Słowenia

Słowenia w pigułce

Flaga Słowenii
Oficjalna nazwa Republika Słowenii (Slovenija, Republika Slovenija)
Stolica
Lublana
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €) (EUR)
Język
słoweński
Liczba ludności
2 056 262
Powierzchnia
20 273m2
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Słowenii Hotele w Słowenii

Ceny w Słowenii

Ceny
Walutą Słowenii jest Euro (€, EUR), które dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów oraz 1 i 2 EUR, jak również banknoty 5, 10, 20, 50, 100 EUR. Złotówki na euro wymienić można zarówno w Polsce przed wyjazdem, jak i na miejscu w banku lub kantorze.
1 EUR = 4,15 PLN

Orientacyjne ceny:
Słowenia nie należy do krajów tanich. Ceny są tu wyższe niż w Polsce, a w sezonie w miejscowościach turystycznych mogą być zaskakująco wysokie.
Obiad w średniej klasy restauracji – 10 EUR
Piwo 1 l (w sklepie) – 1,50 EUR
Piwo 0,5l (w barze) lub lampka wina – 2-3 EUR
Chleb – 1,50 – 2 EUR
Kawa w barze – 1,50 EUR
Gałka lodów – 1 EUR
Bilet wstępu do Jaskini Postojna – 23 EUR
Bilet wstępu do zamku Bled – 7 EUR

Bankomaty
Bankomaty są w Słowenii ogólnie dostępne. Znajdują się w każdym mieście a nawet w mniejszych miejscowościach. Oznakowane są zazwyczaj literami BA (Banci Automat).

Karty kredytowe
W Słowenii nie ma problemów z płatnościami kartą kredytową. Są one honorowane w zdecydowanej większości hoteli, restauracji oraz sklepów. Kartą nie da się zapłacić jedynie na targach i stoiskach z pamiątkami.

Jaką walutę mieć ze sobą
Wyjeżdżając do Słowenii można zabrać zarówno wymienione w Polsce euro jak i złotówki, które można wymienić na miejscu. Różnice w kursie są praktycznie niezauważalne.

Czeki podróżne
W Słowenii realizowane są czeki podróżne wszystkich firm operujących na terenie Unii Europejskiej. Można je realizować zarówno w placówkach danej firmy jak i w niektórych bankach.

Podatki:
VAT – 20%
Podatek dochodowy – 16, 27 i 41%

Co warto kupić:
Chcąc przywieźć oryginalną pamiątkę z podróży do Słowenii najlepiej rozglądać się za straganami z miejscowym rękodziełem. Można tu znaleźć wiele pięknych i ciekawych przedmiotów jak koronki produkowane w Idrii, czarną ceramikę z Filovci w regionie Prekmurje czy wyroby drewniane z Rybnicy. Na straganach w okolicach Jeziora Bohinj znaleźć można oryginalne fajki z metalowymi przykrywkami, zaś w okolicach miasta Bled dzwoneczki i malowane talerzyki. W Rogaskiej Slatinie działa z kolei najbardziej znana słoweńska huta szkła. Jej wyroby cenione są na cały świecie. Ciekawym pomysłem na prezent lub pamiątkę z wakacji w Słowenii mogą być także lokalne przysmaki. Najbardziej znanym jest miód i różne wyroby pszczelarskie. Na straganach kupić można miód z różnych rodzajów kwiatów, pyłek, mleczko, wosk a także miody pitne i likiery miodowe. Coraz bardziej doceniane na świecie są także słoweńskie wina. Najlepsze pochodzą z okolic Ptuja, Krasu, Istrii i Doliny Vipavskiej.

Zgłoś błąd

Słowenia w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Słowenii (Slovenija, Republika Slovenija)
Stolica
Lublana
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €) (EUR)
Język
słoweński
Liczba ludności
2056262
Powierzchnia
202732
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Słowenia - więcej informacji