Morze Moluckie

Morze Moluckie
Autor: M.Minderhoud, Licencja: Domena publiczna

Morze Moluckie to akwen wewnętrznym Archipelagu Malajskiego. Należy do Oceanu Spokojnego a jego położenie na styku wielkich płyt tektonicznych sprawia, że jest to rejon bardzo aktywny pod względem sejsmicznym.
Na obszarze Morza Moluckiego dochodzi stosunkowo często do mniejszych i większych trzęsień ziemi. Wyspy, które się tu znajdują są pochodzenia wulkanicznego, a na wielu z nich znajdują się czynne wulkany, które co jakiś czas wybuchają. Z tego względu rejon Morza Moluckiego zaliczany jest do dość mocno aktywnych oraz zagrożonych powstawaniem fal tsunami.

Otaczające akwen wyspy Archipelagu Malajskiego to tereny o wspaniałych walorach krajobrazowych. Ze względu na swoje wulkaniczne pochodzenie posiadają one duże różnice w wysokościach, a stoki wzniesień i wulkanicznych stożków porośnięte są tropikalną roślinnością. Nie brakuje tu pięknych i czystych plaż, z których tylko nieliczne są już wykorzystywane przez masowy przemysł turystyczny.

Morze Moluckie jest akwenem ciepłym, którego temperatury wód wahają się w granicach 26 -29 stopni Celsjusza. Dodatkowo są one stosunkowo mocno zasolone. Bogactwem zbiornika są niezliczone rafy koralowe, gdzie obserwować można wielobarwne morskie stworzenia. Z tego względu Morze Moluckie cieszy się dużą popularnością wśród amatorów nurkowania. Według wielu podwodny świat tego rejonu należy do najwspanialszych na świecie, a dzięki temu, że wybrzeży nie objął jeszcze w całkowite posiadanie masowy przemysł turystyczny można tu znaleźć miejsca niemal pozbawione ludzi. Jednym z bardziej znanych ośrodków turystycznych związanych z nurkowaniem jest leżące na wyspie Celebes Gorontalo. W tutejszych krystalicznie czystych morskich wodach znaleźć można prawdziwe bogactwo roślin i zwierząt.

Otoczenie Morza Moluckiego to krajobrazy z jednej strony sielskie i niemal rajskie, z drugiej zaś dramatyczne. Co jakiś czas w niebo wzbijają się kłęby dymów i pyłów wyrzucane przez czynne wulkany. Wrażenie grozy łagodzi jednak bujna, tropikalna zieleń. Wszystko to razem tworzy scenerie, która zadowoli nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy przygód.

Miejscowości nad Morzem Moluckim:
Gorontalo
Bitung
Luwuk
Poso

Atrakcje nad Morzem Moluckim:
Park Narodowy Kepulauan Togean
Park Narodowy Bogani Nani Wartabone
Zatoka Tomini
Wulkan Klabat
Rejon Tomohon

Zobacz też

Jezioro Górne

Podróżując po północno-wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, nie można odmówić sobie wybrania się w rejon...
Jezioro Górne

Jezioro Ontario

Leżące na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady Wielkie Jeziora to rejon bardzo zróżnicowany zarówno...
Jezioro Ontario

Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii, wśród mieszkańców Czarnego Lądu znane jako Ukerewe, zalewa ogromne połacie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej,...
Jezioro Wiktorii

Morze Wewnętrzne

Japonia od wieków pociąga mieszkańców Starego Kontynentu swoja egzotyką i malowniczością. Nawet dziś, gdy...
Morze Wewnętrzne

Rzeka Peczora

Rzeka Peczora to rzeka w europejskiej, czyli północno-zachodniej części Rosji. Przepływa przez Republikę Komi...
Rzeka Peczora