Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza

Warszawa w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo mazowieckie
Liczba ludności
1708491
Powierzchnia
517,24 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 22
Współrzędne
N:52.229676
E:21.012229
Herb
Herb Warszawy

Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza - opis atrakcji

Plac Piłsudskiego należy do największych i najważniejszych placów Warszawy. Znajduje się w Śródmieściu i w jego sąsiedztwie stoi Teatr Narodowy. Na placu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym pełniona jest Warta Honorowa. W święta państwowe odbywa się tu uroczysta odprawa warty.

Wytyczenie placu nastąpiło w latach 1712-1727 na polecenie króla Augusta II Mocnego. Był to wówczas dziedziniec Pałacu Saskiego, klasycystycznej rezydencji położonej w sercu Warszawy. W końcu XIX w. Rosjanie zbudowali tu prawosławny sobór Aleksandra Newskiego, który został rozebrany w 1921 r. jako symbol zaborów. Po I wojnie światowej do Polski dotarła narodzona w zachodniej Europie idea budowy Grobów Nieznanego Żołnierza i upamiętnienia w ten sposób wszystkich poległych w obronie ojczyzny. W 1925 r. w arkadzie Pałacu Saskiego odsłonięto warszawski Grób Nieznanego Żołnierza.

W czasie II wojny światowej Pałac Saski był jedną z głównych siedzib władz okupacyjnych. W 1944 r. wycofujący się z Warszawy Niemcy wysadzili rezydencję. Pozostał z niej jedynie fragment kolumnady, który po odgruzowaniu w 1946 r. ponownie zagospodarowano jako Grób Nieznanego Żołnierza.

Znajdujący się pod kolumnadą grób kryje zwłoki przetransportowane w 1925 r. z Cmentarza Orląt we Lwowie. Oprócz niego znajdują się tu tablice z wypisanymi miejscami bitew wojsk polskich od początków państwa polskiego po II wojnę światową i okres walk partyzanckich z władzami komunistycznymi w latach 1945- 1963. Przy grobie pali się znicz i pełniona jest warta honorowa.

Plac Piłsudskiego był miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Między innymi w 1979 r., w czasie I pielgrzymki do Polski odprawił tu mszę Jan Paweł II.

Zgłoś błąd

Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza - galeria zdjęć

Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza na mapie

Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza

Więcej informacji