Rzeka Jangcy

Rzeka Jangcy
Autor: Cncs, Licencja: CC-BY-SA

Licząca ponad 6300 kilometrów Jangcy należy do najdłuższych rzek na świecie. Płynie w całości przez terytorium chińskie i obok Rzeki Żółtej uznawana jest za kolebkę chińskiej cywilizacji oraz rzekę, wokół której koncentruje się życie całego państwa.

Jangcy bierze swój początek w górach Tangla na Wyżynie Tybetańskiej, nazywanej często Dachem Świata. To tu, niewielka jeszcze rzeka pokonuje wspaniałe górskie zbocza i wraz z surowym krajobrazem Tybetu tworzy niepowtarzalne widowisko.

Po wypłynięciu z Tybetu Jangcy staje się rzeką żeglowną, najważniejszą wodną drogą komunikacyjną w Chinach. Przepływają nią każdego dnia setki statków przewożących najrozmaitsze towary, a także wypełnione ludźmi promy i barki. Jangcy to także popularny cel rejsów turystycznych. Najpopularniejsza trasa wiedzie przez tak zwane Trzy Przełomy, które tworzą niepowtarzalny krajobraz składający się ze skalnych ścian, wąwozów oraz przepływającej między nimi wody.

Po wpłynięciu na niziny, krajobraz brzegów Jangcy zmienia się. To tu znajdują się wielkie miasta, które z każdym rokiem upodabniają się coraz bardziej do europejskich metropolii. Natomiast na terenach wiejskich dostrzec można, tak charakterystyczne dla chińskiego krajobrazu terasowe pola ryżowe. Ich intensywnie zielony kolor sprawia, że krajobraz staje się bardziej żywy.

Brzegi Jangcy należą do ośrodków chińskiej cywilizacji. Znaleźć tu można wspaniałe świątynie, ruiny pałaców, ważne stanowiska archeologiczne. Niewątpliwą atrakcją jest tak zwane Miasto Duchów, czyli Fengdu na Górze Ming. Ten ośrodek powstały z połączenia wątków filozofii konfucjańskiej, taoistycznej i buddyjskiej pełen jest starych świątyń, posągów, ścieżek prowadzących do „piekieł” i narzędzi tortur, które czekają na grzeszników po śmierci.
Jangcy to także rzeka będąca symbolem chińskiego postępu. Wybudowano tu należącą do największych na świecie Tamę Trzech Przełomów. Oprotestowana przez ekologów z całego świata stanowi dziś także atrakcję turystyczną, która jednak w znaczny sposób wpłynęła na środowisko.

Rzeka Jangcy, a szczególnie rejsy po niej stanowią nieodzowny element każdej wyprawy do Chin. Należy jednak wystrzegać się kąpieli w niej gdyż jest ona jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie.

Miasta nad Jangcy:
Szanghaj
Huaxi
Wuhan
Fengjie
Chongquing
Yibin
Zhenjiang

Atrakcje nad Jangcy:
Fengdu – Miasto Duchów
Trzy Przełomy Rzeki Jangcy
Tama Trzech Przełomów
Światynia Shibao Zhai
Potok Shennong
Grobowce Zigui

Zobacz też

Morze Moluckie

Morze Moluckie to akwen wewnętrznym Archipelagu Malajskiego. Należy do Oceanu Spokojnego a jego położenie...
Morze Moluckie

Jezioro Onega

Jezioro Onega, drugie co do wielkości jezioro w Europie, liczące prawie 10 tysięcy kilometrów...
Jezioro Onega

Monserrate

Monserrate to olbrzymich rozmiarów góra wznosząca się w centrum stolicy Kolumbii, Bogocie. Posiada ona...
Monserrate

Rzeka Ural

Rzeka Ural przepływa przez Rosję i Kazachstan. Jest trzecią co do długości rzeką w...
Rzeka Ural

Morze Bismarcka

Morze Bismarcka jest znane również jako Morze Nowogwinejskie. Typ tego zbiornika wodnego to morze...
Morze Bismarcka

Jezioro Kossou

Leży w centrum Wybrzeża Kości Słoniowej i jest największym na terenie całego kraju. Jest...
Jezioro Kossou