Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Spływ Dunajcem - opis atrakcji

Spływ Dunajcem należy do najważniejszych atrakcji Pienin i całej Małopolski. Odbywa się przełomowym odcinkiem tej rzeki między Sromowcami Wyżnymi- Kątami, a Szczawnicą lub Krościenkiem nad Dunajcem.

Tradycje pienińskiego spływu związane są z powstaniem uzdrowiska w Szczawnicy. W drugiej połowie XIX w. Józef Szalay, właściciel Szczawnicy i twórca tutejszego kurortu postanowił uatrakcyjnić pobyty dla swoich gości. Powstał pomysł sięgnięcia do miejscowych tradycji flisackich i wykorzystania tratw do przewozu ludzi. Początkowo spływy odbywały się kilka razy w sezonie. Pływano grupami, w towarzystwie orkiestry, z przystankami na brzegach oraz oddawano po drodze strzały z niewielkich armat hukowych by przysłuchiwać się niosącemu się po Przełomie Dunajca Echu.

Obecnie spływ organizuje Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Dunajcem płyną 12 osobowe tratwy składające się z połączonych ze sobą drewnianych czółen. Każdą z nich obsługuje dwóch flisaków- na dziobie i na rufie, ubranych w stroje z elementami regionalnymi. Podczas ponad 2 godzinnej wycieczki opowiadają oni o mijanych górach oraz zabawiają gości żartami i anegdotami.

Trasa spływu jest niezwykle malownicza. Prowadzi Przełomem Dunajca pod Trzema Koronami i Sokolicą. Rzeka jest tu dość bystra, a wznoszące się ponad nią skalne ściany tworzą wspaniałą oprawę dla wycieczki. Każdy kolejny zakręt trasy to nowe, wspaniałe widoki i możliwość oglądania kolejnych szczytów i urwisk wznoszących się nad wodą.

Przy przystani spływu w Sromowcach Wyżnych- Kątach znajduje się pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego. Jest tu także duży parking. W ramach biletu można wykupić usługę przywiezienia z powrotem ze Szczawnicy/Krościenka po samochód. Są także organizowane przejazdy na spływ z różnych miejscowości w rejonie Pienin, Gorców, Podhala oraz z Zakopanego.

Zgłoś błąd

Spływ Dunajcem - galeria zdjęć

Spływ Dunajcem na mapie

Godziny otwarcia

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października

Dane kontaktowe

www.flisacy.com.pl

Spływ Dunajcem cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Spływ Dunajcem

Miasta w pobliżu Spływ Dunajcem

Regiony w pobliżu Spływ Dunajcem

Warto wiedzieć

Więcej informacji