Lublana

Lublana w pigułce

Kraj
Słowenia
Liczba ludności
249700
Powierzchnia
275 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:46.056389
E:14.507778
Herb
Herb Lublany

Co warto zobaczyć w Lublana?

Lublana, stolica Słowenii jest jednym z najmniejszych miast stołecznych w Europie i na świecie. Na Starym Kontynencie mniejsze są od niej jedynie Berno, Podgorica oraz Rejkiavik. Jednakże pomimo tego, że jest to stosunkowo niewielkie miasto jak na stolicę, to jest ono pełne życia, a jego atmosfera i urokliwe zabudowy przyciągają tu ludzi – turystów i studentów z całego świata. Jest tutaj doskonała infrastruktura turystyczna, mnóstwo urokliwych kafejek, skwerów i parków, które zachęcają do długich spacerów. Również miłośnicy architektonicznych zabytków i zwiedzania muzeów nie zawiodą się – to miasto położone nad Lublanicą jest nimi przepełnione. Z wizyty w Lublanie będą zadowoleni również amatorzy nocnych wypadów do klubów, gdyż tętni tutaj bogate nocne życie. Lublana to miasto, gdzie prężnie rozwija się gospodarka i kultura i swoje siedziby mają najważniejsze instytucje państwowe.

Pierwsi mieszkańcy tych ziem pojawili się tu około 2000 lat p.n.e. Najprawdopodobniej byli to Wenetowie, ale z uwagi na to, że leżały one na trasie popularnych szlaków handlowych, cały czas napływały tu liczne ludy innych kultur takie jak celtyccy Taurisci. Znajdowały się tutaj kiedyś nawet rzymskie obozy, które jednak zostały zniszczone przez Attylę i jego Hunów. Dopiero w VI w. n.e. pojawiły się tu ludy słowiańskie, które stosunkowo szybko dostały się pod panowanie frankońskie.

Miasto, jakie dzisiaj znamy zostało założone XII w., to właśnie wtedy pojawiają się w dokumentach pierwsze wzmianki o nim. Później Lublana tak jak i większość pobliskich terenów stała się częścią Cesarstwa, nad którym władzę sprawowali Habsburgowie. Między innymi właśnie dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać tak przepiękne zabudowy, jakie znajdują się w mieście. Lublana bardzo prężnie zaczęła rozwijać się w XVII w. zarówno pod względem kulturowym (powstają pierwsze książki, szkoły i biblioteki, nastąpiła rozbudowa miasta w charakterystycznej dla niego odmianie stylu barokowego) jak i politycznym.

Późniejszy okres – od początku panowania Napoleona, aż po zakończenie drugiej wojny światowej to bardzo burzliwy okres zarówno w dziejach Lublany jak i całego regionu. Miasto kilkakrotnie było wcielane w granice różnych krajów, gdzie z reguły ustanawiane było stolicą prowincji lub regionu. Dopiero 25 czerwca 1991 r., kiedy Słowenia ogłosiła niepodległość (po rozpadzie Jugosławii) Lublana stała się jej stolicą.

Co ciekawe miasto kilkakrotnie nawiedzały trzęsienia ziemi, jednakże za każdym razem wszystkie zniszczenia były odbudowywane, a miasto stawało się coraz to piękniejsze.

Dzisiaj Lublana mimo tak bogatej historii, widocznej na każdym kroku nie jest tylko muzeum świadczącym o dawnej świetności miasta, lecz jest miejscem tętniącym życiem, gdzie każdy czuje się doskonale.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Lublana

W okolicy Lublany

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Lublany

Lublana - galeria zdjęć

Lublana w pigułce

Kraj
Słowenia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
249700
Powierzchnia
275 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:46.056389
E:14.507778

Lublana - więcej informacji