Mjanma

Mjanma w pigułce

Flaga Mjanmy
Oficjalna nazwa Republika Związku Mjanmy (także: Myanmar, Mianma, Republika Związku Mjanmy: Pyidaunzu Thanmăda Myăma Nainngandaw)
Stolica
Naypyidaw
Waluta
kiat (MMK)
Język
birmański
Liczba ludności
62 417 000
Powierzchnia
678 500m2
Religia
dominująca: buddyzm
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Mjanmy Hotele w Mjanma

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Mjanma?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Jest to kraj położony na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską oraz Morzem Andamańskim. Państwo sąsiaduje z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem i Bangladeszem.

Pierwsze ślady człowieka na tym terenie pochodzą sprzed 400 000 lat p.n.e. Lud Pju to pierwsi mieszkańcy tych ziem, których istnienie jest udokumentowane. Zamieszkiwali teren Górnej Birmy. Złoty okres cywilizacji tego ludu trwał od IV do IX wieku, kiedy to nastąpił jego upadek. Z kolei teren Dolnej Mjanmy zamieszkiwali Monowie, którzy w pierwszym tysiącleciu naszej ery zbudowali lokalne królestwo. Następnie doszło do zjednoczenia ziem dzisiejszej Birmy i tak powstało królestwo Pagan. W kolejnych latach nastąpiło rozbicie dzielnicowe i trwały walki pomiędzy księstwami. W 1886 roku Wielka Brytania podporządkowała sobie te ziemie, a w 1890 roku Mjanma została częścią Indii Brytyjskich. W 1937 roku doszło do oddzielenia Birmy i wydzielenia się państwa z własnym zgromadzeniem oraz rządem. W 1942 roku Japończycy zajmują kraj. W 1943 roku powstało niepodległe państwo o nazwie Birma, ale była to niepodległość fikcyjna, dopiero rok 1948 roku przyniósł państwu realną niepodległość.

Mjanma to drugi, tuż po Indonezji, największy kraj na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Najwyższym szczytem jest tu Kagaboyazi wznoszący się na wysokość 5881 m n.p.m. Najliczniejszą grupą narodowościową są Birmańczycy, później Szanowie, Karenowie oraz Arakanowie. Głównym wyznaniem jest buddyzm. Stolicą Mjanmy jest Naypyidaw zapisywana czasem też jako Nay Pyi Taw. Największymi miastami są Rangun, Mandalaj oraz Basejn.

Według wielu osób, które odwiedziły Birmę jest to jeden z najpiękniejszych krajów Azji, słynący z gościnności i serdeczności jego mieszkańców. Znajdziemy tu ślady pradawnych cywilizacji, piękne świątynie oraz tropikalną przyrodę. Największe atrakcje kraju znajdują się w Yangon, Inle Lake, Mandalay oraz w Bagan.

Na zakończenie warto dodać, że po latach izolacji Birma otwiera się na turystów, ale wiele osób zastanawia się czy podróż do tego państwa nie jest oby wspomaganiem dyktatorów, którzy rządzą tymi ziemiami i mają pod swoją kontrolą niemal cały przemysł turystyczny.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Mjanma - galeria zdjęć

Mjanma w pigułce

Mjanma
Oficjalna nazwa Republika Związku Mjanmy (także: Myanmar, Mianma, Republika Związku Mjanmy: Pyidaunzu Thanmăda Myăma Nainngandaw)
Stolica
Naypyidaw
Waluta
kiat (MMK)
Język
birmański
Liczba ludności
62417000
Powierzchnia
6785002
Religia
dominująca: buddyzm
Ustrój
republika prezydencka

Mjanma - więcej informacji