Werona

Werona w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Wenecja Euganejska
Liczba ludności
264650
Powierzchnia
206,63 km2
Nr. kierunkowy
045
Współrzędne
N:45.438356
E:10.991658
Herb
Herb Werony

Co warto zobaczyć w Weronie?

Werona położona jest nad rzeką Adygą u podnóża Alp Weneckich, w rejonie Wenecja Euganejska, w północnych Włoszech. Jedna z legend opowiada o powstaniu jej nazwy. Związana jest z osobą celtyckiego przywódcy Brennusa, który miał ją nazwać Vae Roma – czyli Biada Rzymowi. Od tej nazwy miała wziąć się współczesna Verona (pol. Werona).

W starożytnym Rzymie była ważnym punktem komunikacji lądowej. Na jej terytorium przecinały się cztery słynne drogi: Via Gallica, Via Claudia Augusta, Vicum Veronensium i Via Postumia.

Miasto jest także jednym z największych ośrodków sztuki na terenie Włoch. W pamiętającym czasy rzymskie amfiteatrze odbywa się festiwal operowy, koncerty, a latem wystawiane są przedstawienia teatralne.

Werona to także miasto z dobrze zachowaną i piękną starówką z I wieku p.n.e., znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu podziwiać zabytki antyczne, średniowieczne i renesansowe. Jedną ze wspaniałych atrakcji turystycznych jest Arena – amfiteatr z czasów rzymskich. Na całym świecie Werona słynna jest jednak za sprawą sztuki Williama Szekspira „Romeo i Julia”.

W trakcie pobytu w mieście warto zobaczyć: bramy Borsari i Leoni czy Porta Nuova, mosty Pietra i Pastel Vecchio, bazylikę św. Zenona, plac dei Signori z pomnikiem Dantego, pałac Maffei, lwa św. Marka czy balkon i dom Julii.

Niewątpliwie wielkim atutem Werony jest także fakt, że leży pomiędzy dwoma znanymi miastami Włoch – Mediolanem i Wenecją.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Weronie

W okolicy Werony

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Werony

Miasta w pobliżu Werony

Werona - galeria zdjęć

Werona w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
264650
Powierzchnia
206,63 km2
Nr. kierunkowy
045
Współrzędne
N:45.438356
E:10.991658

Werona - więcej informacji