Sandomierz

Sandomierz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo świętokrzyskie
Liczba ludności
23193
Powierzchnia
28,69 km2
Nr. kierunkowy
15
Współrzędne
N:50.4056
E:56
Herb
Herb Sandomierza

Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Sandomierz zaliczany jest do najważniejszych pod względem turystycznym miast województwa świętokrzyskiego. Leżące na wiślanej skarpie Stare Miasto widoczne jest z daleka. Ponad zabudową górują wieże ratusza i kościołów oraz Brama Opatowska. Turystów przyciąga tu także postać Ojca Mateusza, znanego z telewizyjnego serialu.

Sandomierz powstał już w XI w. jako gród na szlaku handlowym prowadzącym na Ruś. Z czasem rozwinął się tu także handel na kierunku południe-północ. Towary spławiane były Wisłą, a miasto dzięki budowie spichrzy i podziemnych składów oraz licznym przywilejom kolejnych władców mogło się bogacić. Okresy prosperity przerywały w średniowieczu najazdy tatarów, którzy łupili miasto i brali mieszkańców w jasyr. To z nimi związana jest jedna z najważniejszych legend sandomierskich o Halinie Krępiance, która wprowadziła tatarów do lochów, w których opalono beczki z prochem by nie dopuścić do poddania miasta. Opowieści o bohaterskiej dziewczynie można dziś słuchać w trasie podziemnej. Z tatarami wiążą się także Wąwóz Piszczele, gdzie podobno miano pogrzebać ofiary jednego z najazdów oraz klasztor dominikanów, którego zakonnicy zostali zamordowani podczas jednego z najazdów.

Spacer po sandomierskich uliczkach to ciągłe odkrywanie jego niezwykłej historii. Zamek, Dom Jana Długosza, katedra ze wspaniałymi freskami rusko-bizantyńskimi czy romański kościół świętego Jakuba to miejsca będące niewyczerpaną skarbnicą wiedzy o przeszłości.

Sandomierz to także miejsce, które dzięki położeniu sprzyja uprawianiu turystyki aktywnej. Miasto otacza sieć wąwozów lessowych, w których poprowadzone są szlaki spacerowe.

Niedaleko stąd także w Góry Pieprzowe. Choć nazwa góry jest tu może nieco na wyrost ze względu na wysokość, to malownicze krajobrazy wiślanej skarpy potrafią zachwycać. Z kolei wybudowana kilka lat temu duża marina oferuje możliwość wypożyczenia kajaków i innego sprzętu pływającego.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Sandomierzu

Warto wiedzieć

W okolicy Sandomierza

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Sandomierza

Sandomierz - galeria zdjęć

Sandomierz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
23193
Powierzchnia
28,69 km2
Nr. kierunkowy
15
Współrzędne
N:50.4056
E:56

Sandomierz - więcej informacji