Wenecja

Wenecja w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Wenecja Euganejska
Liczba ludności
266181
Powierzchnia
412 km2
Nr. kierunkowy
041
Współrzędne
N:45.433333
E:12.316667
Herb
Herb Wenecji

Co warto zobaczyć w Wenecji?

Wenecja to jedno z najchętniej odwiedzanych włoskich miast. Jest ono malowniczo położone nad wybrzeżem Adriatyku w regionie Wenecja Euganejska. Większa część mieszkańców miasta żyje na lądzie, zaś w historycznym centrum miasta mieszka około 60 tysięcy osób (z 270 tysięcy mieszkańców całego miasta). Wizyta w tym „mieście na wodzie” to niesamowite przeżycie dla każdego kto się na nią zdecyduje. Liczne zabytki z okresu świetności Republiki Weneckiej oraz jego wyjątkowe położenie sprawiają, że rok rocznie przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów.

Początki miasta sięgają 452 r., kiedy to zostało ono założone przez uciekinierów pragnących schronić się przed najazdem Hunów. Miasto bardzo szybko znalazło się pod wpływami bizantyjskimi. Jednak mimo tego Wenecja pozostała niezależna. Była ona jednym z włoskich miast – państw przyrównywanych pod względem ustroju do greckich polis. Władca, czyli doża był wybierany przez miejscową arystokrację. Funkcja doży była sprawowana dożywotnio. Jednakże bardzo często dochodziło do sytuacji, gdy doża był zmuszany do rezygnacji ze swojego stanowiska. Z czasem Republika Wenecka uzyskała duże wpływy we wschodnim regionie basenu Morza Śródziemnego. Pod jej wpływem znajdował się między innymi Cypr, Korfu a także Kreta oraz Wyspy Egejskie. W czasie renesansu Republika Wenecka cieszyła się opinią miasta, gdzie panowała wolność religijna. Mieszkali tu także przedstawiciele wielu narodowości. Wenecja rywalizowała z innymi krajami basenu Morza Śródziemnego o wpływy w handlu unikatowymi towarami takimi jak jedwab. Jej znaczenie spadło znacznie, gdy została odkryta droga morska do Indii.

W późniejszym czasie, w okresie wojen napoleońskich przez krótki czas Wenecja weszła w skład Austrii. Później, gdy nastąpiła Wiosna Ludów ustanowiono na krótko niepodległość tego miasta, jednak już w XIX w. Wenecja stała się częścią Królestwa Włoch.

Patronem miasta jest święty Marek. W tutejszej bazylice znajdują się jego relikwie. Miasto na cały świat rozsławił odbywający się tu co roku karnawał, a także specyficzny układ zabudowy. Większość ruchu po mieście odbywa się tu drogą wodną. Dopiero w XX w. poszczególne wyspy zostały połączone linią kolejową oraz autostradą. Jednak nadal najpopularniejszym środkiem transportu są tu vaporetto czyli wodne tramwaje.

Niestety miasto może ulec zniszczeniu, gdyż jest podtapiane przez wody morza. Wenecja w całości znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wenecja to idealne miejsce na spędzenie romantycznych chwil z ukochaną osobą, gdyż tutejsza atmosfera nastraja do zadumy i mimo licznych atrakcji czekających tu na turystów pozwala również zakochanym skupić się na sobie.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Wenecji

W okolicy Wenecji

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Wenecji

Miasta w pobliżu Wenecji

Wenecja - galeria zdjęć

Wenecja w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
266181
Powierzchnia
412 km2
Nr. kierunkowy
041
Współrzędne
N:45.433333
E:12.316667

Wenecja - więcej informacji