Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Wenezueli?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?
Wenezuela położona jest w północnej części Ameryki Południowej. Dzieli się na 22 kraje związkowe, 1 terytorium federalne oraz na 72 dependencje. Graniczy z takimi państwami, jak Brazylia, Gujana i Kolumbia.
Nazwa kraju oznacza „Mała Wenecja”. Nadał ją Wenezueli włoski podróżnik Amerigo Vespucci. W okresie prekolumbijskim teren ten zamieszkiwany był przez Indian. W 1498 roku do ujścia Orinoko dotarł Krzysztof Kolumb. W 1556 roku kraj włączono do hiszpańskiego Wicekrólestwa Peru, a w 1717 roku do Wicekrólestwa Nowej Grenady. Od początku XIX zaczęły rodzić się ruchy niepodległościowe. W 1821 roku powstało niepodległe państwo, które składało się z dzisiejszej Wenezueli, Kolumbii i Ekwadoru. Dopiero od 1830 roku istnieje Wenezuela jako odrębna republika.
Dzisiejszy teren kraju można podzielić na trzy regiony: Andes, Llanos i Guayana lub według innego podziału na 9, w tym: Los Andes, Capital, Central, Centro Occidental, Guayana, Insular, Los Llanos, Nor-Oriental, Zuliana.
Stolicą Wenezueli jest Caracas leżące w pobliżu Morza Karaibskiego. Miasto założono w 1567 roku i obecnie jest głównym węzłem komunikacyjnym kraju. Ze względu na liczbę 11 uniwersytetów, które się tu mieszczą Caracas znane jest również z największej w Wenezueli liczby studentów i profesorów.
Wenezuela to miejsce, które spodoba się przede wszystkim miłośnikom fauny i flory oraz poszukiwaczom przygód w malowniczych sceneriach. Kraj przypadnie do gustu także fotografom, którzy będę mieli tu okazję uwiecznić wiele pięknych miejsc oraz niesamowitych krajobrazów. W trakcie podróży przez Wenezuelę nie można pominąć takich punktów, jak Park Narodowy Canaima (znajduje się tu najwyższy wodospad świata – Salto Angel), tropikalny Archipelagu Los Roques na Morzu Karaibskim, najwyższą górę Tepui – Roraimę, najdłuższy łańcuch górski na Ziemi – Andy, trawiasto-sawannowy krajobraz los llanos czy okolice Meridy.