8 niesamowitych zabudowanych mostów

Mosty, budowle znane już w starożytności i wykorzystywane cały czas do dziś. Ciężko wyobrazić sobie bez nich komunikację czy podróżowanie. Jednak mosty nie zawsze służyły jedynie podróżowaniu. Wiele z nich stało się ważnymi miejscami handlowymi, a nawet mieszkaniami. Część z nich przetrwało do naszych czasów, inne, jak na przykład Old London Bridge znamy jedynie z obrazów. Po inspiracje mostami sięga także coraz więcej współczesnych architektów. Śmiałe wizje mostu – wieżowca w centrum Kopenhagi czy amerykański projekt mostu – budynku mieszkalnego zbudowanego z geometrycznych modułów mają szansę stać się prawdziwymi architektonicznymi sensacjami. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej znanym niesamowitym zabudowanym mostom z całego świata.

#1. Ponte Vecchio, Florencja

To jeden z symboli i jednocześnie najstarszy most we Florencji. Łączy brzegi rzeki Arno, a istnieje od I połowy XIV wieku. Pierwszy, drewniany most w tym miejscu zbudowali Rzymianie. Kolejne dwa, już kamienne zniosły wody wezbranej rzeki. Początkowo na Ponte Vecchio mieli swoją siedzibę garbarze i rzeźnicy, ale w XVI wieku, w skutek decyzji Ferdynanda I zostali stąd wyrzuceni. Na ich miejsce pojawili się jubilerzy, od których pochodzi druga nazwa mostu, Most Złotników. Zbudowana z ciosanych kamieni budowla początkowo zabudowane miała jedynie skrajne przęsła. Z czasem zabudowa rozrosła się, a w połowie XVI wieku słynny architekt Giorgio Vasari nadbudował nad kramami korytarz łączący go z Pałacem Pitti. Dziś most zatłoczony jest przez turystów, którzy chcą stanąć na tym wyjątkowym zabytku i dokonać zakupów w tutejszych kramach z biżuterią i pamiątkami.

8 niesamowitych zabudowanych mostów
Autor: archer10 (Dennis), Licencja: CC-BY-SA

8 niesamowitych zabudowanych mostów
Autor: Sailko, Licencja: CC-BY-SA

8 niesamowitych zabudowanych mostów
Autor: Jazzbeaunola, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

10 najgłębszych rzek na świecie

Większość zestawień dotyczących rzek przedstawia ich długość, wielkość dorzecza, ilość dopływów czy szybkość przepływu...
10 najgłębszych rzek na świecie

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na południu Polski, który biegnie...
Szlak Orlich Gniazd