8 niesamowitych zabudowanych mostów

Mosty, budowle znane już w starożytności i wykorzystywane cały czas do dziś. Ciężko wyobrazić sobie bez nich komunikację czy podróżowanie. Jednak mosty nie zawsze służyły jedynie podróżowaniu. Wiele z nich stało się ważnymi miejscami handlowymi, a nawet mieszkaniami. Część z nich przetrwało do naszych czasów, inne, jak na przykład Old London Bridge znamy jedynie z obrazów. Po inspiracje mostami sięga także coraz więcej współczesnych architektów. Śmiałe wizje mostu – wieżowca w centrum Kopenhagi czy amerykański projekt mostu – budynku mieszkalnego zbudowanego z geometrycznych modułów mają szansę stać się prawdziwymi architektonicznymi sensacjami. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej znanym niesamowitym zabudowanym mostom z całego świata.

#1. Ponte Vecchio, Florencja

To jeden z symboli i jednocześnie najstarszy most we Florencji. Łączy brzegi rzeki Arno, a istnieje od I połowy XIV wieku. Pierwszy, drewniany most w tym miejscu zbudowali Rzymianie. Kolejne dwa, już kamienne zniosły wody wezbranej rzeki. Początkowo na Ponte Vecchio mieli swoją siedzibę garbarze i rzeźnicy, ale w XVI wieku, w skutek decyzji Ferdynanda I zostali stąd wyrzuceni. Na ich miejsce pojawili się jubilerzy, od których pochodzi druga nazwa mostu, Most Złotników. Zbudowana z ciosanych kamieni budowla początkowo zabudowane miała jedynie skrajne przęsła. Z czasem zabudowa rozrosła się, a w połowie XVI wieku słynny architekt Giorgio Vasari nadbudował nad kramami korytarz łączący go z Pałacem Pitti. Dziś most zatłoczony jest przez turystów, którzy chcą stanąć na tym wyjątkowym zabytku i dokonać zakupów w tutejszych kramach z biżuterią i pamiątkami.

8 niesamowitych zabudowanych mostów
Autor: archer10 (Dennis), Licencja: CC-BY-SA

8 niesamowitych zabudowanych mostów
Autor: Sailko, Licencja: CC-BY-SA

8 niesamowitych zabudowanych mostów
Autor: Jazzbeaunola, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

10 najstarszych gór polskich

Góry polskie to doskonały obiekt naszych podróżniczych zmagań. Wędrówki górskimi szlakami dostarczają wielu niezapomnianych...
10 najstarszych gór polskich