Egipt

Egipt w pigułce

Flaga Egiptu
Oficjalna nazwa Arabska Republika Egiptu (جمهوريّة مصر العربيّة)
Stolica
Kair
Waluta
funt egipski (EGP)
Język
arabski
Liczba ludności
82 536 770
Powierzchnia
1 001 450m2
Religia
islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Egiptu Hotele w Egipcie

Komunikacja & środki lokomocji w Egipcie

Odradza się poruszanie się po Egipcie na własną rękę / wynajętym samochodem ze względu na poważne zagrożenie życia.

Autobus
Komunikacja lokalna i międzymiastowa w Egipcie jest bardzo wygodna. Bez problemu można dojechać wszędzie tam, gdzie są ludzie. Najpopularniejszym w kraju środkiem transportu są autobusy, kursujące prawie do wszystkich miast, miasteczek i wiosek. Na dłuższych trasach oraz więcej połączeń obsługiwanych jest przez nowoczesne autobusy z klimatyzacją – na trasach lokalnych jest niestety nieco gorzej. Autobusy zwykle są zatłoczone i mocno wyeksploatowane. Ceny biletów autobusowych są porównywalne z kosztami podróży pociągiem w wagonie drugiej klasy.

Bus
Innym popularnym środkiem transportu, jakim można poruszać się po Egipcie są tak zwane „serwisy”, w rzeczywistości będące prywatnymi taksówkami kursującymi między większością miast. Podróżowanie „serwisem”, który najczęściej stanowi mini bus, jest jednym z najszybszych sposobów dostania się z jednego miasta do drugiego. Kierowcy busów najczęściej zbierają się przed miejscami, gdzie jest najwięcej turystów, takimi jak dworce autobusowe i stacje koleje, i polują na klientów, wykrzykując często przy tym głośno nazwę miejsca, do którego się udają. Samochód wyrusza w drogę, kiedy ma komplet pasażerów.

Pociąg
Egipt posiada dobrą sieć kolejową, jednak tego typu transport nie jest aż tak popularny jak transport autobusowy. Pociągi docierają do każdego z większych miast w Egipcie, jednak sam system kolei wymaga gruntownej modernizacji ze względu na swój stan. Wyjątek stanowią niektóre pociągi kursujące do Aleksandrii i pociągi turystyczne do Luksoru i Asuanu. Wzdłuż Nilu kursuje też szybka kolej – najpraktyczniejszy w tym rejonie jest nocny pociąg z Kairu do Asuanu.

Samochód
Ze względu na niebezpieczeństwo odradza się podróżowanie po kraju na własną rękę.
Utrudnione bywa również samo poruszanie się ponieważ drogi zwykle są zatłoczone i słabo oznakowane a miejscowi kierowcy nie zwracają większej uwagi na obowiązujące przepisy.

Samolot
Podróżowanie tanimi lotami jest przedsięwzięciem dla tych, którzy mają mało czasu. Lokalny główny przewoźnik, jakim jest EgyptAir ze względu na brak konkurencji dysponuje stosunkowo wysokimi cenami biletów, na które przeciętnych turystów bardzo często nie stać.

Zgłoś błąd

Egipt w pigułce

Komunikacja / poruszanie się po kraju
Oficjalna nazwa Arabska Republika Egiptu (جمهوريّة مصر العربيّة)
Stolica
Kair
Waluta
funt egipski (EGP)
Język
arabski
Liczba ludności
82536770
Powierzchnia
10014502
Religia
islam
Ustrój
republika

Egipt - więcej informacji