5 czerwca 2024

Wzrok latem – jak dbać o oczy w najgorętszym okresie w roku?

Wzrok latem – jak dbać o oczy w najgorętszym okresie w roku?

Lato to czas, kiedy nasze oczy są narażone na wiele czynników. Silne promieniowanie UV, suche powietrze, chlorowana woda w basenach, a także pyłki i kurz, mogą powodować różnorodne problemy ze wzrokiem. Dzisiaj przedstawimy kilka ważnych wskazówek, jak dbać o oczy w okresie letnim, aby cieszyć się pełnią zdrowia przez cały sezon.

 

Okulary przeciwsłoneczne – ochrona przed promieniowaniem UV

Noszenie okularów przeciwsłonecznych z ochroną UV jest niezwykle ważne, aby chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Promienie mogą powodować poważne problemy. Fotokeratitis to stan zapalny rogówki, który może być wywołany przez odbite od wody lub piasku promienie UV. Aby zapobiec tym dolegliwościom, należy wybierać okulary z filtrem, które zapewnią pełną ochronę przed promieniowaniem. Noszenie tego produktu powinno stać się codziennym nawykiem podczas przebywania na zewnątrz, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia.

Soczewki kontaktowe a pływanie – jak uniknąć infekcji?

Noszenie soczewek kontaktowych podczas pływania zwiększa ryzyko infekcji, dlatego warto zachować ostrożność. Woda w basenach, jeziorach czy morzu może zawierać różnorodne bakterie i wirusy, które prowadzą do poważnych zakażeń. Aby minimalizować ryzyko, zaleca się używanie gogli pływackich, które ochronią oczy przed kontaktem z wodą. Po wyjściu z basenu lub innego zbiornika wodnego, trzeba przemyć oczy świeżą wodą, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Osoby noszące soczewki powinny również pamiętać o regularnym czyszczeniu i dezynfekowaniu zgodnie z zaleceniami producenta oraz unikać długotrwałego noszenia, zwłaszcza w trudnych warunkach.

Krem przeciwsłoneczny – jak stosować go bezpiecznie wokół oczu?

Stosowanie kremu przeciwsłonecznego na twarz jest niezbędne, aby chronić skórę przed działaniem promieni UV. Jednak aplikowanie go w okolicach oczu wymaga szczególnej ostrożności, aby uniknąć podrażnienia. Jeśli krem dostanie się do oka, może powodować pieczenie, łzawienie oraz zaczerwienienie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie przepłukać oczy świeżą wodą. Aby zminimalizować ryzyko, warto używać specjalnych produktów, które są mniej drażniące i bezpieczniejsze dla wrażliwych obszarów.

Regularne badania wzroku – profilaktyka na pierwszym miejscu

Latem, kiedy oczy są szczególnie narażone na różne czynniki zewnętrzne, warto umówić się na wizytę u okulisty. Specjalista przeprowadzi dokładne badanie, oceni stan zdrowia oczu oraz zaleci odpowiednie środki ochrony. Wczesne wykrycie problemów ze wzrokiem, takich jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej, pozwala na skuteczniejsze leczenie i zapobieganie dalszemu pogorszeniu. Regularne kontrole u okulisty to także okazja do sprawdzenia, czy używane okulary lub soczewki kontaktowe są nadal odpowiednie oraz do uzyskania porad dotyczących pielęgnacji oczu w różnych warunkach.

Podsumowując, ochrona oczu latem wymaga zwrócenia uwagi na kilka aspektów. Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV oraz unikanie noszenia soczewek kontaktowych podczas pływania to podstawowe kroki, które pomogą zachować zdrowie. Nie zapominajmy także o regularnych badaniach, które pozwalają na wczesne wykrycie problemów i ich skuteczne leczenie.

Artykuł został przygotowany dzięki uprzejmości Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej .

O autorze
redakcja

Zobacz też