Brama Opatowska w Sandomierzu

Sandomierz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo świętokrzyskie
Liczba ludności
23193
Powierzchnia
28,69 km2
Nr. kierunkowy
15
Współrzędne
N:50.4056
E:56
Herb
Herb Sandomierza

Brama Opatowska w Sandomierzu - opis atrakcji

Średniowieczny Sandomierz był miastem żyjącym przede wszystkim z handlu. Stąd też ważną rolę odgrywały przebiegające przezeń szlaki handlowe. Wyprowadzały w ich kierunku miejskie bramy. Było ich cztery: dwie północne – Zawichojska i Opatowska, wschodnia – Lubelska oraz południowa – Krakowska. Do dziś zachowała się jedynie Brama Opatowska, która w przeszłości była największa.

Całe obwarowania Sandomierza powstawały od XIV do XVI wieku. Zachowaną bramę ufundował w II połowie XIV wieku Kazimierz Wielki. W XVI wieku została ona podwyższona i zwieńczona renesansową attyką, która do dziś stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w panoramie miasta. Na szczycie od lat funkcjonuje platforma widokowa, z której podziwiać można widoki na Sandomierz i Wisłę. Widać stąd także sąsiedni Tarnobrzeg z kominami fabryk, a przy dobrej pogodzie także Góry Świętokrzyskie. W 2013 roku po raz pierwszy w historii przy bardzo dobrej widoczności dokonano udokumentowanej fotograficznie obserwacji Tatr z Bramy Opatowskiej.

Wejście na taras widokowy wiedzie po schodach wewnątrz bramy. Na kolejnych piętrach znajdują się tu wystawy fotografii z przeszłości Sandomierza. Prezentowane są także wystawy czasowe. Dzięki temu wchodzenie na szczyt jest znacznie ciekawsze. Ekspozycje pozwalają także na złapanie oddechu oraz odpoczynek podczas wspinaczki, która części osób sprawia sporo trudności.

Zgłoś błąd

Brama Opatowska w Sandomierzu - galeria zdjęć

Brama Opatowska w Sandomierzu na mapie

Brama Opatowska w Sandomierzu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Brama Opatowska w Sandomierzu

Miasta w pobliżu Brama Opatowska w Sandomierzu

Regiony w pobliżu Brama Opatowska w Sandomierzu

Warto wiedzieć

Więcej informacji