Wenezuela

Wenezuela w pigułce

Flaga Wenezueli
Oficjalna nazwa Boliwariańska Republika Wenezueli (Venezuela, República Bolivariana de Venezuela)
Stolica
Caracas
Waluta
boliwar fuerte (VEF)
Język
hiszpański
Liczba ludności
28 000 000
Powierzchnia
916 445m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Wenezueli Hotele w Wenezueli

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Wenezueli?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Wenezuela położona jest w północnej części Ameryki Południowej. Dzieli się na 22 kraje związkowe, 1 terytorium federalne oraz na 72 dependencje. Graniczy z takimi państwami, jak Brazylia, Gujana i Kolumbia.

Nazwa kraju oznacza „Mała Wenecja”. Nadał ją Wenezueli włoski podróżnik Amerigo Vespucci. W okresie prekolumbijskim teren ten zamieszkiwany był przez Indian. W 1498 roku do ujścia Orinoko dotarł Krzysztof Kolumb. W 1556 roku kraj włączono do hiszpańskiego Wicekrólestwa Peru, a w 1717 roku do Wicekrólestwa Nowej Grenady. Od początku XIX zaczęły rodzić się ruchy niepodległościowe. W 1821 roku powstało niepodległe państwo, które składało się z dzisiejszej Wenezueli, Kolumbii i Ekwadoru. Dopiero od 1830 roku istnieje Wenezuela jako odrębna republika.

Dzisiejszy teren kraju można podzielić na trzy regiony: Andes, Llanos i Guayana lub według innego podziału na 9, w tym: Los Andes, Capital, Central, Centro Occidental, Guayana, Insular, Los Llanos, Nor-Oriental, Zuliana.

Stolicą Wenezueli jest Caracas leżące w pobliżu Morza Karaibskiego. Miasto założono w 1567 roku i obecnie jest głównym węzłem komunikacyjnym kraju. Ze względu na liczbę 11 uniwersytetów, które się tu mieszczą Caracas znane jest również z największej w Wenezueli liczby studentów i profesorów.

Wenezuela to miejsce, które spodoba się przede wszystkim miłośnikom fauny i flory oraz poszukiwaczom przygód w malowniczych sceneriach. Kraj przypadnie do gustu także fotografom, którzy będę mieli tu okazję uwiecznić wiele pięknych miejsc oraz niesamowitych krajobrazów. W trakcie podróży przez Wenezuelę nie można pominąć takich punktów, jak Park Narodowy Canaima (znajduje się tu najwyższy wodospad świata – Salto Angel), tropikalny Archipelagu Los Roques na Morzu Karaibskim, najwyższą górę Tepui – Roraimę, najdłuższy łańcuch górski na Ziemi – Andy, trawiasto-sawannowy krajobraz los llanos czy okolice Meridy.

Zgłoś błąd

Regiony w Wenezueli

Miasta w Wenezueli

Atrakcje turystyczne i zabytki w Wenezueli

Wenezuela - galeria zdjęć

Wenezuela w pigułce

Wenezuela
Oficjalna nazwa Boliwariańska Republika Wenezueli (Venezuela, República Bolivariana de Venezuela)
Stolica
Caracas
Waluta
boliwar fuerte (VEF)
Język
hiszpański
Liczba ludności
28000000
Powierzchnia
9164452
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna

Wenezuela - więcej informacji