Jezioro Onega

Jezioro Onega
Autor: СафроновАВ, Licencja: CC-BY-SA

Jezioro Onega, drugie co do wielkości jezioro w Europie, liczące prawie 10 tysięcy kilometrów kwadratowych to potężny akwen pochodzenia tektoniczno – lodowcowego znajduje się w rosyjskiej Karelii. Bogata, rozczłonkowana linia brzegowa, liczne wyspy oraz surowe krajobrazy to jego główne atuty, które dostrzegli już dawno koneserzy dalekich wypraw.
Karelia to region Rosji leżący nad Morzem Białym, blisko koła podbiegunowego. Znajdują się tu obok siebie dwa największe europejskie naturalne zbiorniki słodkowodne. Jezioro Onega, mniejsze z nich to piękny akwen, który otaczają surowe krajobrazy. Połączenie wody, lasów i skał robi duże wrażenie. Zimą jezioro zamarza w całości. Staje się wtedy ogromnym torem bojerowym. Służy także do uprawiania łyżwiarstwa.

Przyrodę okolic Jeziora Onega chroni się w Parku Narodowym Vodlozerie. Jest to największy obszar chroniony w Europie, podzielony na kilka mniejszych okręgów. Na jego terenie znaleźć można duże połacie naturalnej tajgi, charakterystycznej dla tych szerokości geograficznych. Żyje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących bagna, jeziora, rzeki oraz tajgę. Dzika rosyjska Północ to miejsce, które zaskakuje swoim surowym pięknem i wprawia w podziw turystów z całego świata.

Oprócz wspaniałych naturalnych krajobrazów nad Jeziorem Onega znaleźć można także ciekawe ślady działalności człowieka. Na południowo-wschodnich wybrzeżach znajduje się kompleks prehistorycznych petroglifów. Powstawały one przez blisko dwa tysiące lat, między 4 a 2 tysiącleciem przed naszą erą.

Ale najbardziej znanym miejscem w rejonie jeziora jest wyspa Kiży. Znajduje się tu XVIII wieczna drewniana cerkiew Przemienienia Pańskiego z dwudziestoma dwoma kopułami. Z daleka wygląda jak wielki, udekorowany bogato tort. To jeden z ważniejszych rosyjskich zabytków drewnianych. Na wyspie zgromadzono także kilkadziesiąt innych zabytków drewnianych, zarówno domów i obiektów użytkowych, jak i cerkwi. To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w północnej Rosji.

Okolice Jeziora Onega to także miejsce związane mocno z historią Polski. W rejon ten już za czasów carskich zsyłano podejrzanych o działalność antypaństwową. W okresie rządów Stalina wybrzeże Morza Białego było siedzibą gułagów, których więźniowie pracowali między innymi przy budowie kanału łączącego je z Morzem Bałtyckim. Dziś obozy nie istnieją, ale w świadomości Rosjan jest to ziemia przeklęta, naznaczona ludzkim cierpieniem. Dlatego też często na statkach wycieczkowych pływających po jeziorze panuje przejmująca cisza.

Północna Rosja to region w Polsce mało znany i odwiedzany raczej sporadycznie. Zapuszczają się tam przede wszystkim osoby, które poszukują naturalnego piękna oraz oderwania od cywilizacji. W wielu miejscowościach na wybrzeżu Jeziora Onega nadal nosi się tradycyjne stroje, a sposób życia nie zmienił się zbytnio w ciągu ostatnich dwustu lat. Stąd też jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne, choć wymagające wcześniejszego przygotowania do wyjazdu.

Miejscowości nad Jeziorem Onega:
Petrozavodsk
Kondopoga
Pudozh
Medvezhyegorsk

Atrakcje nad jeziorem Onega:
Park Narodowy Vodlozerie
Cerkiew Przemienienia Pańskiego na Wyspie Kiży
Kompleks drewnianych budynków na Wyspie Kiży
Petroglify na Półwyspie Besov Nos (Nos Diała)
Wyspa Wielki Klimenetsky

Zobacz też

Jezioro Nikaragua

Jezioro Nikaragua położone jest w Nikaragui, państwie położonym między Hondurasem na północy, a Kostaryką...
Jezioro Nikaragua

Jezioro Titicaca

Należące do największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej Jezioro Titicaca to miejsce o niezwykłym pięknie....
Jezioro Titicaca

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński, do którego uchodzi Odra (nie jest on estuarium, czyli rozszerzonym jej ujściem,...
Zalew Szczeciński

Jezioro Erie

Erie to słodkowodne jezioro, jedno z najmniejszych w amerykańskim kompleksie Pięciu Wielkich Jezior. Przez...
Jezioro Erie

Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie nazywane jest często Morzem Śródziemnym Europy Północnej. Związane jest to z jego...
Morze Bałtyckie

Rzeka Missisipi

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzek świata jest Missisipi. To największa, licząca ponad 4000 kilometrów,...
Rzeka Missisipi