód od Petersburga. Jego wcześniejszą nazwą...
Jezioro Ładoga