Morze Jawajskie

Morze Jawajskie
Autor: Mschlindwein, Licencja: Domena publiczna

Morze Jawajskie to wewnętrzne morze Indonezji położone miedzy wyspami Jawa na południu, Borneo na północy, Celebes na wschodzie oraz Sumatra na zachodzie. Łączy się ono poprzez cieśniny z Morzem Południowochińskim oraz Morzami Flores i Bali. To akwen o powierzchni przeszło 550 tysięcy kilometrów kwadratowych, który ma duże znaczenie dla jawajskiej gospodarki.

Pod dnem zbiornika znajdują się liczne, w części eksploatowane pokłady ropy naftowej. Niemniej ważne jest także transportowe i komunikacyjne wykorzystanie morza. Na jego brzegach leżą ważne duże porty Dżakarta, Semarang, Surabaya, Banjarmasin czy Makasar. Nie można także zapominać o żyjących tu przeszło 3000 gatunkach ryb i innych morskich zwierząt. Rozwinięte jest tu rybołówstwo, które stanowi ważną gałąź gospodarki Indonezji. Morskie życie regionu podlega ochronie w kilku parkach narodowych, z których najbardziej znanym i odwiedzanym przez turystów jest Park Narodowy Karimunjawa obejmujący wyspy o tej nazwie oraz ich wodne otoczenie.

Ze względu na swoje położenie na styku ważnych płyt tektonicznych Morze Jawajskie to rejon bardzo aktywny pod względem sejsmicznym. Nie brak tu mniejszych i większych aktywnych wulkanów, wiele wysp ma pochodzenie wulkaniczne, a zdarzające się stosunkowo często trzęsienia ziemi, z których niektóre mają olbrzymią siłę sprawiają, że nie jest to najbezpieczniejszy region na ziemi.

Jednak Indonezyjczycy nauczyli się żyć z tym zagrożeniem a rejon Morza Jawajskiego to także jedna z wizytówek turystycznych państwa. Znajdują się tu liczne kurorty, które szczycą się doskonałymi warunkami do odpoczynku i uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Szczególnie popularne jest tu nurkowanie i fotografowanie podwodnych dziwów. A znaleźć tu można zarówno przepiękne rafy koralowe, jak i jaskinie, a także zatopione wraki statków, które stanowią wyzwanie dla wszelkiej maści „poszukiwaczy skarbów”. Te ostatnie są często pamiątką po wielkiej bitwie morskiej, jaka rozegrała się tu w 1942 roku między aliantami a siłami japońskimi. W jej wyniku sprzymierzeni ponieśli druzgoczącą klęskę, a niemal cały posiadany przez nich sprzęt został zatopiony.

Rejon Morza Jawajskiego położony jest w strefie gorącego klimatu. Na jego brzegach występuje tropikalna roślinność. Ponad zielonymi lasami wznoszą się stożki wulkanicznych szczytów. Krajobrazy są wspaniałe, a bogactwo egzotycznych roślin zachwyca każdego przybysza.

Miasta nad Morzem Jawajskim:
Dżakarta
Semarang
Anyer
Surabaya
Banjarmasir
Makasar

Atrakcje nad Morzem Jawajskim:
Thousand Islands
Park Narodowy Karimunjawa
Park Narodowy Sebangau
Park Narodowy Tanjung Puting

Zobacz też

Morze Salomona

Na wschód od Papui-Nowej Gwinei, ograniczone od zachodu przez łańcuch Wysp Salomona leży Morze...
Morze Salomona

Morze Filipińskie

Morze Filipińskie to sporych rozmiarów akwen znajdujący się na zachodnim skraju Oceanu Spokojnego. Rozciąga...
Morze Filipińskie

Rzeka Don

Don to jedna z głównych rzek europejskiej części Rosji. Ma swoje źródła na Wyżynie...
Rzeka Don

Jezioro Ganga Talao

Ganga Talao to jezioro wulkaniczne znajdujące się w zacisznej okolicy górskiej, głęboko w sercu...
Jezioro Ganga Talao

Morze Flores

Indonezja to kraj, który składa się w całości z wysp. Jest ich aż 17...
Morze Flores

Jezioro Yojoa

Jest to największe jezioro Hondurasu położone w jego zachodniej części pomiędzy stolicą kraju Tegucigalpą...
Jezioro Yojoa