8 miejsc związanych z Jane Austen i jej powieściami

W tym roku mija 200 rocznica wydania jednej z najsłynniejszych powieści świata, Dumy i uprzedzenia, napisanej przez Jane Austen. Ta angielska córka wiejskiego pastora stworzyła postaci, które wciąż obecne są w masowej świadomości, nie tylko Anglików czy osób specjalnie rozmiłowanych w literaturze, ale także zwykłych uczestników kultury masowej. Bo bohaterowie jej książek jak Elizabeth Bennet i pan Darcy z „Dumy i uprzedzenia”, Eleonora i Marianna Dashwood z „Rozważnej i romantycznej” czy Emma Woodhause z powieści „Emma” weszli na stałe do kultury oraz języka. Na całym świecie istnieją tysiące klubów zrzeszających miłośników powieści Jane Austen. Wielu z nich decyduje się także na podróże śladami samej pisarki oraz postaci z jej książek. A jest to podróż niezwykła, pozwalająca przenieść się w czasie do Anglii początku XIX wieku.

#1. Steventon

To niewielka miejscowość w hrabstwie Hampshire, w której urodziła się i mieszkała przez pierwszych 26 lat życia Jane Austen. Jej ojciec był proboszczem tutejszej parafii i wraz z rodziną zamieszkiwał na plebanii. To właśnie tu powstały „Duma i uprzedzenie”, „Opactwo Northanger” oraz „Rozważna i romantyczna”. Niestety budowla ta nie zachowała się do dziś, ale miejsce po niej jest wciąż widoczne dzięki szpalerowi starych drzew. Mówi się, że zasadził je starszy brat Jane, James, który przejął parafię po ojcu. Na swoim miejscu stoi za to XII wieczny kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja, do którego uczęszczała cała rodzina Austen. W niewielkiej, jednonawowej, kamiennej budowli zachowały się resztki średniowiecznych polichromii oraz kamienne i mosiężne tabliczki upamiętniające rodzinę.

8 miejsc związanych z Jane Austen i jej powieściami
Autor: Colin Park, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

10 najstarszych gór polskich

Góry polskie to doskonały obiekt naszych podróżniczych zmagań. Wędrówki górskimi szlakami dostarczają wielu niezapomnianych...
10 najstarszych gór polskich

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na południu Polski, który biegnie...
Szlak Orlich Gniazd