Morze Balearskie

Morze Balearskie
Autor: NormanEinstein, Licencja: CC-BY-SA

Morze Balearskie dawniej znane było jako Morze Iberyjskie. Morze to stanowi niewielki fragment Morza Śródziemnego i położony jest w jego północno- zachodniej części. Ten akwen wodny ograniczony jest od północy przez półwysep Iberyjski, czyli hiszpańską Walencję i Katalonię i sięga aż do południowego archipelagu Balearów. Ta południowa granica przebiega wzdłuż wybrzeży tego archipelagu już od przylądka Nao, mijając przy okazji wyspę Formenterę i biegnie aż do Minorki. Stamtąd wraca na wybrzeża Hiszpanii, do kolejnego przylądka, tym razem Bagur, który znajduje się w pobliżu Barcelony.
Prawnie Morze Balearskie jest własnością Hiszpanii, przy czym i jej największą atrakcją i jednym z większych argumentów stojących za tym, aby wybierać ten region jako obszar naszych wczasów, czy leniwego wypoczynku w ciągu całego roku. Cała powierzchnia Morza Balearskiego wynosi 86 tysięcy kilometrów kwadratowych, średnia głębokość szacowana jest na 767 metrów, przy czym największa głębia liczy 2132 metry. Ze względu na tak duże głębokości wody morza bogate są w piękną, zróżnicowaną florę i faunę. Można zaobserwować tam wiele gatunków ryb, ssaków czy ptaków. Można również podziwiać niespotykane i wielokolorowe okazy roślinne.
Największą atrakcją Morza Balearskiego jest fakt występowania tam Archipelagu Balera, w którego skład wchodzą wyspy mniejsze i większe, jednakowoż stosunkowo więcej jest wysp małych i wciśniętych między skały, tworzą one przy okazji małe zatoczki między klifami. Za najbardziej popularną można uznać Wyspę Minorka. Jej plaże pokryte są białym i żółtym piaskiem, jednak występują obszary na wyspie (szczególnie na północy), gdzie plaże są wyjątkowo kamieniste.
Klimat występujący w obszarze Morza Balearskiego to przeważający klimat śródziemnomorski, dzięki któremu lata są gorące i suche, a temperatura wody wynosi nieco ponad 20 stopni Celsjusza, a w okresach zimowych, temperatury powietrza utrzymują się na wysokości około 20 stopni, wtedy to temperatura wody spada o parę stopni Celsjusza w dół.

Miasta nad Morzem Balearskim:
Barcelona
Badalona
Porta
Montagt
El Masnou
Horta- Guindo
Valldoreix
Les Corts
L’hospitatle
Sant Boi de Llobregat
Viladencas
Castelldefels
Palma
Nord
Sóller
S’Arxiduc
Calvia
Can Picafort
Sat elm
Cala en Bosc
Alaior
Campos
Reus
Valls
Alforja
Falset
Amposta

Zobacz też

Rzeka Jangcy

Licząca ponad 6300 kilometrów Jangcy należy do najdłuższych rzek na świecie. Płynie w całości...
Rzeka Jangcy

Jezioro Maracaibo

Na północno – zachodnim wybrzeżu Wenezueli leży Jezioro Maracaibo. Odpowiedź na pytanie czym jest...
Jezioro Maracaibo

Morze Koralowe

Morze Koralowe położone jest w Australii. Od zachodu graniczy z Oceanem Indyjskim, dzięki Cieśninie...
Morze Koralowe

Jezioro Wostok

Jest takie jezioro na ziemi, którego wód nikt nigdy nie widział, a mimo tego...
Jezioro Wostok

Morze Wattowe

Morze Wattowe to akwen wodny, który pomimo nazwy do morza nie jest zaliczany, obejmuje...
Morze Wattowe