Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach - opis atrakcji

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej, nazywanej też Matką Bożą Królową Tatr znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na tak zwanych Wiktorówkach. Można tu dojść niebieskim szlakiem z Zazadniej lub z Rusinowej Polany. Jest popularnym miejscem pielgrzymek i chętnie odwiedzanym celem wycieczek. Przy kościele znajduje się symboliczny cmentarz Ludzi Gór.

Początki Sanktuarium sięgają 1910 r., gdy pojawiła się opowieść o objawieniu maryjnym, jakiego miała tu doznać około 1860 r. mała pasterka Marysia. Spontaniczne początkowo pielgrzymki modliły się w niewielkiej kapliczce, w której umieszczona została drewniana figurka Matki Bożej. Obecną kaplicę wzniesiono w 1936 r. i później kilkukrotnie przebudowywano. Znajduje się ona pod opieką dominikanów, którzy prowadzą tu ośrodek duszpasterski. Drewniana kaplica zbudowana jest w stylu góralskim, nawiązującym do stylu zakopiańskiego. Wejście z podcieniami prowadzi do urządzonego w drewnie wnętrza. W ołtarzu umieszczona jest figurka, do której początkowo modlili się miejscowi górale. Kościół kryty jest gontem i ma spadzisty dach sięgający 2/3 jego wysokości. Nad wejściem znajduje się wieża wzorowana na podhalańskich kościołach drewnianych.

Obok kościoła znajduje się symboliczny cmentarz ludzi gór, na którym umieszczane są tablice pamiątkowe zarówno osób, które zginęły w Tatrach i innych górach świata, jak i związanych z Tatrami przewodników, krajoznawców, taterników i alpinistów.

Zgłoś błąd

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach - galeria zdjęć

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach na mapie

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach

Miasta w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach

Regiony w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach

Więcej informacji