Rynek Starego Miasta w Warszawie

Warszawa w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo mazowieckie
Liczba ludności
1708491
Powierzchnia
517,24 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 22
Współrzędne
N:52.229676
E:21.012229
Herb
Herb Warszawy

Rynek Starego Miasta w Warszawie - opis atrakcji

Rynek Starego Miasta jest główny placem średniowiecznej Warszawy. Jest to prostokątny plac otoczony kamienicami o kolorowych fasadach. Z ośmioma ulicami wychodzącymi z jego naroży. Na środku stoi XIX wieczny Pomnik Syrenki.

Układ urbanistyczny Starego Miasta w Warszawie ukształtował się na przełomie XIII i XIV w. Podczas lokacji wytyczono prostokątny rynek, który był głównym placem targowym, a także miejscem najważniejszych wydarzeń miejskich. Od XV w. na środku placu stał ratusz, który ze względu na zły stan techniczny rozebrano w 1817 r. W połowie XIX w. na Rynku uruchomiono wodotrysk z posągiem Syreny wykonanym przez Konstantego Hegla.

Rynek otoczony jest kamieniczkami, które stoją na gotyckich piwnicach. Niemal w całości zostały one odbudowane z ruin po II wojnie światowej. Skala zniszczeń w rejonie Starego Miasta sięgała ponad 90% i zostały tu tylko pojedyncze całe kamienice. Obecnie zabudowa Rynku jest ozdobą Starego Miasta i choć odbudowana, doskonale oddaje klimat dawnych wieków. W 8 piwnicach kamienic przy Rynku funkcjonuje Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta, który przybliża historię miasta oraz przemiany jego zabudowy.

Zgłoś błąd

Rynek Starego Miasta w Warszawie - galeria zdjęć

Rynek Starego Miasta w Warszawie na mapie

Rynek Starego Miasta w Warszawie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Rynek Starego Miasta w Warszawie

Regiony w pobliżu Rynek Starego Miasta w Warszawie

Więcej informacji