Nikozja

Nikozja w pigułce

Kraj
Cypr
Liczba ludności
309500
Powierzchnia
111 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:35.166667
E:33.35

Co warto zobaczyć w Nikozji?

Nikozja to naprawdę wyjątkowe miasto, zarówno pod względem walorów turystycznych, jak i ze względu na swoją burzliwą historię, której skutki do dnia dzisiejszego widoczne są na jej terenie. Jest to jedyne miasto, które jednocześnie stanowi stolicę dwóch krajów. Północna część Nikozji należy do uznawanej jedynie przez Turcję, Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Pomimo tego, że kraj ten nie jest powszechnie uznawany za osobne państwo, podział miasta jest do dnia dzisiejszego bardzo wyraźny. Mur rozgraniczający obie części miasta to dawne wały obronne i dzisiaj nazywany jest „Zieloną Linią”.

Pomimo tych podziałów Nikozja rok rocznie ściąga wielu turystów z całego świata, jest też bardzo ważnym ośrodkiem miejskim dla Cypru. Mimo, że miasto nie leży bezpośrednio nad morzem to właśnie tutaj zatrzymuje się wielu turystów, z uwagi na dobre połączenia z innymi miastami oraz państwami – w Nikozji znajduje się międzynarodowy port lotniczy.

Nikozja kusi mnóstwem zabytków, które pokazują bogactwo kulturalne oraz tysiące lat burzliwej historii wyspy. Można tu zobaczyć ruiny tysiącletnich budowli, zabytki z okresu Cesarstwa Bizantyjskiego, a także nowsze budowle, które idealnie wkomponowują się w klimat miasta. W Nikozji znajduje się również wiele obiektów sakralnych – muzułmańskich jak i chrześcijańskich.

Z uwagi na to, że Nikozja to centrum kulturowe i naukowe Cypru jest tu wiele ośrodków takich jak Galerie Sztuki i Muzea, gdzie bliżej można poznać tradycje związane z wyspą i całym regionem.

Zaś osoby, które zapragną wytchnienia od zwiedzania będą mogły wybrać się na pobliskie plaże Morza Śródziemnego.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Nikozji

W okolicy Nikozji

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Nikozji

Nikozja - galeria zdjęć

Nikozja w pigułce

Kraj
Cypr
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
309500
Powierzchnia
111 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:35.166667
E:33.35

Nikozja - więcej informacji