Cypr

Cypr w pigułce

Flaga Cypru
Oficjalna nazwa Republika Cypryjska (Κυπριακή Δημοκρατία Kıbrıs Cumhuriyeti)
Stolica
Nikozja
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
grecki, turecki
Liczba ludności
794 600
Powierzchnia
8 997m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika federacyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki na Cypr Hotele na Cyprze

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Cyprze

Zalecane szczepienia
BTP – błonnica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie niekonieczne)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie niekonieczne)
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
DB – dur brzuszny (szczepienie niekonieczne)
W – wścieklizna (szczepienie niekonieczne)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningo-kokowa (a+c) (szczepienie niekonieczne)

Na terenie Cypru brak jest zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Od turystów przybywających na wyspę wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu w kraju.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Wybierając się na Cypr samolotem i tylko z bagażem podręcznym, trzeba się liczyć z tym, że mogą pojawić się pewne problemy z przewożeniem niektórych leków. Zasady bezpieczeństwa na Cyprze są bardzo zaostrzone; może się zdarzyć, że na jednym lotnisku bagaż zostanie przepuszczony dalej, jednak na drugim zostanie zatrzymany jako wymagający kontroli.
W przypadku konieczności stałego leczenia poszczególnymi lekami należy sprawdzić czy takie leki można transportować na pokładzie samolotu i w jaki sposób. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności w czasie odprawy lotniczej.

Ze względu na śródziemnomorski klimat należy zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem, okulary przeciwsłoneczne i kapelusz.

Choroby zakaźne
Na Cyprze nie występują żadne niebezpieczne choroby zakaźne. Osoby odwiedzające Cypr nie muszą posiadać żadnych obowiązkowych szczepień.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Zagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze jest niewielkie. Coraz częściej zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe. Podróżując należy zachować ostrożność, szczególnie w dużych skupiskach ludzkich i na plażach. Mieszkańcy wyspy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów.

W cieplejsze dni spotkać można węże przebywające zwykle w wysokiej trawie i pośród krzaków. Często są to miejsca znajdujące się w pobliżu skał. Niebezpiecznym gatunkiem jest żmija lewantyńska. Po ukąszeniu węża mamy jedynie ok. 20min na podanie surowicy, po tym czasie w organizmie następują nie odwracalne szkody. Najbardziej niebezpieczne są zwłaszcza młode osobniki – ich jad jest o wiele bardziej toksyczny, są również trudne do zauważenia.

Insekty
Na Cyprze występuje wiele gatunków pająków i skorpionów, które znaleźć można pod kamieniami.

Podróżowanie z dzieckiem
Cypr jest miejscem bezpiecznym i niemal idealnym na rodzinne wakacje z dziećmi. Ciepłe wody morza i rozwinięta infrastruktura drogowa są tym, co sprawia, że wypoczynek jest przyjemny i komfortowy. Panują tutaj również dobre warunki higieniczne. Woda z kranu jest zdatna do picia, nie należy się obawiać zbytnio dolegliwości żołądkowych na tle odmiennej flory bakteryjnej. Dzieci są mile widzianymi gośćmi. Cypr jest bardzo dobrze przygotowany na przyjęcie najmłodszych – niemal we wszystkich restauracjach czy tawernach, również w małych wsiach, na dzieci czekają krzesełka do karmienia.
Drogi są w bardzo dobrym stanie, nie ma również problemu z wypożyczeniem fotelika dla dzieci w wypożyczalniach samochodowych. Bezpiecznie można podróżować po Cyprze na własną rękę.

Opieka medyczna
Osoby, które mają opłaconą składkę NFZ, podróżując po Cyprze nie muszą się martwić, gdyż mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Przychodząc do lekarza, należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia, jest nim Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.
Na Cyprze korzystać można ze świadczeń oferowanych przez lekarzy pracujących w państwowym szpitalach lub ośrodkach zdrowia, jdnak leczenie specjalistyczne i szpitalne wymaga już skierowania. W nagłych przypadkach należy zgłaszać się bezpośrednio do szpitali. Swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy okazać lekarzowi lub personelowi szpitala.
Aby uzyskać zwrot kosztów leczenia, bezwzględnie trzeba zadbać o to, by zachować oryginały rachunków i dowodów zapłaty.

Zgłoś błąd

Cypr w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Cypryjska (Κυπριακή Δημοκρατία Kıbrıs Cumhuriyeti)
Stolica
Nikozja
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
grecki, turecki
Liczba ludności
794600
Powierzchnia
8997 (5642)2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika federacyjna

Cypr - więcej informacji