Słowenia

Słowenia w pigułce

Flaga Słowenii
Oficjalna nazwa Republika Słowenii (Slovenija, Republika Slovenija)
Stolica
Lublana
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €) (EUR)
Język
słoweński
Liczba ludności
2 056 262
Powierzchnia
20 273m2
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Słowenii Hotele w Słowenii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Słowenii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Niewiele jest w Europie państw tak niezauważanych i niedocenianych jak Słowenia. Wiele osób myli ją ze Słowacją, inni z uporem maniaka wciskają ją w nieistniejącą już od ponad 20 lat Jugosławię. Jeśli już ktoś zanotuje, że Słowenia jednak istnieje to stereotypowo włącza ją do kręgu państw bałkańskich, które dopiero podnoszą się po długotrwałej i wyniszczającej wojnie.

Tymczasem Słowenia to jeden z liderów Europy Środkowo-Wschodniej i to zarówno pod względem gospodarczym jak i turystycznym. Wojna po rozpadzie Jugosławii trwała tu zaledwie dwa tygodnie i gdy w Chorwacji, Serbii czy Bośni nadal toczyły się walki Słowenia budowała swoją państwowość i gospodarkę. W 2004 roku wstąpiła do NATO oraz Unii Europejskiej. Wprowadziła także wspólną walutę, Euro. Wszystko to sprawia, że jest to najlepiej rozwijający się kraj regionu.

Ze względu na swoje położenie Słowenia była zawsze bardziej związana z Austrią i Włochami niż z pozostałymi państwami Półwyspu Bałkańskiego. Widoczne jest to zarówno w kulturze jak i mentalności mieszkańców, a także w architekturze i budownictwie. Nadmorskie miasteczka Piran czy Koper przypominają Wenecję i inne włoskie miasta. Zabytkom północnej Słowenii znacznie bliżej z kolei do Austrii niż do krajów bałkańskich.

Prawdziwym bogactwem Słowenii jest jej przyroda oraz wspaniałe krajobrazy. Większość kraju leży na terenach wyżynnych i górskich. W północnej części są to Alpy Julijskie, z najwyższym szczytem kraju, liczącą 2864 m npm. górą Triglav oraz Alpy Kamnicko – Sawińskie. To właśnie w tym rejonie zlokalizowane są słynne słoweńskie kurorty narciarskie. W Alpach Julijskich niedaleko Kranjskiej Gory znajduje się jedna z najbardziej znanych mamucich skoczni narciarskich świata Letalnica, na której każdego roku odbywa się uroczyste zakończenie Pucharu Świata w Skokach Narciarskich.

Niemniej atrakcyjne tereny znaleźć można w południowo-zachodniej części Słowenii. Znajduje się tu słynny słoweński Kras. Najpiękniejsze miejsca tego regionu znajdują się pod ziemią. Drążąca wapienne skały woda utworzyła tu wspaniałe jaskinie z bogatą szatą naciekową. Najbardziej znaną jest wpisana na Listę UNESCO Jaskinia Postojna. Niemniej atrakcyjna, a znacznie mniej oblegane przez turystów są Jaskinie Szkocjańskie. W pobliżu Jaskini Postojnej znajduje się jeden z ważniejszych zabytków kraju, zamek Predjemski Grad.

Choć Słowenia kojarzona jest przede wszystkim z górami i zimowym wypoczynkiem, to nie można zapominać, że posiada ona także kawałek morskiego wybrzeża. Jest to tak zwana słoweńska Istria z dwiema wizytówkami tego rejonu, miasteczkami Piran i Koper oraz czystymi plażami.

Osoby chcące poznać lepiej kulturę Słowenii powinny wybrać się do dwóch największych miast kraju, będącej stolicą, Lublany oraz Mariboru. To tu zlokalizowane są najważniejsze zabytki i instytucje kulturalne, tu także odbywają się główne imprezy kulturalne. A wizytówką Słowenii, reprodukowaną na pocztówkach, fototapetach i internetowych banerach pozostaje Bled, z górującym nad miasteczkiem zamkiem i kościółkiem na wyspie na środku jeziora.

Podróże po Słowenii warto połączyć z poznawaniem tutejszej kuchni. Ma ona charakter śródziemnomorski, a słoweńskie wina zaczynają być coraz bardziej cenione na świecie.

Zgłoś błąd

Regiony w Słowenii

Miasta w Słowenii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Słowenii

Słowenia - galeria zdjęć

Słowenia w pigułce

Słowenia
Oficjalna nazwa Republika Słowenii (Slovenija, Republika Slovenija)
Stolica
Lublana
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €) (EUR)
Język
słoweński
Liczba ludności
2056262
Powierzchnia
202732
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Słowenia - więcej informacji