Wenezuela

Wenezuela w pigułce

Flaga Wenezueli
Oficjalna nazwa Boliwariańska Republika Wenezueli (Venezuela, República Bolivariana de Venezuela)
Stolica
Caracas
Waluta
boliwar fuerte (VEF)
Język
hiszpański
Liczba ludności
28 000 000
Powierzchnia
916 445m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Wenezueli Hotele w Wenezueli

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Wenezueli

Nie są od nas wymagane żadne szczepienia, niektóre z nich jednak są zalecane.

Szczepienia
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – zalecane
Wścieklizna – zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
Japońskie zapalenie mózgu – niekonieczne
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne

Lekarstwa do zabrania
Należy zabrać odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, repelenty, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe. Ze względu na fakt, że niektórzy mogą mieć w Wenezueli problemy żołądkowe należy pamiętać o zabraniu odpowiednich leków na tego typu problemy.

Osoby noszące soczewki powinny zaopatrzyć się w krople nawilżające.

Należy zaopatrzyć się również w kremy z filtrem przeciwsłonecznym chroniące nas przed zbyt dużym nasłonecznieniem.

Choroby zakaźne
Istnieje niewielkie zagrożenie malarią, dengą, zapaleniem wątroby typu A, żółtą febrą, wścieklizną, durem brzusznym oraz chorobą Chagasa.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Ambasada RP w Wenezueli ostrzega przed ofertami zarobienia „łatwych pieniędzy”, które związane są z przemytem narkotyków. Za przyłapanie na próbie przemytu grozi od 10 lat więzienia. Przestrzega się także przed przyjmowaniem paczek, przesyłek czy przedmiotów do przewiezienia przez granicę, ponieważ mogą zawierać narkotyki.

Ze względu na przestępczość pospolitą podróżując po kraju należy uważać na kradzieże bagażu, w tym bagażu podręcznego. Najlepiej wybierać tych przewoźników, którzy wystawiają pokwitowanie na przewożone pakunki w luku bagażowym.

Zwiedzając wenezuelskie miasta nosimy przy sobie kopię paszportu, a oryginał zostawiamy w sejfie hotelowym. W Caracas uważamy na pieniądze i dokumenty oraz sprzęt, który nosimy przy sobie. W tutejszym metrze należy być wyczulonym na kradzieże. Ze względu na fakt, że miasto nie cieszy się najlepszą opinią najlepiej nie wychodzić z hotelu po zmroku oraz unikać najbardziej niebezpiecznych dzielnic i ciemnych zakątków.

Ze względu na fakt, że Wenezuela jest krajem tropikalnym łatwo jest o zatrucie pokarmowe należy unikać spożywania sałaty i surowych warzyw, lodów czy mięsa, które nie jest dobrze wysmażone lub ugotowane. Nie pijemy wody z kranu. Najbezpieczniej pić wodę butelkowaną.

Osoby, które ze względów zdrowotnych muszą przyjmować leki powinny posiadać przy sobie karteczkę z opisem w języku angielskim choroby oraz leków, które przyjmujemy.

Przy podróżowaniu po kraju należy wziąć pod uwagę opóźnienia lub uniemożliwienie kontynuowania podróży związane z ulewnymi deszczami, które mogą spowodować podmycie dróg czy zejście lawin.

Insekty
Wybierając się do Wenezueli należy liczyć się z tym, że w czasie podróży mogą nam doskwierać komary. Trzeba wyposażyć się w odpowiednie repelenty, dobrym pomysłem jest kupienie miejscowych specyfików. Innym problemem mogą okazać się meszki, po których ugryzieniu na naszej skórze pozostaje mała, czerwona i swędząca plama.

Podróżowanie z dziećmi
Wenezuela nie jest najbezpieczniejszym krajem na podróż z dzieckiem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość, niewielką, ale istniejącą zakażenia się chociażby malarią. Nie zaleca się podróży z małymi dziećmi.

Według najnowszych przepisów jeśli rodzice wybierają się z małym dzieckiem w podróż samolotem; odpowiednio wcześniej przed wylotem należy zadbać o dokumenty tożsamości dla dziecka. Obecnie jest to własny dokument podróży.

W razie choroby
Przed wyjazdem do Wenezueli warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia. Trzeba pamiętać, że w kraju honorowane są wyłącznie ubezpieczenia międzynarodowych i znanych firm. Jego posiadanie może nas ustrzec przed ew. wysokimi kosztami leczenia. Opieka medyczna możliwa jedynie w prywatnych szpitalach i wiąże się z wysokimi kosztami leczenia. Standardowa wizyta to koszt rzędu 40-150 USD. Za dzień pobytu w szpitalu należy się spodziewać ok. 400-600 USD. Do tego każda usługa w tego typu placówkach jest dodatkowo płatna.

Zgłoś błąd

Wenezuela w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Boliwariańska Republika Wenezueli (Venezuela, República Bolivariana de Venezuela)
Stolica
Caracas
Waluta
boliwar fuerte (VEF)
Język
hiszpański
Liczba ludności
28000000
Powierzchnia
9164452
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna

Wenezuela - więcej informacji