Bretania

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bretanii Hotele w Bretanii

Co warto zobaczyć w Bretanii?

Bretania to niesamowity region położony w północnej Francji, w którym można w dalszym ciągu zaobserwować wzajemne przenikanie się wielu kultur, które zapoczątkowane zostało jeszcze we wczesnym średniowieczu. To właśnie tutaj rozwijała się kultura celtycka na styku z anglosaską. Jest to kraj legend arturiańskich, gdzie dawniej magia mieszała się z rzeczywistością. Tutejsze, miejscami surowe krajobrazy zachwycają turystów i wielu artystów-malarzy, którzy szczególnie ukochali sobie wybrzeże Atlantyku. Do dnia dzisiejszego o tutejszych formacjach skalnych oraz lasach krążą legendy i nierozwiązane zagadki. Bretania zachwyci każdego swoją nietypową atmosferą oraz wspaniałą kuchnią. Czym jeszcze zadziwi nas Bretania?

Jest ona krainą historyczną i jednocześnie jednym z ciekawszych regionów turystycznych, jakie leżą u wybrzeży Atlantyku w północno-zachodniej Francji, na Półwyspie Bretońskim. Graniczy ona z Krajem Loary oraz Dolną Normandią. To, co ją wyróżnia na tle innych francuskich regionów to duża odrębność kulturowa.

Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach datowane są na 5000 lat p.n.e. Jednak historia Bretanii, w jej obecnej formie sięga V w., kiedy to na terenie rzymskiej Armoryki zaczęli osiedlać się Celtowie z plemienia Brytów, którzy zostali wyparci z Kornwalii przez Sasów i Anglów. Kiedy tereny te zaczęły przynależeć do królestwa Franków, wybuchały tu liczne bunty, w związku z czym Karol Wielki w obrębie Półwyspu Bretońskiego utworzył Marchię Bretońską. Z czasem, hrabstwo Bretanii stało się znaczącym lennem francuskim, dlatego też stało się jednym z przedmiotów sporów pomiędzy Anglią i Francją. Kiedy Bretania stała się dziedzictwem Kapetyngów utworzono na jej ternie księstwo. Z uwagi na liczne koligacje rodzinne, w 1532 r. lenna bretońskie stały się częścią Korony francuskiej. W czasach rewolucji francuskiej miały tu miejsce liczne powstania, które były krwawo tłumione. Od tego czasu język i kultura bretońska były dyskryminowane. Dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej na powrót zaczęto doceniać tutejszą spuściznę i uczyniono z niej jeden z magnesów przyciągających turystów w te regiony. Do dnia dzisiejszego można też spotkać osoby, które uważają się za bezpośrednich potomków Celtów – porozumiewają się one w języku bretońskim oraz kultywują dawne obrzędy i obyczaje, które są charakterystyczne dla tutejszego folkloru.

Zgłoś błąd

Mapa Bretanii

Bretania - galeria zdjęć

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika