Słowenia

Słowenia w pigułce

Flaga Słowenii
Oficjalna nazwa Republika Słowenii (Slovenija, Republika Slovenija)
Stolica
Lublana
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €) (EUR)
Język
słoweński
Liczba ludności
2 056 262
Powierzchnia
20 273m2
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Słowenii Hotele w Słowenii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Słowenii

Zalecane szczepienia
W Słowenii nie stępuje zagrożenie epidemiologiczne. Nie ma żadnych wymaganych ani zalecanych szczepień przed wyjazdem do Słowenii.

Lekarstwa do zabrania
Słowenia jest krajem, w którym nie ma problemu z dostępem do aptek i leków. Wskazane jest jednak aby wybierając się w podróż zabrać ze sobą leki, które stale przyjmujemy (jeśli takie występują), gdyż na miejscu mogą okazać się one znacznie droższe. Apteczka pierwszej pomocy zabierana na każdy wyjazd powinna zawierać środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, łagodzące oparzenia słoneczne oraz środki opatrunkowe i odkażające.

Choroby zakaźne
Na terenie Słowenii nie ma zagrożenia występowania chorób zakaźnych.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Słowenia jest krajem spokojnym. Mieszkańcy nastawieni są do turystów przyjaźnie. Jedynym zagrożeniem mogą stanowić działający w miejscach o zwiększonym ruchu turystycznym kieszonkowcy. Należy także pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa jeżeli wybieramy się w słoweńskie góry. Oprócz kilku głównych punktów, gdzie koncentruje się ruch turystyczny góry nie są zbyt często odwiedzane. Jeśli więc planujemy dłuższą wycieczkę należy liczyć się z tym, że nawet przez kilka dni nie spotkamy nikogo. W górach należy także pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz o możliwościach nagłych zmian pogody, które na wysokościach ponad 2000 metrów nad poziomem morza mogą być niebezpieczne.

Insekty
Jedynymi insektami, na które możemy natknąć się podczas podróży do Słowenii są komary. Występują one głównie w okolicach jezior i w dolinach rzek. Na ich ugryzienia wystarczy stosować jeden z wielu dostępnych na rynku preparatów łagodzących.

W razie choroby
Słoweńska służba zdrowia działa na poziomie europejskim. W miastach bez problemu znaleźć można szpital, a mniejszych miejscowościach opiekę medyczną zapewniają przychodnie. Bogata jest także oferta placówek prywatnych. Ponieważ zarówno Polska jak i Słowenia są w Unii europejskiej do uzyskania pomocy wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wyrobić można w najbliższym oddziale NFZ.

Zgłoś błąd

Słowenia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Słowenii (Slovenija, Republika Slovenija)
Stolica
Lublana
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €) (EUR)
Język
słoweński
Liczba ludności
2056262
Powierzchnia
202732
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Słowenia - więcej informacji