Morze Jawajskie

Morze Jawajskie
Autor: Mschlindwein, Licencja: Domena publiczna

Morze Jawajskie to wewnętrzne morze Indonezji położone miedzy wyspami Jawa na południu, Borneo na północy, Celebes na wschodzie oraz Sumatra na zachodzie. Łączy się ono poprzez cieśniny z Morzem Południowochińskim oraz Morzami Flores i Bali. To akwen o powierzchni przeszło 550 tysięcy kilometrów kwadratowych, który ma duże znaczenie dla jawajskiej gospodarki.

Pod dnem zbiornika znajdują się liczne, w części eksploatowane pokłady ropy naftowej. Niemniej ważne jest także transportowe i komunikacyjne wykorzystanie morza. Na jego brzegach leżą ważne duże porty Dżakarta, Semarang, Surabaya, Banjarmasin czy Makasar. Nie można także zapominać o żyjących tu przeszło 3000 gatunkach ryb i innych morskich zwierząt. Rozwinięte jest tu rybołówstwo, które stanowi ważną gałąź gospodarki Indonezji. Morskie życie regionu podlega ochronie w kilku parkach narodowych, z których najbardziej znanym i odwiedzanym przez turystów jest Park Narodowy Karimunjawa obejmujący wyspy o tej nazwie oraz ich wodne otoczenie.

Ze względu na swoje położenie na styku ważnych płyt tektonicznych Morze Jawajskie to rejon bardzo aktywny pod względem sejsmicznym. Nie brak tu mniejszych i większych aktywnych wulkanów, wiele wysp ma pochodzenie wulkaniczne, a zdarzające się stosunkowo często trzęsienia ziemi, z których niektóre mają olbrzymią siłę sprawiają, że nie jest to najbezpieczniejszy region na ziemi.

Jednak Indonezyjczycy nauczyli się żyć z tym zagrożeniem a rejon Morza Jawajskiego to także jedna z wizytówek turystycznych państwa. Znajdują się tu liczne kurorty, które szczycą się doskonałymi warunkami do odpoczynku i uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Szczególnie popularne jest tu nurkowanie i fotografowanie podwodnych dziwów. A znaleźć tu można zarówno przepiękne rafy koralowe, jak i jaskinie, a także zatopione wraki statków, które stanowią wyzwanie dla wszelkiej maści „poszukiwaczy skarbów”. Te ostatnie są często pamiątką po wielkiej bitwie morskiej, jaka rozegrała się tu w 1942 roku między aliantami a siłami japońskimi. W jej wyniku sprzymierzeni ponieśli druzgoczącą klęskę, a niemal cały posiadany przez nich sprzęt został zatopiony.

Rejon Morza Jawajskiego położony jest w strefie gorącego klimatu. Na jego brzegach występuje tropikalna roślinność. Ponad zielonymi lasami wznoszą się stożki wulkanicznych szczytów. Krajobrazy są wspaniałe, a bogactwo egzotycznych roślin zachwyca każdego przybysza.

Miasta nad Morzem Jawajskim:
Dżakarta
Semarang
Anyer
Surabaya
Banjarmasir
Makasar

Atrakcje nad Morzem Jawajskim:
Thousand Islands
Park Narodowy Karimunjawa
Park Narodowy Sebangau
Park Narodowy Tanjung Puting

Zobacz też

Jezioro Erie

Erie to słodkowodne jezioro, jedno z najmniejszych w amerykańskim kompleksie Pięciu Wielkich Jezior. Przez...
Jezioro Erie

Jezioro Huron

Położone na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady Jezioro Huron to czwarte pod względem wielkości...
Jezioro Huron

Rzeka Ural

Rzeka Ural przepływa przez Rosję i Kazachstan. Jest trzecią co do długości rzeką w...
Rzeka Ural

Jezioro Boeung Kak

Jezioro to jako miejsce do pływania nie należy do zbyt atrakcyjnych – bywa zanieczyszczone...
Jezioro Boeung Kak

Morze Lakkadiwskie

Morze Lakkadiwskie jest częścią Oceanu Indyjskiego, położone u południowo-zachodnich wybrzeży Indii. Od otwartego oceanu...
Morze Lakkadiwskie

Rzeka Dunaj

Dunaj jest rzeką ze wszech miar zasługującą na turystyczną uwagę. Po pierwsze, osiągając prawie...
Rzeka Dunaj