Tatry

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki wyjątek Tatry Hotele wyjątek Tatrach

Co warto zobaczyć w Tatrach?

Tatry to jedne z najbardziej znanych gór w Polsce. Ich powierzchnia wynosi 785 km2 i jest to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat. Cały kompleks leży na terytorium Polski (175 km2) oraz Słowacji (610 km2). Na obszarze Tatr znajduje się Tatrzański Park Narodowy oraz TANAP. Z tego właśnie powodu, objęto je szczególną ochroną. Dodatkowo góry wpisano do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Tatry zostały umownie podzielone na dwie części: Zachodnie i Wschodnie. W pierwszej najwyższymi szczytami są: Bystra w słowackich górach (2248 m) oraz po polskiej stronie, Starorobociański Wierch (2176 m). Drugą część Tatr rozbito dodatkowo na Wysokie oraz Bielskie. Gerlach (2655 m) oraz Rysy (2499 m) to najwyższe szczyty w „Wysokich” górach, a zarazem w całych Tatrach. Na wysokości 2152 m znajduje się szczyt Hawrań, który z kolei króluje w Bielskiej części kompleksu.

Tatry powstały w wyniku fałdowań górotwórczych orogenezy alpejskiej. Większa ich część składa się ze skał krystalicznych oraz osadowych. Na terytorium gór znajduje się wiele jaskiń, głównie po polskiej stronie (aż 800!). Najdłuższe i najgłębsze to z pewnością Cień Księżyca i Jaskinia Wielka Śnieżna. Z powodów bezpieczeństwa oraz ochrony terytorium, tylko niektóre z nich udostępniano spacerowiczom w celach turystycznych.

Na uwagę zasługuje niezwykle bogata, tatrzańska flora. Tatry są jedynym miejscem występowania aż 200 gatunków roślin naczyniowych! Licznie zadomowiły się tu grzyby, mszaki i porosty. Interesująca może okazać się także fauna. W górach swoje miejsce odnalazły zwierzęta zarówno charakterystyczne tylko dla tego rejonu, jak i spotykane w innych częściach kraju. Z tych pierwszych warto wspomnieć o świstaku tatrzańskim, kozicy tatrzańskiej czy orzechówce.

Wszyscy wybierający się w Tatry, muszą pamiętać o zmienności pogody w górach. Klimat tatrzański bardzo często porównywany jest do alpejskiego. Cechuje go niska średnia temperatura w ciągu roku oraz zmienność w ciągu doby. W jednej chwili może padać deszcz, a za kilka minut pięknie świecić słońce. Dlatego zanim wybierzesz się na spacer po górach, przygotuj się na wszystkie ewentualne zmiany aury.

Mówiąc o Tatrach, warto pamiętać o takich osobach jak Stanisław Staszic, Tytus Chałubiński, Mariusz Zaruski, Kazimierz Przerwa – Tetmajer czy Stanisław Witkiewicz. Byli oni, oraz wiele innych sławnych lub mniej sławnych osobistości, związani z górami na tyle mocno, że swoją pracą przyczynili się do ich rozwoju oraz popularności. Wielu z nich spoczywa na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

Zgłoś błąd

Mapa Tatr

Atrakcje turystyczne i zabytki w Tatrach

Miasta w pobliżu Tatry

Tatry - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna