16 ciekawostek geograficznych i turystycznych, o których nie miałeś pojęcia

Otaczający nas świat jest pełen ciekawostek oraz tajemnic, o których zazwyczaj nie mamy pojęcia. Kiedy natomiast je odkrywamy, budzić będą w nas zdziwienie oraz powodować zdumienie na twarzy. Właśnie dlatego, przygotowaliśmy dla Was zestawienie 16 informacji turystycznych i geograficznych, z którymi z pewnością nie spotkaliście się wcześniej!
Chcesz się dowiedzieć skąd tak naprawdę wzięła się nazwa Wysp Kanaryjskich? A może interesuje Cię po co Chińczykom 65 milionów niezamieszkanych domów? Wiesz ile kilometrów liczy sobie najdłuższa ulica na świecie? Czy słyszałeś kiedyś o „rosnących” górach? Albo o drogach wykonanych z koralowca? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i kilkanaście innych pytań, zapraszamy Cię do lektury!

#1. Jedyny pałac monarszy na terenie Stanów Zjednoczonych

Jedyny pałac królewski wykorzystywany przez monarchię na terenie Stanów Zjednoczonych, zlokalizowany jest na hawajskiej wyspie Honolulu. Mowa tutaj o pałacu Iolani, dawnej siedzibie lokalnej monarchii.
Budynek wybudowany został w 1893 roku i do końca lat sześćdziesiątych wieku ubiegłego pełnił funkcje administracyjne. Następnie postanowiono ufundować w nim muzeum, które funkcjonuje nieprzerwanie od 1978 roku.
Pałac wybudowany został w czasie panowania Kamehameha III i miał być rezydencją siostrzenicy władcy, a mianowicie Victorii Kamamalu, po przeniesieniu stolicy właśnie do Honolulu w roku 1845. Ciekawostką jest fakt, że wewnątrz znajdowała się jedynie sala tronowa, jadalnia oraz recepcja – całość powstawała bowiem w oparciu o zasady hawajskiej tradycji ali’i.

16 ciekawostek geograficznych i turystycznych, o których nie miałeś pojęcia
Autor: randwill, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

8 niezwykłych pustyń

Około 1/3 powierzchni wszystkich lądów na ziemi zajmują pustynie. Zazwyczaj kojarzone są one z...
8 niezwykłych pustyń

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na południu Polski, który biegnie...
Szlak Orlich Gniazd