Rzeka Jangcy

Rzeka Jangcy
Autor: Cncs, Licencja: CC-BY-SA

Licząca ponad 6300 kilometrów Jangcy należy do najdłuższych rzek na świecie. Płynie w całości przez terytorium chińskie i obok Rzeki Żółtej uznawana jest za kolebkę chińskiej cywilizacji oraz rzekę, wokół której koncentruje się życie całego państwa.

Jangcy bierze swój początek w górach Tangla na Wyżynie Tybetańskiej, nazywanej często Dachem Świata. To tu, niewielka jeszcze rzeka pokonuje wspaniałe górskie zbocza i wraz z surowym krajobrazem Tybetu tworzy niepowtarzalne widowisko.

Po wypłynięciu z Tybetu Jangcy staje się rzeką żeglowną, najważniejszą wodną drogą komunikacyjną w Chinach. Przepływają nią każdego dnia setki statków przewożących najrozmaitsze towary, a także wypełnione ludźmi promy i barki. Jangcy to także popularny cel rejsów turystycznych. Najpopularniejsza trasa wiedzie przez tak zwane Trzy Przełomy, które tworzą niepowtarzalny krajobraz składający się ze skalnych ścian, wąwozów oraz przepływającej między nimi wody.

Po wpłynięciu na niziny, krajobraz brzegów Jangcy zmienia się. To tu znajdują się wielkie miasta, które z każdym rokiem upodabniają się coraz bardziej do europejskich metropolii. Natomiast na terenach wiejskich dostrzec można, tak charakterystyczne dla chińskiego krajobrazu terasowe pola ryżowe. Ich intensywnie zielony kolor sprawia, że krajobraz staje się bardziej żywy.

Brzegi Jangcy należą do ośrodków chińskiej cywilizacji. Znaleźć tu można wspaniałe świątynie, ruiny pałaców, ważne stanowiska archeologiczne. Niewątpliwą atrakcją jest tak zwane Miasto Duchów, czyli Fengdu na Górze Ming. Ten ośrodek powstały z połączenia wątków filozofii konfucjańskiej, taoistycznej i buddyjskiej pełen jest starych świątyń, posągów, ścieżek prowadzących do „piekieł” i narzędzi tortur, które czekają na grzeszników po śmierci.
Jangcy to także rzeka będąca symbolem chińskiego postępu. Wybudowano tu należącą do największych na świecie Tamę Trzech Przełomów. Oprotestowana przez ekologów z całego świata stanowi dziś także atrakcję turystyczną, która jednak w znaczny sposób wpłynęła na środowisko.

Rzeka Jangcy, a szczególnie rejsy po niej stanowią nieodzowny element każdej wyprawy do Chin. Należy jednak wystrzegać się kąpieli w niej gdyż jest ona jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie.

Miasta nad Jangcy:
Szanghaj
Huaxi
Wuhan
Fengjie
Chongquing
Yibin
Zhenjiang

Atrakcje nad Jangcy:
Fengdu – Miasto Duchów
Trzy Przełomy Rzeki Jangcy
Tama Trzech Przełomów
Światynia Shibao Zhai
Potok Shennong
Grobowce Zigui

Zobacz też

Jezioro Erie

Erie to słodkowodne jezioro, jedno z najmniejszych w amerykańskim kompleksie Pięciu Wielkich Jezior. Przez...
Jezioro Erie

Morze Wewnętrzne

Japonia od wieków pociąga mieszkańców Starego Kontynentu swoja egzotyką i malowniczością. Nawet dziś, gdy...
Morze Wewnętrzne

Ren

Jedna z największych europejskich rzek, która na swym górskim odcinku, wyglądając jeszcze dość niepozornie,...
Ren

Morze Celebes

Morze Celebes to półzamknięty akwen będący częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się on pomiędzy wyspami...
Morze Celebes

Hạ Long (zatoka)

Zatoka Ha Long stanowi obszar przekraczający 1,5 tysiąca km kwadratowych. Znajduje się w Zatoce...
Hạ Long (zatoka)

Morze Archipelagowe

Morze Archipelagowe to akwen morski znajdujący się między wybrzeżem Finlandii, dokładnie między Zatoką Botnicką...
Morze Archipelagowe