Wielkie Jezioro Niewolnicze

Wielkie Jezioro Niewolnicze
Autor: Connormah, Licencja: CC BY

W północno-zachodniej części Kanady, w pobliżu koła podbiegunowego leży Wielkie Jezioro Niewolnicze. To drugi co do wielkości zbiornik wodny w Kanadzie, a ósmy na całej ziemi. Jest także najgłębszym jeziorem Ameryki Północnej, dochodzącym do ponad 600 metrów głębokości.

Położenie Wielkiego Jeziora Niewolniczego sprawia, że panują nad nim dość surowe warunki. Przez około 8 miesięcy w roku jego wody pozostają przynajmniej w części zamarznięte. Lód jest tak gruby, że po tafli jeziora wytyczane są na ten czas drogi kołowe, po których poruszać się mogą nawet ciężkie ciągniki siodłowe. Brzegi jeziora porastają lasy iglaste, oraz na wschodnim i północnym brzegu roślinność zbliżona do tundry.

Tereny wokół Wielkiego Jeziora Niewolniczego zasiedlone były początkowo przez Indian. Część ich wspólnot, na tym izolowanym terenie przetrwała do dziś i jest świadectwem funkcjonowania społeczności amerykańskich sprzed angielskiej i francuskiej kolonizacji. Europejczycy dotarli tu w II połowie XVIII wieku zakładając faktorie handlowe. Większy rozwój rozpoczął się dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy w Yellowknife odkryto złoża złota. Kopalnię zamknięto w 2004 roku, ale kilka lat wcześniej w pobliżu odkryto złoża diamentów, których wydobycie stanowi obecnie podstawę lokalnej gospodarki. Jednak do dziś okolice jeziora pozostają bardzo słabo zaludnione, a największe ośrodki nie przekraczają tu 20 tysięcy mieszkańców.

Wielkie Jezioro Niewolnicze to miejsce, które na pewno spodoba się turystom lubiącym dziką przyrodę i kontakt z naturą. Surowe krajobrazy, bezkresne pustkowia, brak cywilizacji sprawiają, że z jednej strony jest to teren bardzo atrakcyjny, z drugiej zaś wybierać go powinny osoby, które posiadają już doświadczenie w podróżowaniu i nie boją się mniej komfortowych warunków noclegowych. Wody jeziora obfitują w ryby, co sprawia, że to prawdziwe wędkarskie eldorado. Zaś znajdujące się na brzegach Parki Narodowe oferują sieć szlaków pieszych, które pozwalają na poznanie tego pięknego terenu.

Miasta nad Wielkim Jeziorem Niewolniczym:
Yellowknife
Hay River
Fort Resolution
Behchoko
Lutselk’e
Dettah

Atrakcje nad Wielkim Jeziorem Niewolniczym:
Park Narodowy Thaydene Nane
Park Narodowy Bizona Leśnego
Yellowknife Highway
Christie Bay

Zobacz też

Morze Żółte

Przez Chińczyków zwane Huanghai, a przez mieszkańców Korei Hwang Hae, Morze Żółte jest jedną...
Morze Żółte

Morze Południowochińskie

Morze Południowochińskie należy do najważniejszych akwenów oblewających Azję. Jest częścią Oceanu Spokojnego i rozciąga...
Morze Południowochińskie

Morze Wschodniochińskie

Trzeba by było naciągnąć fakty, aby móc powiedzieć, że Morze Wschodniochińskie leży w spokojnym...
Morze Wschodniochińskie

Morze Fidżi

Może Fidżi jest częścią Oceanu Spokojnego, znajduje się u wschodnich brzegów Australii. Na zachodzie...
Morze Fidżi

Rzeka Mackenzie

Mackenzie (przez rdzennych mieszkańców tej części świata nazywana Deh-Cho), to najdłuższa rzeka na terenie...
Rzeka Mackenzie

Jezioro Kossou

Leży w centrum Wybrzeża Kości Słoniowej i jest największym na terenie całego kraju. Jest...
Jezioro Kossou