Cerkiew w Szlachtowej

Szlachtowa w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
+4818
Współrzędne
N:49.414085
E:20.523868

Cerkiew w Szlachtowej - opis atrakcji

Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Szlachtowej jest trójkopułową budowlą zniesioną na przełomie XIX i XX w. Obecnie służy jako kościół rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Pośredniczki Łask.

Cerkiew zastąpiła wcześniejszą drewnianą budowlę o cechach zachodniołemkowskich, która stała się zbyt mała dla powiększającej się parafii. Budowę rozpoczęto w 1895 r. i ciągnęła się ona aż do 1920 r. Powstała budowla na planie krzyża greckiego, z dużą kopułą nad przecięciem nawy głównej i transeptu oraz dwiema niższymi kopułami nad prezbiterium i przedsionkiem. Kopuły osadzone są na ośmiobocznych, wysokich bębnach z oknami, które doświetlają wnętrze.

Pomimo zmiany obrządku w świątyni zachował się kompletny ikonostas wykonany w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ściany pokrywają pochodzące z tego samego okresu polichromie geometryczne oraz przedstawiające postaci świętych i sceny z Pisma Świętego. Przy cerkwi znajduje się kamienna dzwonnica parawanowa z niewielką kapliczką na szczycie.

Zgłoś błąd

Cerkiew w Szlachtowej - galeria zdjęć

Cerkiew w Szlachtowej na mapie

Cerkiew w Szlachtowej cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Cerkiew w Szlachtowej

Miasta w pobliżu Cerkiew w Szlachtowej

Regiony w pobliżu Cerkiew w Szlachtowej

Więcej informacji