Cypr

Cypr w pigułce

Flaga Cypru
Oficjalna nazwa Republika Cypryjska (Κυπριακή Δημοκρατία Kıbrıs Cumhuriyeti)
Stolica
Nikozja
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
grecki, turecki
Liczba ludności
794 600
Powierzchnia
8 997m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika federacyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki na Cypr Hotele na Cyprze

Ceny w Cyprze

Walutą obowiązującą na Cyprze od 1 stycznia 2008 roku jest euro. Wymiany pieniędzy bez problemu można dokonać w kantorach i hotelach. Akceptowane są wszystkie formy płatności (karty kredytowe, czeki, etc.).

Przykładowe ceny:
bochenek chleba – około 1 EURO
bułka – 0,50 EURO
kostka masła – 1,2 EURO
butelka wina – od 3 EURO
1l mleka – 1 EURO
jajka – 0,80 EURO
1 kg pomidorów – 1,2 EURO
piwo – od 2,60 EURO
paczka papierosów – 3,5 EURO
kawa w kawiarni – 2,50 EURO
hamburger – 3 EURO
pizza – 7 EURO

Alkohol na Cyprze sprzedawany jest jedynie osobom, które ukończyły 17 roku życia.

Bankomaty
Na Cyprze jest bardzo dobrze rozbudowana sieć banków, dzięki czemu bezproblemowo wymieniać i pobierać można waluty z bankomatów.

Karty kredytowe
Akceptowane są wszystkie formy płatności, również karty kredytowe.

Korzystanie z gotówki
Walutę wymienić da się w każdym banku (zwykle otwarte są od poniedziałku- piątku w godzinach 8:30 – 12:30), a także w większości znajdujących się w większych miastach hoteli oraz w punktach wymiany zlokalizowanych na lotniskach i w portach – te otwarte są całą dobę. Przy wymianie należy okazać paszport oraz zapłacić marżę wynoszącą 1%.

Jaką walutę warto mieć ze sobą?
Wraz z wejściem Cypru w strefę Euro i zastąpienie europejską walutą funta cypryjskiego, wczasy na Cyprze zostały niejako ułatwione – wymiana pieniędzy w kantorach stała się zbędna. Na terenie całego kraju można opłacać w tej walucie wszelkie transakcje.

Dylemat pojawia się w momencie, gdy zamierzamy przebywać na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego, gdzie walutą jest lir turecki. Bez najmniejszych problemów można tam zrobić zakupy, czy opłacić rachunek za kolację w restauracji w Euro, jednak w pewnych przypadkach bardziej opłacalne może okazać się płacenie lirami.

Podatki
Podstawowa stawka VAT na Cyprze wynosi 15%. Zredukowana stawka VAT 8% i 5%.

Przepisy celne zgodne są z normami unijnymi. Dopuszcza się wwóz i wywóz waluty cypryjskiej lub innej bez ograniczeń, jednak wcześniej należy ją zadeklarować na przejściu granicznym. Do kwoty o wysokości 10000 EURO wystarczy jedynie wyciąg z banku, jednak powyżej tej sumy potrzebne będzie specjalne pozwolenie z banku. Nie istnieją szczególne restrykcje celne, które miałyby odbiegać od powszechnie przyjętych standardów.

Towary zakupione na północy kraju, po stronie tureckiej, mogą zostać skonfiskowane. Wartość zakupów zrobionych w północnej części wyspy nie może przekraczać 260 EURO, na stronę Republiki Cypryjskiej nie wolno przewozić produktów, które wyprodukowane zostały przez firmy tureckie. Można przewieźć maksymalnie 1 litr alkoholu i 2 paczki papierosów (40 papierosów).

Co warto kupić?
Największą popularnością wśród kupowanych przez turystów pamiątek cieszą się od lat przede wszystkim koronki z Lefkary. W sklepach z pamiątkami w wieli miejscowościach wypoczynkowych obok można nabyć, jaskrawo malowane talerze, przepiękne wazy i dzbanki, a także oryginalne wyroby garncarskie. Jedną ze specjalności lokalnych rzemieślników są wyroby ze srebra. Turyści najczęściej kupują broszki, bransoletki, łańcuszki. Wszyscy ci, którzy dużą wagę przywiązują do wysokiej jakości odzieży szytej na miarę będą bardzo zadowolenia – na Cyprze z łatwością znaleźć można krawca, który uszyje idealny garnitur czy koszulę po atrakcyjnej cenie. Można również zamówić wykonanie butów lub torebki.

Zgłoś błąd

Cypr w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Cypryjska (Κυπριακή Δημοκρατία Kıbrıs Cumhuriyeti)
Stolica
Nikozja
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
grecki, turecki
Liczba ludności
794600
Powierzchnia
8997 (5642)2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika federacyjna

Cypr - więcej informacji