Francja

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Francji Hotele w Francji

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Francji

Zalecane szczepienia
Na terenie Republiki Francuskiej nie ma większych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych, więc szczepienia nie są obowiązkowe. Zalecanymi szczepieniami są natomiast szczepienia na błonicę, tężec, polio.

Obywatele polscy, którzy decydują się przybyć do Republiki Francuskiej na pobyt krótkotrwały (w celu turystycznym bądź w odwiedziny, itp.) powinni przed wyjazdem z Polski zaopatrzyć się w tak zwaną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jeśli bowiem będą musieli skorzystać z pomocy francuskich miejscowych placówek leczniczych, powinni przedstawić tę posiadaną kartę, by jasno udokumentować prawo do podstawowych świadczeń zdrowotnych. Warto dodać, że karta EKUZ uprawnia tylko i wyłącznie do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Francji zaleca się również wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych. W ten sposób w razie konieczności pokryte zostaną nawet najmniejsze koszty leczenia, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.

Lekarstwa/kosmetyki/rzeczy do zabrania
Wybierając się w podróż do Francji warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem, przydatne może okazać się również ubranie przeciwdeszczowe. Zdecydowana większość aptek umożliwia nabycie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Osoby stale przyjmujące lekarstwa powinny zabrać ze sobą również zapas leków.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
W Paryżu, we wszystkich dużych francuskich miastach, a także na Lazurowym Wybrzeżu w miejscach użyteczności publicznej (takich jak: metro, kolej podmiejska, muzea, sklepy, plaże) należy zachować szczególną ostrożność ze względu na często zdarzające się kradzieże kieszonkowe.

Ważne, by nie pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych cennych rzeczy w pokojach hotelowych oraz w samochodach. W dużych miastach dość widocznym kłopotem stały się kradzieże dokonywane przez młodocianych przestępców poruszających się najczęściej na skuterach i motocyklach. Obserwują oni samochody, w których na siedzeniach znajdują się wartościowe przedmioty. Kiedy pojazd zatrzymuje się, na przykład na czerwonym świetle, szybko otwierają drzwi samochodu (lub też wybijają szybę), zabierają przedmioty, po czym uciekają. Ofiarami tego rodzaju napadów bywają najczęściej kobiety, które samotnie prowadzą samochód.

Podróżowanie z dziećmi
Podróż z dzieckiem do Francji nie stanowi w zasadzie najmniejszego problemu. W zdecydowanej większości ośrodków hotelowych rodzinom z dziećmi oferowane są tzw. „pokoje rodzinne”, które przystosowane są do wspólnego, rodzinnego podróżowania. Są tam zazwyczaj dodatkowe łóżka dla dzieci – najczęściej w ilości 1, 2 czy nawet 3. Problemu nie stanowi również wstawienie dodatkowego łóżka do pokoju hotelowego.

Opieka medyczna
Opieka medyczna we Francji niestety nie należy do najtańszych. Dlatego zachęca się wszystkich turystów do nabycia w swoim kraju polisy ubezpieczeniowej od nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Średnio jedna doba we francuskim szpitalu kosztuje od około 600 do 1500 euro, a koszt wizyty u lekarza specjalisty to wydatek rzędu od 30 do 70 euro.

Zgłoś błąd

Francja w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65350000
Powierzchnia
6438012
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika

Francja - więcej informacji