Rzeka Jukon

Rzeka Jukon
Autor: Kmusser, Licencja: CC-BY-SA

Jukon jest największą rzeką północno- zachodniej Ameryki Północnej. Ponad połowa tej rzeki przepływa przez Alaskę, największy stan USA. Jej reszta w większości płynie przez kanadyjskie Terytorium Jukon, czyli terytorium Kanady, które graniczy z Terytoriami Północno- Zachodnimi od wschodu i Kolumbią Brytyjską na południu. Dodatkowo, północną granicę terytorium stanowi Morze Beauforta.

Rzeka Jukon ma długość 3185 km, wpływa do Morza Beringa w delcie Jukon- Kuskokwim. Powierzchnia jej dorzeczy wynosi aż 840 000 km2, z czego 323 800 znajduje się na terytorium Kanady. Dla porównania, ich wielkość o 25% przewyższa obszar Teksasu.

Jukon jest najdłuższą rzeką, która wykorzystywana była do transportu w latach 1896- 1903. Spowodowane było to wielką gorączką złota. Aż do połowy lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, na Jukonie cały czas widywało się łopatkowo- wiosłowo- sterowe łodzie, które kursowały po rzece, do momentu wybudowania drogi do Klondike. Część rzeki, jej tak zwany „thirty mile” fragment, ciągnie się od Jeziora Laberge, aż do rzeki Teslin i jest on uznany jako dziedzictwo narodowe, przez co jest włączony do Narodowego Parku Historycznego Klondike Gold Rush. Po zakupie Alaski przez Stany Zjednoczone w 1867 roku, spółki rosyjsko-amerykańskie zostały wykupione i tworzono różne stanowiska prac na rzece Jukon.

Jukon, w języku indiańskiego plemienia Gwich’in oznacza „wielka rzeka”. W językach jupickich, używanych przez plemiona Yupik, rzeka nazywana była „Kwiguk”, czyli „wielki strumień”.

Źródłem Jukonu, ogólnie przyjmowany jest Lodowiec LLewellyn na południowym końcu Jeziora Atlin w Kolumbii Brytyjskiej, jednak inni sugerują, że tak naprawdę jest nim Jezioro Lindeman na północnym końcu szlaku Chilkoot. Jego historia wiąże się również z zanieczyszczeniami na skutek wydobycia złota, instalacji wojskowych, wysypisk, ścieków, jak i innych, tym podobnych źródeł. Fakt występowania takich zanieczyszczeń, według Agencji Ochrony Środowiska, nie wpływa na teraźniejszy stan wód rzeki.

Krajobraz w okolicach rzeki Jukon, to przede wszystkim lasy. Na niektórych z wyższych zboczy zlewni, na przykład Nulato Hilss, zalesiona jest przez czarne świerki, które są najbardziej rozpowszechnionymi drzewami iglastymi w północnej części Ameryki Północnej.

Fauna rzeki Jukon to przede wszystkim ryby z rodziny łososiowatych. Znajduje się tam jeden z najdłuższych okazów łososia. Różne z typów ryb, z tej rodziny, wędrują na Alaskę, czy Kolumbię Brytyjską. Rybołówstwo jest bardzo rozwinięte na rzece Jukon, mimo wielu podróży tych ryb, jak i faktu pewnych chorób i dysfunkcji podczas ich wędrówek ze swoich siedlisk.

Atrakcje w nad rzeką Jukon:
Narodowy Azyl Innoko Wildlife
Narodowy Azyl Nowitna Wildlife
Narodowy Rezerwat Yukon-Charley Rivers
Narodowy Azyl Yukon Delta Wildlife
Narodowy Azyl Yukon Flats Wildlife
Park Narodowy Kluane
Riverdale, historie o łososiu
Zimowy festiwal na Alasce
Zwiedzanie miasteczek w okolicy Jukon
Basen Whitehorse
Nasłuchiwanie ptaków w Jukonie
Wędrówki po górach, podziwianie fauny
Podróż koleją wzdłuż wzgórz w Whitehorse
Adaka Cultural Festival

Miasta nad rzeką Jukon:
Dawson City
Whitehorse
Klondike
Vancouver
Rio Grande
Galena
Emmonak
Tanana
Nulato
Alakanuk
Pilot Station
Grayling
Mountain Vilage
Holly Cross
Kotlik
Ruby
Russian Mission
St. Mary’s
Marshall
Surrey
Burnaby
Richmond
Anmore
Trail
Chilliwack
Cranbrook
Lions bay
Langely
White rock
Delta

Zobacz też

Emerald Pool (Dominika)

Okolice Roseau słyną z pięknych egzotycznych miejsc. Jednym z nich jest jezioro Emerald Pool,...
Emerald Pool (Dominika)

Rzeka Dunaj

Dunaj jest rzeką ze wszech miar zasługującą na turystyczną uwagę. Po pierwsze, osiągając prawie...
Rzeka Dunaj

Rzeka Dniepr

Któż nie zna sienkiewiczowskich opisów Dniepru? Rzeki, która stanowiła oś przecinającą tereny zamieszkiwane przez...
Rzeka Dniepr

Morze Celebes

Morze Celebes to półzamknięty akwen będący częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się on pomiędzy wyspami...
Morze Celebes

Jezioro Górne

Podróżując po północno-wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, nie można odmówić sobie wybrania się w rejon...
Jezioro Górne