Cypr

Cypr w pigułce

Flaga Cypru
Oficjalna nazwa Republika Cypryjska (Κυπριακή Δημοκρατία Kıbrıs Cumhuriyeti)
Stolica
Nikozja
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
grecki, turecki
Liczba ludności
794 600
Powierzchnia
8 997m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika federacyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki na Cypr Hotele na Cyprze

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Cyprze?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Cypr, na którym leży państwo o tej samej nazwie, jest trzecią pod względem wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym.
Jego atrakcyjność turystyczna wiąże się przede wszystkim z dogodnym położeniem geograficznym, które gwarantuje ciepły klimat, piaszczyste plaże i lazurowe morze oraz cennymi zabytkami kultury antycznej, przede wszystkim greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej. Część z nich, ze względu na swoją wartość historyczną została wpisana na listę UNESCO. Znajdują się one w regionie Pafos, Troodos i Chirokitia.
Największymi i najczęściej odwiedzanymi przez turystów miastami są Nikozja – stolica Cypru, Limassol – miasto portowe i Larnaka słynąca z rozległej, długiej plaży.

Cypr zamieszkiwany jest przez dwie, antagonistycznie nastawione do siebie narodowości: Greków i Turków, którzy dawniej żyli w zgodzie, jednak gdy wyspa zaczęła zyskiwać coraz większą autonomię sytuacja zaczęła się zmieniać. Dzisiaj kraj podzielony jest na dwie części, południową – grecką i północną, gdzie znajduje się Republika Turecka Cypru Północnego, samozwańcze państwo uznawane jedynie przez Turcję.

Bez względu na istniejące podziały narodowościowe prowadzące do konfliktów, podstawą cypryjskiej gospodarki jest turystyka. Piaszczyste, złote plaże oraz wspaniała pogoda co roku przyciągają wielu turystów żądnych odpoczynku w śródziemnomorskim klimacie. Tradycja, od pokoleń starannie pielęgnowana, przejawia się w tańcach, śpiewach i legendach przekazywanych przez najstarsze pokolenia. To właśnie tutaj znajduje się miejsce, w którym z piany wyłoniła się Afrodyta, grecka bogini miłości, piękna i kwiatów.
Ciepłe, morskie wody będą gratką dla wszystkich miłośników sportów wodnych, szczególnie surfingu, nurkowania i kajaków. Atrakcją mogą być również liczne parki wodne i pola golfowe oraz muzea i parki tematyczne, takie jak np. Park Wielbłąda w Larnace.
Co roku na Cyprze odbywają się popularne imprezy i festiwale – jednym z nich, który cieszy się największym powodzeniem jest Festiwal Wina – w czasie jego trwania można posmakować najlepszych cypryjskich trunków oraz win domowej roboty.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58

Miasta w Cyprze

Atrakcje turystyczne i zabytki w Cyprze

Cypr - galeria zdjęć

Cypr w pigułce

Cypr
Oficjalna nazwa Republika Cypryjska (Κυπριακή Δημοκρατία Kıbrıs Cumhuriyeti)
Stolica
Nikozja
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
grecki, turecki
Liczba ludności
794600
Powierzchnia
8997 (5642)2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika federacyjna

Cypr - więcej informacji