Morze Moluckie

Morze Moluckie
Autor: M.Minderhoud, Licencja: Domena publiczna

Morze Moluckie to akwen wewnętrznym Archipelagu Malajskiego. Należy do Oceanu Spokojnego a jego położenie na styku wielkich płyt tektonicznych sprawia, że jest to rejon bardzo aktywny pod względem sejsmicznym.
Na obszarze Morza Moluckiego dochodzi stosunkowo często do mniejszych i większych trzęsień ziemi. Wyspy, które się tu znajdują są pochodzenia wulkanicznego, a na wielu z nich znajdują się czynne wulkany, które co jakiś czas wybuchają. Z tego względu rejon Morza Moluckiego zaliczany jest do dość mocno aktywnych oraz zagrożonych powstawaniem fal tsunami.

Otaczające akwen wyspy Archipelagu Malajskiego to tereny o wspaniałych walorach krajobrazowych. Ze względu na swoje wulkaniczne pochodzenie posiadają one duże różnice w wysokościach, a stoki wzniesień i wulkanicznych stożków porośnięte są tropikalną roślinnością. Nie brakuje tu pięknych i czystych plaż, z których tylko nieliczne są już wykorzystywane przez masowy przemysł turystyczny.

Morze Moluckie jest akwenem ciepłym, którego temperatury wód wahają się w granicach 26 -29 stopni Celsjusza. Dodatkowo są one stosunkowo mocno zasolone. Bogactwem zbiornika są niezliczone rafy koralowe, gdzie obserwować można wielobarwne morskie stworzenia. Z tego względu Morze Moluckie cieszy się dużą popularnością wśród amatorów nurkowania. Według wielu podwodny świat tego rejonu należy do najwspanialszych na świecie, a dzięki temu, że wybrzeży nie objął jeszcze w całkowite posiadanie masowy przemysł turystyczny można tu znaleźć miejsca niemal pozbawione ludzi. Jednym z bardziej znanych ośrodków turystycznych związanych z nurkowaniem jest leżące na wyspie Celebes Gorontalo. W tutejszych krystalicznie czystych morskich wodach znaleźć można prawdziwe bogactwo roślin i zwierząt.

Otoczenie Morza Moluckiego to krajobrazy z jednej strony sielskie i niemal rajskie, z drugiej zaś dramatyczne. Co jakiś czas w niebo wzbijają się kłęby dymów i pyłów wyrzucane przez czynne wulkany. Wrażenie grozy łagodzi jednak bujna, tropikalna zieleń. Wszystko to razem tworzy scenerie, która zadowoli nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy przygód.

Miejscowości nad Morzem Moluckim:
Gorontalo
Bitung
Luwuk
Poso

Atrakcje nad Morzem Moluckim:
Park Narodowy Kepulauan Togean
Park Narodowy Bogani Nani Wartabone
Zatoka Tomini
Wulkan Klabat
Rejon Tomohon

Zobacz też

Rzeka Bieła

Rzeka Bieła to rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Czukockim Okręgu Autonomicznym. Nosi ona...
Rzeka Bieła

Rzeka Arkansas

Arkansas, zaliczana do największych rzek Ameryki Północnej jest najważniejszym prawobrzeżnym dopływem Missisipi. Licząca przeszło...
Rzeka Arkansas

Jezioro Yojoa

Jest to największe jezioro Hondurasu położone w jego zachodniej części pomiędzy stolicą kraju Tegucigalpą...
Jezioro Yojoa

Morze Halmahera

Morze Halmahera to niewielki akwen będący częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się między wyspami Halmahera...
Morze Halmahera

Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie nazywane jest często Morzem Śródziemnym Europy Północnej. Związane jest to z jego...
Morze Bałtyckie

Rzeka Missisipi

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzek świata jest Missisipi. To największa, licząca ponad 4000 kilometrów,...
Rzeka Missisipi