11 niezwykłych miejsc, które trzeba zobaczyć w Brazylii

Federacyjna Republika Brazylii, bo tak brzmi pełna nazwa Brazylii, to państwo leżące w Ameryce Południowej. Jest największym krajem na kontynencie oraz piątym pod względem powierzchni na świecie. Ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Łączna długość brazylijskiego wybrzeża to 7491 km. Graniczy z Argentyną, Boliwią, Gujaną Francuską, Gujaną, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Surinamem, Urugwajem oraz Wenezuelą.

Dzisiejsza Brazylia to 26 stanów oraz jeden dystrykt federalny. Do najważniejszych krain geograficznych zaliczają się Nizina Amazonki, Nizina La Platy, Wyżyna Brazylijska oraz Wyżyna Gujańska. To przez Brazylię przepływa Amazonka – rzeka o największym dorzeczu i średnim przepływie na świecie. Jej źródło w Andach odkrył Polak – Jacek Pałkiewicz. Znajdują się tu także mokradła Pantanal, które urzekają nie tylko pięknymi krajobrazami, ale i ilością tutejszej fauny. Na ich terenie znajdują się częściowo brazylijskie wodospady Iquacu.

Brazylia to także miasta. Punktem obowiązkowym na mapie większości turystów przyjeżdżających do tego kraju jest malowniczo położone Rio de Janeiro. To tu znajduje się znana na całym świecie figura Chrystusa Odkupiciela z rozłożonymi rękami, to tu każdego roku odbywa się najbardziej huczny na całym świecie karnawał z pokazami szkół samby, i to tu można wylegiwać się na białym piasku jednej z najbardziej znanych plaż świata – Copacabany. Wśród innych brazylijskich miast warto wymienić Belo Horizonte, Brasilię, Recife, São Paulo, Salvador i Vitória.

#1. Amazonia

Nazwa wzięła się z opowieści hiszpańskiego konkwistadora Francisca de Orellany, który jako pierwszy człowiek przepłynął w całości rzekę Amazonkę (zaczynając z terytorium dzisiejszego Peru aż do Atlantyku). Amazonia to region na terytorium Ameryki Południowej leżący w dorzeczu Amazonki, która stanowi ważny system komunikacyjny na terenie Niziny Amazonki. Źródło rzeki znajduje się w Andach, a odkrył je Polak – Jacek Pałkiewicz. Większą część terenu Amazonii zajmują lasy deszczowe. Teren jest rajem dla miłośników dziewiczej przyrody. Jeden z dziesięciu znanych nam gatunków na świecie mieszka właśnie tutaj. Żyje tu wiele plemion, które do dziś dnia nie miały styczności z cywilizacją.

11 niezwykłych miejsc, które trzeba zobaczyć w Brazylii
Autor: markg6, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

7 niezwykłych miast USA

Stany Zjednoczone to jedno z największych, czwarte co do wielkości, państw świata. Zaraz po...
7 niezwykłych miast USA