Walizka kabinowa – czym się kierować przy zakupie?

Walizka kabinowa – czym się kierować przy zakupie?

Lecąc samolotem na wymarzone wakacje chcemy, aby podróż przebiegła sprawnie i bez problemów. To dzięki praktycznie zapakowanym walizkom, wyjazd w łatwy sposób może właśnie takim się stać. Wybierając się zarówno w daleką i długą podróż, jak i w krótką i stosunkowo niedaleką sięgamy po podręczną walizkę kabinową. Przy większej ilości bagażu jest ona dodatkiem, w którym pakujemy najpotrzebniejsze rzeczy, natomiast w przypadku krótkiego wypadu za granicę staje się ona jedynym bagażem. W obu przypadkach jej rola jest znacząca, dlatego warto przy wyborze zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

 

Walizka kabinowa a bagaż podręczny

W Internecie często możemy spotkać się z pojęciami takimi jak walizka kabinowa, walizka podręczna, bagaż podręczny. Określenia te padają szczególnie w odniesieniu do przelotów tanimi liniami lotniczymi. Warto wiedzieć, że nie są to pojęcia tożsame. Walizka kabinowa wcale nie musi być przez daną linię lotniczą rozumiana jako bagaż podręczny. Walizka kabinowa bowiem ma wymiary około 50x40x20 cm. W przypadku lotu u standardowego przewoźnika przewóz takiego bagażu jest zazwyczaj wliczony w cenę biletu. Niestety w przypadku tanich linii lotniczych, za wniesienia takiej walizki na pokład samolotu należy zazwyczaj dodatkowo zapłacić.

Rozmiar walizki

To rozmiar walizki kabinowej powinien być głównym czynnikiem przy jej wyborze. Nie może być ona większa niż limit określany przez przewoźnika. Nie ma uniwersalnego rozmiaru, którym kierowałyby się wszystkie linie lotnicze. Dlatego koniecznie trzeba to sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika. Jednak najbardziej powtarzającym się wymiarem jest 55x40x20 cm. Warto pamiętać, że w każdym przypadku podane wymiary obejmują wszystkie wystające elementy: kółka, rączkę itp.

Materiał, z którego wykonana jest walizka

Materiał walizki wbrew pozorom ma duże znaczenie. Najlepszym wyborem są walizki kabinowe wykonane z polipropylenu lub poliwęglanu, które są wytrzymałe, lekkie i elastyczne. Wiele osób sięga też po modele z ABS, czyli Akrylonitryl, Butadien, Styren, które również są trwałe, dobrze radzą sobie z ewentualnymi upadkami i zarysowaniami, a do tego chronią zawartość przed kontaktem z wodą. Jeśli chodzi o rodzaj obudowy, to do wyboru mamy modele miękkie i twarde. Twarde są wykonane ze wspomnianych wcześniej materiałów, miękkie natomiast powstają zazwyczaj z materiałów syntetycznych o gęstym splocie.

Aspekt wizualny

Kolorowa lub ozdobiona w oryginalne wzory walizka będzie się rzucać w oczy, dzięki czemu łatwiej będzie ją odszukać np. na taśmie bagażowej. Obecnie w sprzedaży znaleźć można modele w różnych barwach i z ciekawymi motywami. Bardzo atrakcyjnie prezentują się również walizki kabinowe dla dzieci. Występują na nich np. zwierzątka, postaci z bajek czy też wielobarwne wzory i szlaczki. Warto zatem wybrać taką walizkę, która będzie nie tylko pakowna i wytrzymała, ale również będzie nam się podobać i wpasowywać się w indywidualne gusta.

O autorze
redakcja

Zobacz też