Tatrzański Park Narodowy w Polsce

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Tatrzańskiego Parku Narodowego Hotele w Tatrzańskim Parku Narodowym

Co warto zobaczyć w Tatrzańskim Parku Narodowym?

Jedynym wysokogórskim parkiem narodowym na terenie naszego kraju jest Tatrzański Park Narodowy. Jest on jednocześnie jednym z najtrudniej dostępnych terenów dla turystów, aczkolwiek mimo to, obszar ten nie może narzekać na brak zainteresowania. Park ten może się poszczycić dość dobrze zachowanymi walorami przyrodniczymi, które zapewne zadecydowały o tak dużej jego popularności.

Tatrzański Park Narodowy zajmuje obszar 21197 ha, więc jest jednym z większych parków położonych na terenie naszego kraju. Pierwsze wzmianki o starania utworzenia parku w regionie Tatr pochodzą z 1924 roku. Niestety nie udało się zrealizować przedsięwziętych celów, ale już dziesięć lat później powrócił plan stworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ostatecznie powstał rezerwat Tomanowa – Smreczyny w jednej z tatrzańskich dolin, mianowicie w Dolinie Tomanowej. Natomiast na utworzenie parku musiano poczekać do 1954 roku – wówczas powstała specjalna ochrona parkowa, która objęła cały górski obszar wraz z licznymi gatunkami fauny oraz flory.

Specyfika Tatrzańskiego Parku Narodowego

Tatrzański Park Narodowy zdecydowanie odróżnia się od pozostałych parków, z którymi możemy zetknąć się na terenie naszego kraju. Jego charakterystyczną cechą jest przede wszystkim piętrowość:

  • piętro regla dolnego
  • piętro regla górnego (lasy świerkowe)
  • piętro kosówki (porośnięte kosodrzewiną)
  • piętro hal
  • piętro turni

Flora oraz fauna na terenie parku również jest wyjątkowa. Można tu odnaleźć między innymi wiele endemitów, a więc gatunków występujących tylko i wyłącznie na terenie Tatr. Właśnie tu szczególną uwagę przyciągają relikty epoki lodowcowej, takie jak wierzba żyłkowana czy dębik ośmiopłatkowy, a także bogata fauna endemicznych bezkręgowców. Na niektórych szlakach można ponadto spotkać świstaka tatrzańskiego, będącego jednym z podgatunków świstaka alpejskiego.

Najważniejszym celem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest oczywiście ochrona przyrody, jednakże obszar ten ponadto pełni wiele innych funkcji, między innymi turystycznych, poznawczych oraz społecznych.

Ciekawostki o Tatrzańskim Parku Narodowym

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się nie tylko najwyższy szczyt w Polsce (Rysy, 2499 m n.p.m.), ale również największe jezioro oraz największy wodospad. Największym jeziorem jest Morskie Oko, położone w Dolinie Rybiego Potoku. Jego powierzchnia wynosi 34,93 ha. Największy wodospad na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego to natomiast Siklawa, spadająca z progu Doliny Pięciu Stawów Polskich do Doliny Roztoki.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się ponadto około 650 jaskiń. Oczywiście zdecydowana większość z nich nie jest udostępniona do zwiedzana przez turystów. Ci, którzy jednak chcą poznać tatrzańskie jaskinie, mogą odwiedzić jaskinię Mroźną (w Dolinie Kościeliska) oraz jaskinię Raptawicką, Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Największą jaskinią jest natomiast Wielka Śnieżna – Wielka Limanowa, której długość korytarzy w sumie liczy około 18 000 metrów. Jej głębokość wynosi 814 metrów.

Praktyczne wskazówki dla turystów

Wybierając się do Tatrzańskiego Parku Narodowego, należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Trasa wycieczki powinna być dokładnie przemyślana, tak, by ze szlaku powrócić przed zapadnięciem zmierzchu (pozostawanie po zmroku bywa szczególnie niebezpieczne, ze względu na ryzyko spotkania dzikich zwierząt). Jednak i w dzień na szlaku możemy spotkać niedźwiedzia – wówczas należy nie panikować i spokojnie się oddalić.

Po zmroku natomiast można pozostawać w schroniskach. Na terenie Parku jest osiem schronisk, a do najbardziej znanych należy między innymi schronisko nad Morskim Okiem, schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (najwyżej położone w Polsce, na wysokości 1670 m n.p.m.) oraz schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

Na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego nie można wprowadzać psów. Przed wejściem na szlaki należy uiścić opłatę, które przeznaczane są w głównej mierze na utrzymywanie turystycznej infrastruktury. Nie są to duże należności, ale pozwalają one na sprzątanie i remontowanie tras, umieszczanie przenośnych toalet, a także na wymianę oznakowań.

Cennik w Tatrzańskim Parku Narodowym – jaka jest cena wstępu

Bilet Cena bilet normalny 5 zł bilet ulgowy 2,50 zł bilet 7-dniowy normalny 25 zł bilet 7-dniowy ulgowy 12,50 zł Ponadto płatny jest wstęp do Jaskini Mroźnej. Opłata wynosi 4 zł – dzieci do lat sześciu są zwolnione z opłat. Giewont mieści się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), do którego wstęp jest płatny według powyższych informacji. Stawki obowiązuję niezależnie od pory roku.
Zgłoś błąd

Mapa Tatrzańskiego Parku Narodowego

Miasta w Tatrzańskim Parku Narodowym

Atrakcje turystyczne i zabytki w Tatrzańskim Parku Narodowym

Warto wiedzieć

W okolicy Tatrzańskiego Parku Narodowego

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Tatrzańskiego Parku Narodowego

AquaPark Zakopane

Jedynym wysokogórskim parkiem narodowym na terenie naszego kraju jest...
AquaPark Zakopane

Spływ Dunajcem

Jedynym wysokogórskim parkiem narodowym na terenie naszego kraju jest...
Spływ Dunajcem

Terma Bukowina

Jedynym wysokogórskim parkiem narodowym na terenie naszego kraju jest...
Terma Bukowina

Miasta w pobliżu Tatrzański Park Narodowy w Polsce

Tatrzański Park Narodowy w Polsce - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna