20 niezwykłych skał i formacji skalnych w Polsce

Liczne skały i formacje skalne w naszym kraju są przykładem tego, że cudze chwalicie, swego nie znacie. Na terenie całej Polski, a zwłaszcza w jej południowych regionach znajduje się wiele skał oraz grup skalnych, które już od lat budzą podziw, zaciekawienie, a czasem nawet rozbawienie. Ich lokalne nazewnictwo związane jest z legendami, opowieściami, a także ich samym wyglądem, który od razu kojarzy się z określoną postacią lub rzeczą. Oto lista dwudziestu z wielu najpiękniejszych, najbardziej niezwykłych i okazałych skał i formacji skalnych w naszym kraju.

#1. Maczuga Herkulesa

Jest to chyba najpopularniejsza skała w naszym kraju, której zdjęcia znajdują się w każdym podręczniku szkolnym do geografii. Znajduje się ona w Pieskowej Skale na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jej struktura składa się z twardych wapieni skalistych. Maczuga Herkulesa ma wysokość 25 metrów. Jej kształt jest tak oczywisty, że nazewnictwo skały nie powinno nikogo dziwić. Wcześniej maczuga nazywana była Maczugą Kraka, Sokolą Skałą, Czarcią Skałą, a także Skałą Twardowskiego. Każda nazwa związana była z miejscowymi legendami i opowieściami.

20 niezwykłych skał i formacji skalnych w Polsce
Autor: Jerzy Strzelecki, Licencja: CC-BY-SA

20 niezwykłych skał i formacji skalnych w Polsce
Autor: Isa4777, Licencja: Domena publiczna


Podobne ciekawostki

7 niezwykłych miast USA

Stany Zjednoczone to jedno z największych, czwarte co do wielkości, państw świata. Zaraz po...
7 niezwykłych miast USA

10 najgłębszych rzek na świecie

Większość zestawień dotyczących rzek przedstawia ich długość, wielkość dorzecza, ilość dopływów czy szybkość przepływu...
10 najgłębszych rzek na świecie